Logotyp serwisu lamode.info
INDIE: RÓŻOWE MIASTO NA TRASIE ZŁOTEGO TRÓJKĄTA, CZY ZIELONA KERALA?

INDIE: RÓŻOWE MIASTO NA TRASIE ZŁOTEGO TRÓJKĄTA, CZY ZIELONA KERALA?

Zobaczcie, jakie miejsca warto zwiedzić w kraju Azji Południowej i poznajcie ich historię! 

Spis treści

1. NOWE DELHI  W INDIACH – SERCE I STOLICA KRAJU

2. TADŻ MAHAL W INDIACH – ŚWIĄTYNIA MIŁOŚCI

3. JAIPUR W INDIACH – RÓŻOWE MIASTO

4. KERALA  W INDIACH - KRAINA JOGI I AJURWEDY

Podróż do barwnych i pulsujących energią Indii to marzenie wielu osób. Miłośników podróży przyciąga nie tylko bogactwo języków i kultur, lokalna kuchnia, ale również architektura. To tam poznacie wszystkie kolory świata. Przekonajcie się sami!

NOWE DELHI  W INDIACH – SERCE I STOLICA KRAJU

Miasto z liczbą ludności sięgającą 21 milionów to skarbnica indyjskiej kultury i sztuki oraz świadectwo bogatej architektonicznej przeszłości, więc aby je lepiej poznać warto zarezerwować przynajmniej kilka dni. Dla spragnionych zwiedzania turystów Delhi stanowi obowiązkowy punkt programu. W starej części miasta, będącej dawniej stolicą muzułmańskich Indii, znajdują się liczne tradycyjne budowle, takie jak meczety, fortyfikacje i dawne domy hinduskie. W nowej części stolicy, która stanowiła główne miasto brytyjskiej kolonii, znaleźć można unikalne przykłady kolonialnych zabudowań pełniących dawniej funkcje pałaców, przedstawicielstw, prywatnych rezydencji i ambasad. Dzięki temu, że po odzyskaniu niepodległości przeszły one na własność państwa indyjskiego, większa część została odrestaurowana i przeznaczona na budynki użyteczności publicznej. Delhi to ciekawe zabytki z przeszłości, jak licząca sobie ponad dwa tysiące lat Kolumna Asioki, Qutub Minar, czy artefakty cywilizacji Mohendżo Daro w National Museum. Miasto jest gęsto zaludnione oraz stanowi pomost pomiędzy tradycją, a nowoczesnością, Wschodem, a Zachodem, o czym świadczy m.in. dzielnica Gurgaon, w której znajdziecie wieżowce charakterystyczne dla kontynentu europejskiego.

Czerwony Fort, Nowe Delhi (ang. New Delhi), Indie 

TADŻ MAHAL W INDIACH – ŚWIĄTYNIA MIŁOŚCI

Agra to jedna z największych atrakcji turystycznych Indii, a widok Tadż Mahal stał się ikoną kraju. Zabytek jest najlepiej zachowanym przykładem sztuki indyjskiej okresu muzułmańskiego, który co roku przyciąga miliony turystów z całego świata. Dzięki swojemu przeznaczeniu stał się znany jako świątynia miłości, najchętniej fotografowane miejsce w Indiach oraz obiekt wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO. Kompleks obiektu składa się z głównej świątyni ozdobionej wielką kopułą i olbrzymią bramą, która ma symbolizować wrota do Raju. Otaczają ją cztery minarety, czyli wieże nawołujące wiernych do modlitwy. Cały zabytek został stworzony z białego marmuru sprowadzonego z oddalonego o trzysta pięćdziesiąt kilometrów kamieniołomu. Swoją unikalność Tadż Mahal zawdzięcza również kamieniom szlachetnym oraz dekoracjom kaligraficznym z czarnego marmuru. Wznoszenie zabytku trwało szesnaście lat przy udziale około dwudziestu tysięcy robotników i najwybitniejszych ówczesnych artystów. Według niektórych źródeł  architekci po ukończeniu pracy zostali okaleczeni tak, aby już nigdy nie powstała równie piękna budowla. Turyści upodobali sobie zwiedzanie świątyni szczególnie o wschodzie i zachodzie słońca, co jeszcze lepiej oddaje wyjątkowy charakter budowli.

Tadż Mahal (Taj Mahal), Agra, Indie 

JAIPUR W INDIACH – RÓŻOWE MIASTO

Zwany Różowym Miastem z powodu koloru piaskowca, z którego zbudowane są tradycyjne zabytki. Założony w XVIII wieku, obecnie liczy ponad 3 miliony mieszkańców. To także okazała i barwna stolica Radżastanu słynąca z unikalnych zabytków, handlu złotem oraz szlachetnymi kamieniami. Ze swoją bogatą i fascynującą historią stała się niezwykle istotną częścią dziedzictwa Indii.  Jaipur jest jednym z najważniejszych punktów na trasie Złotego Trójkąta (Delhi, Jaipur i Agra). Wizytówkę miasta stanowią Pałac WiatrówHawa Mahal oraz Pałac Miejski, który wciąż pozostaje oficjalną siedzibą rodziny królewskiej. Będąc w Jaipurze nie można pominąć atrakcji, jaką jest wjazd na słoniu na samą górę fortu Amber - starożytnej stolicy dynastii Kachhawaha.

Dżajpur (ang. Jaipur), Indie

KERALA  W INDIACH - KRAINA JOGI I AJURWEDY

Legenda głosi, że wyłoniła się z morza za sprawą Paraśuramy. Bogowie dali mu ziemię, w którą przemieniło się morze w miejscu, gdzie wrzucił on topór. Między górami a morzem powstała dzisiejsza Kerala. W rzeczywistości zajmuje niewielki skrawek południowego wybrzeża Indii. Krajobraz Kerali to niemal 600 km wspaniałych plaż nad Oceanem Indyjskim, nieskończona sieć lśniących rozlewisk rzecznych i pokryte uprawami herbaty wzgórza Ghatów Zachodnich. To również ogród przypraw Indii, tutaj można zobaczyć jak rośnie kardamon, imbir, nerkowce, czy bananowce. W odróżnieniu od pełnych gwaru i tłoku indyjskich miast, w Kerali życie płynie w spokojnym, kojącym rytmie przyrody. Miejsce to raj dla tych, którzy pragną zachwycać się pięknem zewnętrznym, ale również wejrzeć w głąb siebie: to kraina ajurwedy, jogi i medytacji.

Kerala, Indie

POLECAMY: NAJPIĘKNIEJSZE PLAŻE ŚWIATA

W naszej galerii prezentujemy unikalne miejsca w Indiach (nie tylko te wymienione powyżej), które zachwycą estetów, miłośników podróży, architektury, sztuki i natury. Zobaczcie!

tagi: Indie | podróże |

podobne artykuły