PL / EN
AGNIESZKA MACIEJAK – POKAZ KOLEKCJI FLAMMARION

AGNIESZKA MACIEJAK – POKAZ KOLEKCJI FLAMMARION

Projektantka przekonuje, że „sky is the limit”!

27 czerwca 2016 roku odbyła się premiera kolekcji Agnieszki Maciejak zatytułowanej Flammarion. Co kryje się pod tajemniczą nazwą linii, jak organizuje się pokaz w przestworzach i na czym polega nowa wizja projektantki?

 

 

Miejsce i oprawa

 

Ostatni pokaz przed wakacjami w kalendarzu polskiej mody i absolutnie z przytupem. Agnieszka Maciejak postanowiła wypowiedzieć ostatnie słowo pod gwiazdami, o tajemniczej godzinie 19:19 i na dachu dziesięciopiętrowego budynku parkingu hotelu Novotel w samym centrum Warszawy. „Zdecydowałam się na ideę organizacji pokazu pod gołym niebem. Wybierając pomieszczenie bez dachu, chciałam spotkać moich odbiorców z naturą, by mieli czysty odbiór bez sztucznie wykreowanej scenografii. Miałem wielkie szczęście, bo zdążyliśmy przed burzą" – mówiła o swojej koncepcji Maciejak. Projektantce zależało, by goście poczuli klimat luksusowych imprez w Nowym Jorku i Los Angeles rodem z lat 70., które często były organizowane właśnie na dachach budynków. Samo miejsce stało się już niezwykłym anturażem, a kropkę nad „i” postawiła też natura – blask zachodzącego słońca, subtelny wiatr, a nawet letni deszcz stworzyły niepowtarzalną atmosferę.  

 

Za choreografię show odpowiedzialny był Jacek Badurek, scenografię przygotowała Ewa Iwańczuk, a oprawa graficzna była autorstwa Łukasza Aksamita. Nad produkcją całego wydarzenia czuwał natomiast Michał Rej, PR Manager projektantki.

 

 

Kolekcja

 

Podczas gdy polscy projektanci w większości pokazywali linie jesienno-zimowe, Agnieszka Maciejak porzuciła sztywne ramy sezonowe i zdecydowała się pokazać kolekcję nieprzystającą do żadnego okresu lansowanego w kalendarzu modowym. Koncepcję tę było widać jasno na wybiegu – linia składała się zarówno ze zwiewnych, letnich sukienek, jak i ciężkich, obszernych futer, był pudrowy róż i energetyczne barwy, ale i mroczne czernie oraz stonowane granaty.

 

Czym jest jednak owy „Flammarion”? Należałoby raczej zapytać kim, bo projektantka inspiracje do swojego pokazu znalazła w XIX wieku, a konkretnie w postaci Camille`a Flammariona, wybitnego francuskiego astronoma, mistyka i badacza zjawisk nadprzyrodzonych. Artystkę zafascynowała szczególnie rycina zamieszczona w książce naukowca przedstawiająca średniowieczną scenę – mnicha, który dotarłszy na kraniec płaskiej Ziemi, wychyla się za nieboskłon, ryzykując upadkiem w czeluści mistycznego i niepoznanego kosmosu.

 

„Kiedy patrzę w niebo, intuicyjnie czuję, że nie trzeba szukać skomplikowanych inspiracji. Wystarczy podnieść głowę w górę. Niebo zmienia się w sposób nieprawdopodobny. W ciągu dnia jest błękitne, rozjaśnione blaskiem słońca; o zmroku rozświetla się milionem cieplejszych barw, a w nocy na granatowym firmamencie pojawiają się złote i srebrne gwiazdy" – mówiła o swoich inspiracjach autorka kolekcji. Jak spojrzymy całościowo na kolejne sylwetki z prezentacji zobaczymy, że tworzyły one swoiste sekwencje kolorystyczne nawiązujące do pór dnia, przechodzące od łagodnego wschodu, przez pełnię słońca, po zmierzch i aż do głębokiej nocy. Mogliśmy wczoraj na wybiegu dostrzec te delikatne przejścia również w konkretnych projektach. Z jednej strony mieliśmy subtelne pudełkowe sukienki, zwiewne spódnice, dziewczęce bluzki z baskinkami i romantyczne jasne koronki. W drugiej zaś części widzieliśmy ciemne, mięsiste futra, geometryczne drapieżne sukienki lub koronki, ale tym razem w mrocznej, czarnej odsłonie.

 

Zauważalnym kontrastem był tu również podział na sylwetkę romantycznej, delikatnej dziewczyny oraz ultraseksownej, nowoczesnej kobiety. Ta druga to w końcu ikoniczna postać Agnieszki Maciejak, która była najbardziej zauważalna w kultowych już projektach legginsów i sukienek tworzonych z geometrycznych cięć i zbitek materiałów. Totalną nowością w ofercie kreatorki są z kolei kurtki typu bomber, które zostały utkane z kolorowych opalizujących metalicznie skór. Tutaj m.in. pojawił się motyw przewodni kolekcji – gwiazdy nawiązujące do nieboskłonu z ryciny Flammariona. Deseń ten widzieliśmy też na sukienkach, spódnicach czy bluzkach.

 

 

Stylizacja, fryzury, makijaż

 

Koncepcją stylizacji zajął się Maciej Spadło, który zdecydował się skupić na kontrastach i równoważeniu sylwetek na zasadzie połączeń ciężkiego z lekkim. Do kolekcji Maciejak dobrał obuwie Kazar oraz biżuterię Yes. O urodę modelek zadbały natomiast teamy firm Kerastaste i Inglot, które wykonały odpowiednio fryzury i makijaże.

 

 

 

Odnosząc się do postrzegania świata przez mnicha z ryciny Flammariona, Agnieszka Maciejak zaprasza nas do wspólnej wędrówki zarówno na pełen niespodzianek dach, ale i na krańce Ziemi. Ta długa, pełna przygód podróż nie ma się jednak skończyć tragicznym upadkiem, ale ma skutkować bagażem pięknych inspiracji i hasłem (i to nie tylko w kontekście mody) – „sky is the limit”. Wy też dacie się przekonać, że macie praktycznie nieograniczone możliwości?

video

MMC - BACKSTAGE POKAZU JESIEŃ ZIMA 2016

tagi: Agnieszka Maciejak | pokaz mody |

podobne artykuły