„Dobra jakość za niską cenę” – brzmiała dewiza założyciela szwedzkiej marki KappAhl – Per-Olofa Ahla. Powyższe hasło do tej pory określa filozofię jednej z największych firm odzieżowych w Skandynawii, która istnieje na rynku już sześćdziesiąt lat.
Historia marki KappAhl sięga roku 1953, kiedy biznesmen Per-Olof Ahl otworzył butik z płaszczami na przedmieściach Göteborgu. Sklep znajdujący się przy ulicy Omvägen, w zaskakująco krótkim czasie zyskał na rozgłosie i już w 1954 roku jego obrót wynosił około 4,5 miliona koron. Powodem jego błyskawicznego sukcesu były oczywiście niskie ceny oraz duże ilości towaru. Podobno już w pierwszym roku swojej działalności, marka sprzedawała codziennie ponad czterysta płaszczy.
W miarę upływu lat, KappAhl zdobywał coraz większą popularność. W 1956 roku Per-Olof Ahl otworzył pierwszy sklep w Sztokholmie przy ulicy Hornsgatan, a rok później wydał swoją książkę „Płaszcze na każdą kieszeń”. To jednak nie koniec sukcesów szwedzkiej marki w latach 50, bo już w 1959 roku, KappAhl poszerzył swoją ofertę o kolekcje męskie, jakie można było dostać w sklepie Herrman, przy ulicy Korsvägen w Göteborgu. W efekcie, pod koniec szóstej dekady, marka miała na swoim koncie czternaście sklepów na terenie całej Szwecji.
Szczęście sprzyjało marce również w dekadzie lat 60. Ogromną sławę zdobył także jej właściciel, który stał się wielką osobowością w Göteborgu. To właśnie w tym czasie, Per-Olof Ahl zaczął organizować lokalne pokazy kolekcji swojej marki, co zdecydowanie przyczyniło się do jeszcze większego zainteresowania prasy i klientów. Oczywiście, sztandarowym produktem KappAhl okazały się płaszcze. Modelem, który wywołał prawdziwą furorę w roku 1967 roku zostało okrycie wierzchnie z zielonego lodenu, czyli naturalnej tkaniny, idealnie sprawdzającej się w trudnych warunkach pogodowych.
Choć w przemyśle tekstylno-odzieżowym dekady lat 70. zapanował kryzys, a sprzedaż KappAhl w porównaniu z rokiem 1969 zmniejszyła się o 30 %, trudno jest mówić o jakimkolwiek niepowodzeniu szwedzkiej marki. Mimo trudnych czasów, co czwarta Szwedka miała na sobie płaszcz KappAhl, a w 1972 roku firma posiadała pięćdziesiąt trzy sklepy oraz około 100 milionów koron obrotu. Co ciekawe, mimo kryzysu ekonomicznego, pod koniec lat 70. KappAhl osiągnął najlepsze wówczas wyniki w swojej działalności, na sumę 12 milionów koron.
Dalszy ciąg ekspansji szwedzkiej marki przypada na koniec lat 70. i lata 80. W 1978 roku KappAhl otworzył swój pierwszy dział dziecięcy, w 1980 roku działalność marki poszerzyła się o dział młodzieżowy, a rok później w Mölndal powstał najnowocześniejszy w Europie magazyn centralny. W drugiej połowie lat 80. firma zaczęła odnosić kolejne sukcesy, do których można zaliczyć otwarcie pierwszego sklepu za granicą, który mieścił się w Bazylei, w Szwajcarii.
Od 1986 roku kierownictwo nad firmą KappAhl przejął syn Per-Olofa Ahla – Pieter. Od tego czasu marka zaczęła otwierać swoje sklepy nie tylko w Szwecji, ale również w Norwegii i Finlandii. To właśnie na tych trzech państwach KappAhl skoncentrował całą swoją uwagę (działalność na rynku szwajcarskim została przerwana). W 1993 roku zyski, jakie przyniosło 131 sklepów, szacuje się na dwa miliardy koron.
Choć w latach 90. bywały momenty, które zdecydowanie nie należały do najlepszych w historii marki, KappAhl konsekwentnie walczył o swoją ustabilizowaną pozycję na rynku odzieżowym w Skandynawii. Dzięki zmianom wewnętrznym w polityce firmy oraz kampanii reklamowej kolekcji „Family”, wszystkie działania zakończyły się wielkim sukcesem. Już w 1997 roku KappAhl wykupił duńską sieć odzieżową „MacCoy”, a dwa lata później norweski Adelsten. W tym samym czasie marka poszerzyła swoją działalność, otwierając pierwszy sklep w Polsce. Na dalsze aktywności na polskim rynku nie trzeba było długo czekać, bo już w pierwszych dwóch latach XXI wieku, KappAhl otworzył następne osiem sklepów (dodatkowo jeden w Czechach).
Kolejne zmiany w firmie nadeszły w roku 2004, kiedy KappAhl został kupiony przez Nordic Capital oraz Accent Equity Partners. Następnie, dwa lata później szwedzka marka zadebiutowała na giełdzie sztokholmskiej. Co ciekawe, choć w latach 2008-2009 na całym świecie zapanowała dekoniunktura, KappAhl mógł pochwalić się dużym wzrostem zysków oraz posiadaniem 319 sklepów (marka podpisała również umowy na otwarcie kolejnych 52 punktów sprzedaży).
Obecnie, KappAhl działa w czterech krajach Europy – Szwecji, Finlandii, Norwegii oraz w Polsce. Posiada już czterysta sklepów oraz platformę sprzedażową w Internecie.