LATA 70. JAK SIĘ UBIERANO – HISTORIA I 3 GŁÓWNE NURTY W MODZIE
W latach 70. Voque ogłosił, że „od teraz w modzie nie istnieją już żadne zasady”. W ten sposób zapanowała totalna wolność pod względem garderoby. Kult indywidualizmu i traktowanie
LATA 70. JAK SIĘ UBIERANO – KULTURA HIPPIE
Moda w latach 70. była zróżnicowana. W tym okresie możemy mówić o 3 głównych nurtach: stylu hippie, disco oraz punk. Każdy z nich był silnie związany z przemianami społeczno-politycznymi bądź muzyką. Lata 70. to przede wszystkim zwrot ku naturalizmowi. Pielęgnowano wówczas postawy sprzyjające życiu w zgodzie w naturą, noszono ubrania z przyjaznych skórze tkanin. Takie idee głosili członkowie subkultury hippie, którzy protestowali przeciwko instytucjonalizmowi i nadmiernej ingerencji państwa w życie jednostki. To wtedy na czasie był słynny musical „Hair” z 1967 roku. Bogactwo psychodelicznych printów i kolorów, luźne fasony, ubrania przypominające te wyjęte z walizki podróżnika oraz roślinne motywy i kwiaty zagościły w szafach hippisów.
Wyświetl ten post na Instagramie
LATA 70. JAK SIĘ UBIERANO – KULTURA DISCO
Lata 70. są często kojarzone z filmem „Gorączka sobotniej nocy”. Kultura disco oraz życie towarzyskie najlepiej charakteryzowały ten okres. To ekskluzywny klub Studio 54 stał się obowiązkowym punktem programu. Noszono wówczas połyskujące materiały, cekinowe sukienki, złoto, plisy, falbany oraz ubrania z lajkry. Zapanowała moda na blask, która zresztą powróciła w sezonie jesienno-zimowym 2017/18. Młodzież pragnęła beztroskiego życia, a te marzenia wyrażała poprzez ubiór. Wyczekiwano okazji, takich jak Sylwester, studniówka czy zabawa karnawałowa, które stwarzały pole do popisu miłośnikom mody.
LATA 70. JAK SIĘ UBIERANO – KULTURA PUNK
Styl punk także określał modę lat 70. Czołowym zespołem muzycznym tego okresu był Sex Pistols z Malcolmem McLarenem na czele (partner projektantki Vivienne Westwood). Obydwoje inspirowali społeczeństwo do noszenia punkowych strojów i otworzyli butik w Londynie pod nazwą „Let it rock”.
W latach 70. możemy obserwować ścisłą kolaborację mody z muzyką. To zespolenie było widoczne w trendach, takich jak: jeansy z dziurami, buty i torby zdobione agrafkami oraz ćwiekami, T-shirty z napisami. Do takiej stylizacji najlepiej pasował irokez oraz mocny makijaż. Moda punkowa miała różne oblicza. Wystarczy spojrzeć na odmienny styl ubierania się zespołu Ramones (w ich looku królowały ramoneski) oraz Patti Smith (tu figurowały jeansy i biała koszula). Już sama przynależność do subkultury punkowców budziła kontrowersje, a obecnie wiele z tych trendów obserwujemy ze spokojem bądź entuzjazmem na światowych wybiegach mody.
ZOBACZ TEŻ: Jak ubrać się w stylu punk? Historia buntowniczej subkultury
Wyświetl ten post na Instagramie
LATA 70. JAK SIĘ UBIERANO – TRENDY
Gdy mowa o latach 70., koniecznie należy wspomnieć o trendach i kultowych częściach garderoby, do których należały spodnie dzwony, mini spódnice, podkolanówki, kombinezony, buty na platformach, winylowe ubrania, szerokie kołnierze i pasiaste printy. W modzie ulicznej, jak i na scenie pojawiły się krótkie topy, sukienki maxi, jeansy oraz błyszczące koszule w stylu Johna Travolty. Z dodatków królowały dekoracyjne opaski oraz kapelusze z szerokim, falowanym rondem i często dekorowane sztucznymi kwiatami lub wstążkami. Wśród fanek tego typu nakryć głowy znajdowała się Brigitte Bardot.
