W 2019 roku rozpoczęła się budowa siedziby warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Instytucja z Powiśla przenosi się na Plac Defilad, vis a vis Domów Centrum. Kiedy MSN zostanie otwarty?
Ogłoszenie nowej lokalizacji muzeum wywołało ogromną dyskusję – część warszawiaków zarzucała MSN-owi nietrafiony wybór projektu, który nie pasuje do krajobrazu centrum Warszawy. Dziś do otwarcia muzeum jest bliżej niż dalej – krytyka, zdaje się, ucichła, a najwięksi miłośnicy sztuki cieszą się na nowy rozdział w kulturalnym życiu Warszawy.
O projekcie niejednokrotnie wypowiadali się specjaliści. Wśród osób przychylnych nowej siedzibie MSN-u znalazł się m.in. Grzegorz Piątek, znany polski architekt, krytyk i autor wielu bestsellerów (w tym między innymi nagrodzonej „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”). W wywiadzie dla portalu turystyka.wp.pl przeciwstawia się powszechnej krytyce:
— Widzę co najmniej kilka powodów, dla których warto go bronić. Po pierwsze: to dobre “opakowanie” na taką instytucję. Ten projekt reprezentuje architekturę minimalistyczną, spokojną, nieekstrawagancką. Budynek nie będzie przytłaczał tego, co ma się dziać w środku, czyli wystaw sztuki współczesnej. Będzie raczej dla nich znakomitym tłem. Po drugie: to budynek, którego postawienie może stać się początkiem architektonicznego porządkowania tego rejonu miasta. Przez dekady panował tam spory bałagan — mówi.
Czytaj też: WIEMY, JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ PROJEKT PAŁACU SASKIEGO. SARP WYBRAŁ LAUREATÓW KONKURSU
MSN w Warszawie. Biała bryła zaprojektowana przez nowojorczyków
Nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej został zaprojektowany przez nowojorskie studio Thomas Phifer and Partners, które opracowało jego koncept wspólnie z architektami studia APA Wojciechowski.
Siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej zajmuje 20 000 m2, z czego 4500 m2 przypada na przestrzeń ekspozycyjną. Pierwsze zdjęcia wnętrza robią ogromne wrażenie – w centrum budynku MSN-u znajduje się monumentalna klatka schodowa, którą oświetla kwadratowe okno dachowe. Jak wiadomo, spośród 6 kondygnacji pierwsze i drugie piętro będzie stanowiło główną galerię. Projekt uwzględnia także kino z widownią na 150 osób, audytorium, sale edukacyjne (a w tym rekonstrukcję Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia stworzonego przez Hansenów, dedykowane polskim artystom i artystką), pracownie konserwatorskie oraz kawiarnię. W niektórych pomieszczeniach znajdą się także panoramiczne okna, które pozwolą spojrzeć na Plac Defilad z nieznanej dotychczas perspektywy.
Czytaj też: PICASSO, WARHOL, CHAGALL I NIE TYLKO. ICH DZIEŁA ZOBACZYMY NA NADCHODZĄCEJ WYSTAWIE POLSKIEJ GALERII
Data otwarcia Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Powstanie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest początkiem przebudowy centrum Warszawy. Konkretna data otwarcia nie jest jeszcze znana. Według planu, budowa ma zakończyć się w tym roku – obecnie trwają tam jeszcze prace wykończeniowe. Muzeum poinformowało, że oficjalne otwarcie MSN przypadnie na jesień 2024 roku.
Zdjęcie główne: Instagram @muzeumwbudowie