Oznaki niedoboru żelaza w organizmie bywają bardzo ogólne i łatwe do przeoczenia, jak chroniczne zmęczenie i osłabienie, brak energii czy bóle głowy.
Są jednak pewne wskazówki, które dają wyraźny sygnał na to, że organizm zmaga się z niedoborem tego ważnego pierwiastka.
Sprawdź: Witaminy na zimę: Wzmocnią organizm, włosy i cerę – Beauty – miumag.pl
Oznaka niedoboru żelaza: stany zapalne języka
Obrzęk i ból języka, a także dziwny smak konsumowanego jedzenia mogą być sygnałem anemii na tle niedoboru żelaza.
Dodatkową wskazówkę może w tym wypadku stanowić także bladość cery i dziąseł – wszystko to jest efektem niedotlenienia z powodu niedoboru żelaza.
Co może wskazywać na anemię? Łamliwe paznokcie
Paznokcie mogą wiele powiedzieć o naszym zdrowiu – sucha i łamliwa płytka, szczególnie w przypadku osób, które zwykle nie mają z tym problemu, może być oznaką niedoboru różnych ważnych składników odżywczych, w tym żelaza.
Zwróć również uwagę na nieprawidłowy kształt podczas wzrostu paznokci, np. ich dziwną wklęsłość. To kolejny objaw anemii.
Czytaj: Mewing: nowa beauty technika, która zmienia kontur twarzy | lamode
Te objawy mogą wskazywać na niedobór żelaza: suche usta
Masz wrażenie, że Twoje usta są wiecznie spierzchnięte i przesuszone, a żadna pomadka nawilżająca zdaje się nic z tym nie robić?
Może być to objaw niskiego poziomu żelaza we krwi. Zwróć szczególną uwagę, czy podrażnienie nie pojawia się przede wszystkim w kącikach ust – to dość typowy objaw anemii.
Nietypowy objaw anemii: jedzenie kostek lodu
Jeśli czujesz nieodpartą potrzebę ciągłego żucia kostek lodu, to czas na badanie krwi.
Ten nietypowy objaw jest dobrze znany lekarzom i w wielu przypadkach wskazuje właśnie na anemię i niski poziom żelaza we krwi.
To może oznaczać niedobór żelaza: wypadanie włosów
Matowe, cienkie, wypadające garściami – jeśli zauważysz, że Twoje włosy nagle zaczęły tak wyglądać, to koniecznie sprawdź swój poziom żelaza we krwi. Pogorszenie się kondycji czupryny to jeden typowych objawów wskazujących na niedobór tego pierwiastka we krwi. Chodzi oczywiście o sytuacje, kiedy zwykle Twoje włosy nie mają takich problemów.
Wypadanie i słaby porost włosów bierze się z tego, że z powodu anemii mieszki włosowe nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu. Spokojnie, proces ten jest całkowicie odwracalny – włosy wrócą do dawnej kondycji po podniesieniu poziomu żelaza we krwi.
Jak uzupełnić niedobór żelaza?
Na szczęście leczenie niedoboru żelaza nie jest żadną poważną procedurą, a wiele stanów anemii, szczególnie tych łagodniejszych można skorygować odpowiednio zbilansowaną dietą. Lekarz może przepisać specjalne leki lub suplementy z dodatkiem żelaza, ale przede wszystkim warto czerpać żelazo z żywności i wprowadzić do swojej diety jak najwięcej produktów bogatych w ten pierwiastek.
Do prawdziwych skarbnic żelaza należą zielona warzywa liściaste, jak szpinak czy jarmuż, ale także brokuły, sardynki, jajka i czerwone mięso. Ponadto, aby poprawić wchłanianie żelaza jedz jak najwięcej produktów bogatych w witaminę C, jak np. owoce cytrusowe, papryka czy pomidory, możesz też ją suplementować.
Czytaj także: Mam 30 lat i używam kremu 50+. Dowiedziałam się, co może stać się z moją cerą | lamode
Zdjęcie główne: Instagram @gisele