Wyświetl ten post na Instagramie
LATA 70. JAK SIĘ UBIERANO – PROJEKTANCI MODY
Jedną z najpopularniejszych projektantek tego okresu była Diane Von Furstenberg. Moda przez nią kreowana stanowiła synonim wygody i kobiecości. Te hasła najlepiej prezentował projekt Diane – sukienka z dekoltem na zakładkę (ang. wrap dress). Szlaki przedarła także Vivienne Westwood, a kolekcja Yves’a Saint Laurenta z 1976 roku zainspirowana wschodnioeuropejską kulturą ludową zaskoczyła publiczność. Sama Redaktor Naczelna Voque’a, Grace Mirabella skomentowała ją następująco: „Minęło dużo czasu, odkąd doznaliśmy tego rodzaju ekscytacji ubraniami. W zasadzie, to nie jestem pewna, czy kiedykolwiek widziałam coś takiego”.
LATA 70. – MAKIJAŻ
Makijaż lat 70. był bardzo zróżnicowany. Inspirowany zarówno cienkimi brwiami i przydymionymi oczami okresu lat 20., szalonymi kolorami stylu disco czy awangardowym punkiem. Od naturalnego makijażu po pełen przepychu połysk na powiekach, trendy w makijażu w latach 70. były tak różne, jak tylko można było się spodziewać.
Róż do policzków
Róż do policzków na co dzień był całkiem naturalny zarówno w aplikacji, jak i w kolorach, na które stawiano. Od połowy lat siedemdziesiątych róż zaczęto używać w bardziej widoczny sposób, z wyraźnymi paskami na każdym policzku, czasem od skroni w dół.
Popularny był także opalony wygląd – do stworzenia delikatnego muśnięcia słońcem używno bronzera.
Wyświetl ten post na Instagramie
Brwi
Modne brwi były cieńsze, ale tutaj też obowiązywały różne mody. Od niewiarygodnie cienkich, zakrzywionych linii, do nieco grubszych, uformowanych w naturalny łuk. Te cienkie, przywodziły na myśl chude brwi w stylu Art Deco, które Liza Minnelli prezentuje w Kabarecie.
Cień do powiek
Popularnymi kolorami były błękity, zielenie i fiolety, co najlepiej widać na reklamach z tamtych czasów. Podobnie popularne były odcienie ziemi. Pod brwiami można zastosować biały, srebrny lub podobny jasny kolor, w celu podkreślenia i rozjaśnienia spojrzenia.
Wykończenia cieni do powiek mogły być matowe lub mieć perłowy lub opalizujący połysk. Do ich opisu używano takich słów jak „mróz” (z ang. frost) i „aksamit” (z ang. velvet).
Szminka i błyszczyk
We wczesnych latach siedemdziesiątych popularne były głębokie kolory, inspirowane owocami takie jak śliwka, morwa i żurawina. Pastele takie jak brzoskwinia, malina i róże były noszone przez całą dekadę – jako część bardziej naturalnego makijażu. Czerwone usta powróciły w latach 70. W szczególności można je zobaczyć na początku dekady, częściowo dzięki nostalgii za latami dwudziestymi i czterdziestymi, a następnie ponownie od połowy lat siedemdziesiątych. Wargi nie były mocno zarysowane ołówkiem czy kredką – nie było widocznych linii warg, nawet jeśli zastosowano konturówkę.
Bardzo modne były także pomadki z połyskiem. Super błyszczący błyszczyk do ust był bardzo popularny, szczególnie wśród nastolatek i młodszych kobiet. Niektóre serie były aromatyzowane, od owocowych i miętowych po takie, jak guma balonowa.
Opalenizna
Opalona skóra była niezwykle modna. Wszystko zaczęło się w latach trzydziestych XX wieku i od tamtej pory nieprzerwanie pozostawało w modzie.
Ludziom podobała się opalenizna, która dodawała skórze zdrowy blask kojarzący się z wypoczynkiem i wakacjami na plaży. Modzie na opalanie sprzyjał muśnięty słońcem wygląd Kalifornijczyków jeżdżących na deskorolce i surfujących, opalonych modelek w magazynach i wszystkich znanych i lubianych, takich jak Farrah Fawcett.
