PL / EN
WYNIKI KONKURSU

WYNIKI KONKURSU "Z KOLEKCJI PROJEKTANTA" ORSKA

Przedstawiamy wyniki konkursu "Z kolekcji projektanta" ORSKA. Sprawdźcie, czy jesteście na liście zwycięzców. 

ORSKA Memory to kolekcja, do stworzenia której natchnęła projektantkę odwieczna walka przeciwności, w wersji współczesnej, Jest w niej miejsce na aniołka, diabełka, oraz sztabkę złota, a nawet 8GB-towej trumienki.

 

W zakończonym 14.01.2013 konkursie ORSKA Memory mieliście szansę wygrać  2 trumienki oraz 1 sztabka złota o wartości 420 złotych każde. Aby wygrać wystarczy wystarczyło w ciekawy sposób odpowiedzieć na pytanie konkursowe:

 

Z jakim filmem kojarzą Wam się nietypowe gadżety ORSKA i dlaczego? Nagrodzimy najbardziej oryginalne pomysły.

 

Niezmiernie miło jest nam ogłosić, że laureatami konkursu zostali:

 

1. Kinga K., Przybysławice - trumienka

2. Magdalena Ś., Piła - sztabka złota

3. Maja Ch., Warszawa - trumienka

 

A to nagrodzone odpowiedzi: 

 

1. Kinga K., Przybysławice

 

Gadżety ORSKA to dla mnie synonim gotyku w ultranowoczesnym wydaniu, a przede wszystkim...z przymrużeniem oka! Dlatego pierwsze moje skojarzenie to...."Mroczne Cienie" Tima Burtona! To nie jest zwykły horror, to zupełnie nowa odsłona gotyckiego klimatu. Bogactwo, władza, stylowo ubrane, pewne siebie i niezwykle zmysłowe bohaterki. Główny bohater zakochuje się w pięknej i seksownej czarownicy, która potem zamienia go w wampira i zamyka żywcem w trumnie. Przez przypadek zostaje uwolniony z trumny i... odtąd widzi świat zupełnie inaczej.

W tym filmie trumna jest równie "zaskakująca", jak w przypadku biżuterii ORSKA :). Pendrive w trumience? Na samą myśl, od razu poprawia mi się humor. :) W filmie trumna jest miejscem, z którego zawsze możemy wyjść. Sztabka złota? W filmie wszyscy kłócą się o kasę, majątek...tak, jak w XXI wieku! Gotycki styl gadżetów ORSKA kojarzy mi się niezwykle pozytywnie!

 

2. Magdalena Ś., Piła

 

Kiedy spojrzałam na zabawne gadżety Orskiej nie miałam wątpliwości, a skojarzenie z filmem nasunęło się błyskawicznie! Ależ to Poszukiwacze zaginionej Arki”! Sam sławny Indiana Jones nie powstydziłby się takiej biżuterii. Dr Indiana Jones (w tej roli Harrison Ford) jest archeologiem, który otrzymuje tajne zadanie od służb specjalnych. Musi wyruszyć do Egiptu, gdzie przechowywana jest Arka Przymierza. Ale nie on jeden ma nią chrapkę: po piętach depczą mu naziści. W niebezpiecznej misji pomoże mu Marion, była dziewczyna. Idąc więc drogą skojarzeń: diabełek to oczywiście paskudni naziści, którzy dybią na Arkę Przymierza i nie zawahają się użyć najbardziej wyrafinowanych w swym okrucieństwie metod, żeby ją dopaść.

 

Aniołek to oczywiście Marion, pozornie delikatna, ale waleczna i odważna. Z nią każda, nawet najbardziej ryzykowna misja, to przyjemność. Sztabki złota to oczywiście drogocenne klejnoty i skarby, jakie poszukiwacze odnajdą w trakcie wyprawy. Nie od dziś wiadomo, że drogocenny kruszec zazwyczaj bywa przedmiotem łupieżczych wypraw i naukowych poszukiwań. A trumienka? Można ją potraktować dosłownie, jako grobowce, które przeszukują śmiałkowie w poszukiwaniu skarbów czy mityczny artefakt Arkę Przymierza, albo symbolicznie: jako zapowiedź niebezpieczeństw i prawdopodobnej śmierci w trakcie egipskiej misji. I tutaj dokładnie sprawdza się zamierzenie projektantki: przecież z założenia dobry Indiana Jones i źli Niemcy to dwa przeciwstawne bieguny, ścierające się i walczące sobą, to odwieczna walka dobra i zła.

 

Ten film stał się poniekąd symbolem epoki, zwariowanych lat 80., podobnie jak biżuteria Anny Orskiej jest symbolem nowoczesności i oryginalnego stylu XXI wieku. Żałuję tylko, że w czasach kiedy miałam te kilka lat, nie było takiej fajnej, działającej na wyobraźnię biżuterii. Musiałam sobie radzić sama, obwieszając się rekwizytami podebranymi z maminej szkatułki i własnoręcznie wykonanymi ze złotka po czekoladzie ozdobami. Myślę, że nowa biżuteria z kolekcji Anny Orskiej mogłaby być dołączana do ekskluzywnego wydania „Poszukiwaczy…” na dvd – dla prawdziwych kolekcjonerów i maniaków wielbiących Indianę Jonesa oraz niebanalną biżuterię.

 

3. Maja Ch., Warszawa

 

ORSKA Memory to "Nosferatu. Symfonia grozy" Murnaua, czyli jeden z najwspanialnych obrazów ekspresjonizmu niemieckiego. Budził lęk i grozę, ale ten lęk i groza zostały w jakiś sposób oswojone. Podobnie jak kontrowersyjne przedmioty mające odzwierciedlenie w kolekcji ORSKA Memory. One też zostały oswojone – m.in. trumienka. Trumna jest jednak także atrybutem wampira – w tym wypadku Nosferatu.

 

Diabelski ogon to symbol demonicznej natury bohatera. Anioły i diabły to walka o duszę Nosferatu. ORSKA Memory to Symfonia Grozy XXI wieku. Bo takie silne symbole nie zmieniają znaczenia w naszej kulturze. Ale można spróbować przełamać narosłe nad nimi tabu.

 

Dziękujemy i gratulujemy!

 

 

video

CHANEL CRUISE 2022/23

tagi: ORSKA | konkurs | wyniki konkursu ORSKA |

podobne artykuły