PL / EN
DONNA KARAN

DONNA KARAN

ZAWÓD

Projektantka mody

NARODOWOŚĆ

Amerykańska

DATA I MIEJSCA URODZENIA

1948, QUEENS

DONNA KARAN

Donna Karan to znana pod pseudonimem „DK” amerykańska projektantka mody i twórczyni domu mody Donna Karan New York (DKNY).

DONNA KARAN: KARIERA

Urodzona 2 października 1948 roku w Queens (okrąg Nowy Jork), Karan rozpoczęła karierę w latach 60. jako asystentka projektantki Anne Klein. Kiedy w 1974 roku Klein zmarła, a nowym właścicielem został Takihyo Corporation z Japonii, Karan wraz ze swoim przyjacielem Louisem Dell’Ollio zostali głównymi projektantami domu. Jednak dziesięć lat później Karan i Takihyo Corporation postanowili rozpocząć własną działalność, by wkrótce tworzyć „nowoczesne ubrania dla nowoczesnych ludzi”.

DONNA KARAN: KOLEKCJE

Swoją pierwszą autorską kolekcję Karan pokazała światu w 1985 roku. Jej linia „essentials” szybko zyskała sławę, mimo, że oferowała jedynie 7 prostych elementów, które można było w całości ze sobą mieszać i na nowo zestawiać, tworząc w pełni zintegrowaną szafę.

DONNA

DONNA KARAN: DKNY

W 1988 roku Karan został okrzyknięta królową Siódmej Alei. Nowa Linia Donna Karan New York była tańszą i atrakcyjną opcją odzieży dla młodszych kobiet. Dwa lata później powstała DKNY Jeans, a w 1992 roku wprowadzono pierwszą kolekcję dla mężczyzn.

DONNA KARAN: NAGRODY

Karan w swojej karierze dwukrotnie zdobyła prestiżową nagrodę krytyków amerykańskiej mody (1977, 1982), a jej projekty zostały wprowadzone do Coty Hall of Fame w roku 1984. Rada Fashion Designers of America (CFDA) przyznała jej tytuł projektanta roku odzieży męskiej (1992) oraz projektanta roku odzieży damskiej (1990, 1996). Po raz ostatni do tego tytułu była nominowana w 2003 roku, a rok później została uhonorowana nagrodą za całokształt twórczości.

DONNA

DONNA KARAN: ŻYCIE PRYWATNE

Donna Karan, urodzona jako Donna Ivy Faske, jest z pochodzenia żydówką. Wyszła za mąż za Marka Karana w 1970 roku (mieli córkę i rozwiedli się w 1978). W 1983 roku Karan poślubiła artystę Stephana Weissa, który później stał się wiceszefem firmy Donna Karan. Weiss zmarł na raka płuc w 2001 roku. Obecnie projektantka mieszka w East Hampton w stanie Nowy Jork i utrzymuje rezydencje w Nowym Jorku, Turks oraz Caicos.

podobne artykuły