Produkty do opalania były używane raczej do przyspieszenia procesu opalania niż do ochrony. Podobnie łóżka do opalania stawały się coraz częściej dostępne w komercyjnych studiach opalania.
Wyświetl ten post na Instagramie
LATA 70. JAK SIĘ UBIERANO – MODA MĘSKA
Przez lata moda męska zmieniała się bardzo niewiele. Style włosów zmieniały się bardziej niż ubrania, a większość różnic była subtelna. Od połowy lat 60. spodnie męskie stały się bardziej dopasowane. To było ogromne odejście od mody poprzednich lat.
Zmiany nadchodziły powoli i do 1972 roku normalne było ujrzenie mężczyzny w dzwonach i butach na platformie. Co ciekawe, ten strój byłby wyśmiewany zaledwie dziesięć lat temu.
Odzież męska staje się coraz bardziej obcisła. Duża część ubrań z tamtego okresu była wykonana z poliestru lub mieszanki bawełny i poliestru. W późniejszym okresie dekady welur i frotte stały się bardzo popularnym materiałem na koszule męskie. Kapelusze zostały porzucone na rzecz długich włosów. Kołnierze koszul były szerokie, a spodnie coraz bardziej przylegające.
Mężczyźni lat 70. pokochali dwa bardzo różne typy garniturów. Pierwszy tzw. leisure suit został wprowadzony około 1972 roku, a zyskał na popularności po przebojowym występie Johna Travolty w filmie Gorączka sobotniej nocy. Drugi „garnitur” był w rzeczywistości dresowym zestawem. Chociaż dresy częściej kojarzą się z latami 80. (np. noszone przez Beastie Boys), były one dość popularne pod koniec lat 70. W rzeczywistości odzież sportowa była noszona prawie wszędzie.
LATA 70. JAK SIĘ UBIERANO – FRYZURY
Przez większą część dekady kobiety i nastolatki nosiły długie włosy z przedziałkiem na środku lub z boku, co było stylem przeniesionym z późnych lat sześćdziesiątych. Inne fryzury od początku do połowy lat 70. obejmowały falowaną, boho fryzurę, warstwowe cieniowanie i wywinięcie na końcach, popularnie nazywane „skrzydłami”, w którym włosy były zaczesane tak, aby przypominały małe skrzydełka na skroniach. Ten wygląd spopularyzowały gwiazdy serialu telewizyjnego Aniołki Charliego. Popularne były również włosy z pasemkami blond lub platyny.
Wyświetl ten post na Instagramie
LATA 70. JAK SIĘ UBIERANO – INSPIRACJE NA WYBIEGACH
Moda lat 70. nieustannie inspiruje projektantów, zarówno jeśli chodzi o kroje, jaki i połączenia kolorystyczne czy użyte materiały.
Regularnie do łask powracają bohemistyczne sukienki, denimowe dzwony w połączeniu z butami wysokiej, chodakowej platformioe (clogs) czy szydełkowe sukienki i topy. W zimowych kolekcjach często powracają krótkie, kolorowe futerka.
Wyświetl ten post na Instagramie
LATA 70. JAK SIĘ UBIERANO: IKONY MODY
Jak każda epoka, także lata 70. miały własne ikony mody, które zachwycały z ekranów telewizorów i sceny oraz inspirowały – to im zawdzięczamy wiele charakterystycznych elementów epoki, kóre przeszły już do historii mody.
Farrah Fawcett – słynny “Aniołek Charliego” idealnie uosabiał sportowe trendy, które przeniknęły do stylu lat 70. Aktorka była często widziana w krótkich spodenkach, jeansach – dzwonach, koszulkach raglanowych i dopasowanych topach na ramiączkach. Jej witalny, kalifornijski look dopełniała wyraźna opalizna oraz jedyna w swoim rodzaju fryzura – blondwłosa czupryna z mocno wywiniętymi końcami. Uczesanie szybko stało się niezwykle pożądane – nic więc dziwnego, że niemal przez całą dekadę zwykłe kobiety prosiły swoich fryzjerów o cięcie “na Farrah”.
