PL / EN
HISTORIA MODY: LATA 70. W MODZIE DAMSKIEJ

HISTORIA MODY: LATA 70. W MODZIE DAMSKIEJ

Co działo się w modzie w latach 70.?

LATA 70.: HISTORIA I 3 GŁÓWNE NURTY W MODZIE

W latach 70. Voque ogłosił, że „od teraz w modzie nie istnieją już żadne zasady”. W ten sposób zapanowała totalna wolność pod względem garderoby. Kult indywidualizmu i traktowanie stroju jako narzędzia wyrażania własnej osobowości wpisały się w świadomość społeczeństwa.

LATA 70. – KULTURA HIPPIE

Moda w latach 70. była zróżnicowana. W tym okresie możemy mówić o 3 głównych nurtach: stylu hippie, disco oraz punk. Każdy z nich był silnie związany z przemianami społeczno-politycznymi bądź muzyką. Lata 70. to przede wszystkim zwrot ku naturalizmowi. Pielęgnowano wówczas postawy sprzyjające życiu w zgodzie w naturą, noszono ubrania z przyjaznych skórze tkanin. Takie idee głosili członkowie subkultury hippie, którzy protestowali przeciwko instytucjonalizmowi i nadmiernej ingerencji państwa w życie jednostki. To wtedy na czasie był słynny musical „Hair” z 1967 roku. Bogactwo psychodelicznych printów i kolorów, luźne fasony, ubrania przypominające te wyjęte z walizki podróżnika oraz roślinne motywy i kwiaty zagościły w szafach hippisów.


LATA 70. – KULTURA DISCO

Lata 70. są często kojarzone z filmem „Gorączka sobotniej nocy”. Kultura disco oraz życie towarzyskie najlepiej charakteryzowały ten okres. To ekskluzywny klub Studio 54 stał się obowiązkowym punktem programu. Noszono wówczas połyskujące materiały, cekinowe sukienki, złoto, plisy, falbany oraz ubrania z lajkry. Zapanowała moda na blask, która zresztą powróciła w sezonie jesienno-zimowym 2017/18. Młodzież pragnęła beztroskiego życia, a te marzenia wyrażała poprzez ubiór. Wyczekiwano okazji, takich jak Sylwester, studniówka czy zabawa karnawałowa, które stwarzały pole do popisu miłośnikom mody.

LATA 70. – KULTURA PUNK

Styl punk także określał modę lat 70. Czołowym zespołem muzycznym tego okresu był Sex Pistols z Malcolmem McLarenem na czele (partner projektantki Vivienne Westwood). Obydwoje inspirowali społeczeństwo do noszenia punkowych strojów i otworzyli butik w Londynie pod nazwą „Let it rock”.

W latach 70. możemy obserwować ścisłą kolaborację mody z muzyką. To zespolenie było widoczne w trendach, takich jak: jeansy z dziurami, buty i torby zdobione agrafkami oraz ćwiekami, T-shirty z napisami. Do takiej stylizacji najlepiej pasował irokez oraz mocny makijaż. Moda punkowa miała różne oblicza. Wystarczy spojrzeć na odmienny styl ubierania się zespołu Ramones (w ich looku królowały ramoneski) oraz Patti Smith (tu figurowały jeansy i biała koszula). Już sama przynależność do subkultury punkowców budziła kontrowersje, a obecnie wiele z tych trendów obserwujemy ze spokojem bądź entuzjazmem na światowych wybiegach mody.

LATA 70. – TRENDY

Gdy mowa o latach 70., koniecznie należy wspomnieć o trendach i kultowych częściach garderoby, do których należały spodnie dzwony, mini spódnice, podkolanówki, kombinezony, buty na platformach, winylowe ubrania, szerokie kołnierze i pasiaste printy. W modzie ulicznej, jak i na scenie pojawiły się krótkie topy, sukienki maxi, jeansy oraz błyszczące koszule w stylu Johna Travolty. Z dodatków królowały kapelusze z szerokim, falowanym rondem, najczęściej wykonane z filcu i często dekorowane sztucznymi kwiatami lub wstążkami. Wśród fanek tego typu nakryć głowy znajdowała się Brigitte Bardot.


PROJEKTANCI MODY W LATACH 70.

Jedną z najpopularniejszych projektantek tego okresu była Diane Von Furstenberg. Moda przez nią kreowana stanowiła synonim wygody i kobiecości. Te hasła najlepiej prezentował projekt Diane – sukienka z dekoltem na zakładkę (ang. wrap dress). Szlaki przedarła także Vivienne Westwood, a kolekcja Yves’a Saint Laurenta z 1976 roku zainspirowana wschodnioeuropejską kulturą ludową zaskoczyła publiczność. Sama Redaktor Naczelna Voque’a, Grace Mirabella skomentowała ją następująco: „Minęło dużo czasu, odkąd doznaliśmy tego rodzaju ekscytacji ubraniami. W zasadzie, to nie jestem pewna, czy kiedykolwiek widziałam coś takiego”.

MODNE FRYZURY W LATACH 70.

W latach 70. najmodniejszą fryzurą były blond loki i bujne włosy w stylu szwedzkiej grupy ABBA. Do salonów fryzjerskich przedostał się także trend: włosy typu afro, czyli okrągła kula czarnych, skręconych loków obecna dzięki ciemnoskórym imigrantom. Modę w zakresie fryzur wyznaczali idole muzyki i filmów, tacy jak Jimi Hendrix i bohaterki serialu „Aniołki Charliego”.

IKONY MODY LAT 70.

Wśród ikon stylu tego okresu należy wymienić Jane Fondę (wielbicielkę długich kozaków), Jerry Hall (słynącą z noszenia dzierganych kombinezonów), Diane Keaton (wylansowała modę na szerokie spodnie, męskie koszule, krawaty i kamizelki) oraz Charlotte Rampling (jej styl najlepiej opisują powłóczyste długie sukienki. Wzorem godnym naśladowania pod względem ubioru była Lauren Hutton – tak, to ona odważnie miksowała kolorowe trendy tworząc elegancką całość oraz Catherine Deneuve – muza Yves’a Saint Laurenta, która sympatią darzyła dziergane marynarki, chusty i zwierzęce printy.

POLECAMY: HISTORIA MODY LATA 60. W MODZIE DAMSKIEJ 

MODA LAT 70. - INSPIRACJE

Moda lat 70. wróciła ze zdwojoną mocą w sezonie jesienno-zimowym i opanowała światowe wybiegi. Zarówno w sieciówkach, jak i w prestiżowych butikach pojawiły się błyszczące sukienki, kozaki w stylu disco i marynarki zdobione cekinami.

Zapraszamy do galerii zdjęć, która stanowi podróż do świata mody lat 70.

video

SAINT LAURENT JESIEŃ ZIMA 2020/21

tagi: historia mody | projektanci |

podobne artykuły