PL / EN
CZY BLACK FRIDAY JEST PASSÉ? MARKI KTÓRE POKAZUJĄ, ŻE MOŻNA INACZEJ

CZY BLACK FRIDAY JEST PASSÉ? MARKI KTÓRE POKAZUJĄ, ŻE MOŻNA INACZEJ

Poznajcie marki, które święto konsumpcjonizmu zamieniły na działania proekologiczne!

Black Friday jest wielkim świętem dla miłośników zakupów i okazji. To właśnie w tym dniu, marki oferują największe rabaty. Zakupowe szaleństwo systematycznie zyskuje rosnącą liczbę przeciwników, wspierających ideę slow fashion oraz świadome wybory. Sprawdźcie, które marki idą pod prąd i wyłamują się z przecenowego trendu!

BLACK FRIDAY - SZALEŃSTWO ZAKUPÓW 2019

Tegoroczny ,,Czarny Piątek" przypadł na 29 listopada 2019 roku. To właśnie wtedy, rabaty objęły każdą kategorię - od ubrań i dodatków po segment elektroniki. Niektórzy zdecydowali się na przedłużenie święta, a także na Cyber Monday - który jest nie tylko alternatywą dla tradycyjnych zakupów, ale posiada nad nimi sporą przewagę.

GREEN FRIDAY - MARKI KTÓRE STAWIAJĄ NA ŚWIADOME ZAKUPY

VVIDOKI

Dla poznańskiej basicowej marki, etyka oraz slow fashion są głównymi wyznacznikami tworzenia mody. Z tego powodu, chcąc zwiększyć świadomość konsumentów i zwrócić uwagę na problem marnowania - zwiększyli cenę wszystkich swoich produktów o 55%. Dodatkowo, przez kilka dni publikowali fakty dotyczące Black Friday oraz jego konsekwencji. ,,Zanim kupisz odzież podczas Black Friday pomyśl, że Polacy wyrzucają 2,5 miliona ton tekstyliów każdego roku. To daje nam prawie 66 kg na mieszkańca..." - brzmiał jeden z wpisów marki na Facebook'u.

vvidokiig

(fot. Instagram @vvidoki)

MAGDA HASIAK

Również pochodząca z Poznania, projektantka Magda Hasiak zabrała głos w sprawie wyprzedażowego trendu. ,,W czasie Black Friday moje produkty mają taką samą wartość jak każdego innego dnia. Wkładam w nie zawsze tyle samo serca i pracy. Nie przeceniam rzeczy bo doceniam wysiłek swój i całego zespołu. Kupując ubrania niezależnych marek wspierasz lokalny rynek". - napisała na swoim profilu.

magdahasiaakig

(fot. Instagram @magdahasiak)

BALAGAN

,,Kupuj, kiedy potrzebujesz, a nie kiedy jest okazja" - zakomunikowała marka, tworzona pomiędzy Warszawą a Tel Awiwem. Balagan wierzy, że produkty powinny mieć uczciwą cenę niezależnie od dnia. Wysoka jakość materiałów, lokalna produkcja, praca oraz wiedza rzemieślników - to elementy, które są składają się na cenę produktu. Wraz z Elementami, od 2015 roku działają jako Transparent Shopping Collective - propagując transparentność w branży mody. Balagan wspiera świadome wybory i uważa, że cena musi być uczciwa oraz odzwierciedlać jakość produktu.

balagan1

(fot. Instagram @balagan_studio)

POLECAMY: WYPRZEDAŻ SZAFY IDEALNYM PRZYKŁADEM ZRÓWNOWAŻONEGO PODEJŚCIA DO MODY

BOHEMA CLOTHING

Wegańska marka streetwear'owa, Black Friday zamieniła na #buynothingday. ,,Chcemy, aby Wasze podejście do zakupów było świadome i cieszymy się, że aż 63% Polaków deklaruje, że zakupów obuwia i ubrań dokonuje w przemyślany sposób - tak wynika z raportu KPMG Mamy nadzieję, że za rok dobijemy do 100%" - oświadczyła.

bohemaclth

(fot. Instagram @bohemaclth)

LOOKS BY LUKS, KOKOWORLD, ELEMENTY

Sopocka marka słynąca z nakryć głowy Looks by Luks, zamiast Black Friday - świętowała Green Friday. Wszystkie dochody z tego dnia, przekazała fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, która edukuje w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji. Tak samo postąpiły: KOKOworld oraz Elementy. Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, zorganizowała także inicjatywę zatytułowaną Rewolucja Konsumencka. Spotkaniu w duchu slow i zero waste, towarzyszyły wykłady i dyskusje podejmujące tematykę odpowiedzialnej konsumpcji oraz niebezpiecznych chemikaliów znajdujących się w ubraniach.

elementyig

(fot. Instagram @elementywear)

O JEJU

Założycielki butiku z koreańskimi kosmetykami O JEJU w duchu #slowbeauty, również wyłamały się z udziału w zakupowym szaleństwie. ,,Chcemy konkurencji opartej na jakości usług, towaru i obsługi klienta, a nie na sztucznie obniżonej cenie" - napisały. Pragną, aby zakupy były nie tylko przemyślane pod kątem ich wpływu na środowisko, ale również żeby konsumenci kupowali tylko to czego rzeczywiście potrzebują. W alternatywie do Black Friday, właścicielki zaproponowały akcję Green Weekend - gdzie 10% z weekendowej sprzedaży, zostało przekazane na rzecz Tygrysów z Poznania.

igojejeu

(fot. Instagram @o_jeju)

White Monday popularyzują The Slow Label oraz hejhej-mats. Jest to idea na granicy zakupowego szaleństwa Black Friday, a podejściem niekupowania niczego. Do inicjatywy przystępują marki, które produkują odpowiedzialnie, naprawiają, przeprojektowują i recyklingują, a gdy nadejdzie White Monday - klienci otrzymują niewielkie zniżki na ich produkty.

Green is the new black!

video

TRENDY JESIEŃ 2022

tagi: black friday 2019 | marki | slow fashion | jesień zima 2019/20 | Zrównoważona moda | TRENDY |

podobne artykuły