Ostatnie dziesięć lat dla branży mody było prawdziwą rewolucją. Niewyobrażalny rozwój mediów społecznościowych, zmiany społeczno-polityczne oraz kryzys klimatyczny wywarły silny wpływ na wszystkie dziedziny życia. Moda obecnie bardziej niż kiedykolwiek jest odbiciem rzeczywistości. Przedstawiamy najważniejsze tendencje dekady!
ZRÓWNOWAŻONE PODEJŚCIE
Kwestie ekologicznej mody sięgają ubiegłego wieku, wówczas ujawniono problem zanieczyszczenia środowiska spowodowanego stosowaniem szkodliwych chemikaliów. W latach 80 oraz na początku 90 badano wpływ działalności przemysłu tekstylnego, pojawiły się publikacje związane z zrównoważonym rozwojem oraz program badawczy.
Ostatnie dziesięciolecie to zdecydowane kroki w kierunku ekologicznej zmiany. Wpływ niewątpliwie miał rok 2013, kiedy to w kwietniu na terenie kompleksu Rana Plaza doszło do zawalenia się ośmiokondygnacyjnego budynku. W wieżowcu mieściły się fabryki odzieży oraz sklepy. Olbrzymia skala katastrofy doprowadziła do protestów, a także podpisania porozumień przez pionierów szybkiej mody. W odpowiedzi na wydarzenia w Bangladeszu, powstała globalna organizacja Fashion Revolution której celem jest nie tylko świętowanie pozytywnego wpływu mody na świat ale także podtrzymywanie pamięci o wydarzeniach z 24 kwietnia.
Ekologiczna moda już od dłuższego czasu była codziennością dla Stelli McCartney, Patagonii, Gabrieli Hearst czy Filippy K. Dopiero w ostatnich latach w ich ślad poszły największe domy mody. W ten sposób Chanel, Gucci, Prada czy Burberry zrezygnowały z używania w kolekcjach futer oraz naturalnych skór. Transparency, slow fashion, sustainable fashion, capsule wardrobe to już nie hasła-trendy ale realna przyszłość branży.
(fot. Instagram @fashion_rev)
REWOLUCJA SOCIAL MEDIA
Moda nie rodzi się na wybiegach. Najsilniejsze trendy powstają w mediach społecznościowych, przenosząc się na ulicę aby ostatecznie trafić na wybieg. W ostatnich latach w szczególności rozwój Instagrama zrewolucjonizował postęp branży kreatywnej. Wszystko jest na wyciągniecie ręki: transmisje pokazów na żywo, możliwość natychmiastowego zakupu produktu, limitowane kolekcje oraz tzw ,,dropy”. Promowanie zrównoważonej mody przy jednoczesnym nakręcaniu konsumpcjonizmu. Media społecznościowe zmieniły wszelkie obowiązujące reguły. To właśnie tam Marc Jacobs czy Lady Gaga poszukiwali modeli do kampanii swoich linii beauty. Obecnie każdy ma możliwość pokazania się światu.
(fot. Instagram @ladygaga)
#GIRLPOWER
Ostatnia dekada należała do kobiet. Szczytowym okresem był rok 2017 oraz powstanie ruchu #MeToo zwracającego uwagę na problem molestowania seksualnego. Akcja systematycznie przybierała na sile po oskarżeniu Harveya Weinsteina. Odzwierciedleniem nastrojów była 75 gala rozdania Złotych Globów, gdzie większość kobiet pojawiła się w czarnych kreacjach z przypinkami #TimesUp. Następnie projektanci na jesień-zimę 2018 sięgali do lat 80, lansując power dressing – trend który powraca w wielkim stylu. #GirlPower to także liczne kolekcje zagranicznych marek i tych z polskiego podwórka, ale przede wszystkim solidarność i walka o równouprawnienie.
(fot. Instagram @therealmaryjblige)
VINTAGE JEST W MODZIE
Wraz z organizacjami propagującymi zrównoważone podejście, nadeszła moda na produkty z drugiej ręki. W ostatnich latach mamy do czynienia ze stale rosnącą liczbą vintage store’ów nie tylko działających stacjonarnie (np. Crush w Warszawie) ale również online (dział vintage platformy Showroom). Według ruchu Fashion Revolution: ,,W obiegu istnieje już wystarczająco dużo odzieży, żeby ubrać populację dziesiątki razy”. Stąd tak istotnym jest promowanie świadomych wyborów, stawianie na jakość a nie ilość, budowanie kapsułowej garderoby czy nadawanie ubraniom drugiego życia.
(fot. Instagram @vestiaireco)
POLECAMY: ANTY TRENDY W MODZIE W 2019 ROKU
POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI
Sięganie do historii, nostalgia minionych lat i reinterpretacje kultowych sylwetek. Moda zatacza koło, a ostatnia dekada jest tego doskonałym przykładem. W kolekcjach projektanci w kolekcjach na nowo definiowali tendencje z lat 50 po minimalizm 90. Niespełna trzy lata temu inspirowali się rokiem 2000. W ten sposób Vetements współpracowało z Juicy Couture, Gucci lansowało t-shirty z logo a Saint Laurent diamentowe tiary.
(fot. Instagram @kyliejenner)
ZMIANY KIEROWNICTWA I REBRANDING
Zmiany sterów, upadłości marek czy rebranding – to kwestie których nie sposób pominąć. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat obserwowaliśmy debiut Clare Waight Keller w Givenchy, Hedi’ego Slimane’a w Celine, Riccardo Tisci’ego w Burberry oraz Virginie Viard w roli nowej dyrektor kreatywnej Chanel. Nowy projektant często oznacza również rebranding. Niedawno zmiana dotknęła największe domy mody oraz sieciówki m.in: ZARA, Saint Laurent, Berluti, Celine, Burberry, Gucci czy Balmain. W 2019 roku upadłość ogłosiły: New Look, Cubus i Forever 21. Z kolei wśród projektantów Zac Posen, który na rynku obecny był przez niemal dwadzieścia lat oraz francuski dom mody Sonia Rykiel.
(fot. Instagram @celine)
WSPÓŁPRACE GIGANTÓW
Za przełomowy należy uznać rok 2004, kiedy to H[&]M zaprosiło do stworzenia kolekcji Karla Lagerfelda. Od tamtej pory, sieciówka cyklicznie prezentuje ekskluzywne kolekcje stworzone we współpracy z najbardziej znanymi projektantami. Ostatnie lata stały pod znakiem ich popularyzacji. Domy mody, sportowe marki a nawet dyskonty łączą siły ze znanymi postaciami m.in.: Off-White x IKEA, Louis Vuitton x Supreme, Hermès x Apple, Crocs x Christopher Kane, Prada x Adidas czy Pierpaolo Piccioli x Moncler.
(fot. Instagram @supremenewyork)
Jak zmieni się moda na przestrzeni kolejnych dziesięciu lat?