Zespół Badań Mody i Designu działający w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na konferencję naukową pt. „Bądźmy realistami, żądajmy niemożliwego. Utopie i fantazje w modzie i designie”.
Przedmiotem ich zainteresownia jest moda od strony teoretyczno-naukowej. Podejmują badania z perspektywy historyczno-kulturowej oraz szukają relacji między polską modą i designem. To już druga konferencja, którą organizują. W tym roku uczestnicy będą zastanawiać się nad znaczeniem utopii i fantazji.
Tematyka referatów obejmuje zarówno zagadnienia z przeszłości, jak i teraźniejszości. Będziemy mogli posłuchać m.in. o haute couture, modzie na punk, fotografii mody, czy roli cielesności. W wydarzeniu biorą udział osoby związane z polskimi uniwersytetami, akademiami sztuki i poznańską School of Form. Ciekawy referat przedstawi m.in. Dominika Łukoszek, autorka bloga Modologia, która opowie o polskiej projektantce okresu PRL, Barbarze Hoff. Konferencja będzie trwała 2 dni – 14 i 15 listopada, w godzinach od 8-19 w Instytucie Kultury Polskiej na kampusie głównym Uniwersytetu Warszawskiego. Pełny program jest dostępny na blogu Zespołu Badań Mody i Designu IKP UW.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią mody, relacjami między modą i sztuką, kulturą, etyką, czy psychologią. Konferencja jest świetną okazją, by spojrzeć na modę z szerszej perspektywy oraz zastanowić się nad jej znaczeniem w historii i jej wpływem na przyszłość.