Lauren Hutton – blondwłosa modelka i aktorka znana z “Amerykańskiego żigolaka” czy “Ktoś mnie obserwuje” ucieleśniała klasyczny styl w duchu americany. Aktorka chętnie wybierała stroje wyglądające jak wypożyczone z męskiej szafy: oversizowe marynarki, proste jeansy, denimowe katany czy szerokie koszule. Jej pełen nonszalancji, intelektualny styl zachwycał i skłaniał kobiety do modowej swobody. Inspirowała także jej pełna objętości, ale przy tym naturalnie wyglądająca czupryna w kolorze popielatego blondu. Jej styl był i nadal pozostaje niezwykle ponadczasowy.
Wyświetl ten post na Instagramie
Gia Carangi – Gia to prawdziwa ikona stylu prosto z modowych żurnali. Nie bez powodu jest nazywaną pierwszą supermodelką, jeszcze przed epoką topowych twarzy lat 80., jak Cindy Crawford. Jej zdjęcia były wszechobecne w latach 70.: spoglądała z okładek magazynów pokroju Vogue, bilboardów, witryn domów towarowych czy telewizorów. Prywatnie była zagubiona duszą, jednak na kadrach zachwycała swoim tajemniczym, nieco mrocznym spojrzeniem i strojami pełnymi glamouru. Zmysłowe stylizacje jak np. modne w tym okresie błyszczące, asymetryczne sukienki dopełniał zawsze mocny, nieskazitelny makijaż i bogata, pełna blasku biżuteria.
Wśród innych ikon stylu tego okresu można też wymienić: Jane Fondę (wielbicielkę długich kozaków i trykotów do aerobiku), Jerry Hall (słynącą z noszenia wieczorowych kombinezonów), Diane Keaton (wylansowała modę na szerokie spodnie, męskie krawaty i kamizelki u kobiet), Charlotte Rampling (lubiła francuskie boho, co najlepiej oddają długie, powłóczyste sukienki i jeansowe spodnie) oraz Catherine Deneuve (muza Yves’a Saint Laurenta, która w latach 70. lubiła stylizować komplety, marynarki i jedwabne chusty).
Nie można też zapomnieć o jedynej w swoim rodzaju it girl: Jane Birkin, która wylansował szydełkowe topy i dzianinowe sukienki w stylu boho oraz wiklinowe kosze do noszenia zamiast torebki.
Wyświetl ten post na Instagramie
Wyświetl ten post na Instagramie
LATA 70. JAK SIĘ UBIERANO – INDYWIDUALIZM
W latach 70. indywidualizm w modzie wyrażano przez odważne wzory, jaskrawe kolory, nietypowe kombinacje i luźne kroje. Ludzie chcieli wyróżniać się z tłumu, eksperymentując ze stylem, co było wyraźnie widoczne w ich niekonwencjonalnych stylizacjach. Stało się to kluczowym elementem stylu. Osoby chciały manifestować swoją oryginalność poprzez odważne wybory odzieżowe, łącząc różne tekstury, motywy oraz dodatki w unikatowy sposób. To dekada, gdzie moda wykorzystywana byla jako środek wyrazu swoich poglądów i przekonań, kreując swój własny, niepowtarzalny styl.
LATA 70. W MODZIE POLSKIEJ
Lata 70-te w Polsce były fascynującym odcinkiem czasowym, jeśli mowa o tamtejszej modzie. Okres ten przyniósł mnóstwo topowych trendów i stylizacji, które utkwiły w głowie przyszłym pokoleniom. Trendy lat 70. doskonale określają wyrażenia: pełna swoboda, luźny styl i indywidualność ponad wszystko. Jakie fasony były wtedy na topie? Przede wszystkim marynarki oversize, długie spódnice w stylu boho, buty na platformie, ubrania z hippie frędzlami, kolorowe, wyraziste topy, przeskalowane okulary przeciwsłoneczne… Do dziś moda polska lat 70. inspiruje fashionistki i daje inspiracje dla świeżych kolekcji polskich projektantów.