Maria Grazia Chiuri otrzymała ostatnio nagrodę Swarovski Award for Positive Change 2017, która podkreśliła jej wkład i pracę umacniającą francuski dom mody Dior. To doskonały pretekst, aby zajrzeć na półkę z książkami dyrektor kreatywnej – nie zdziwi Was pewnie, że pełno tam feministycznych pozycji – jakże inspirujących i dodających siły kobietom. Zobaczcie, co warto przeczytać!
Maria Grazia Chiuri (fot. Instagram)
LITERATURA FEMINISTYCZNA: BIEGNĄCA Z WILKAMI
Biegnąca z Wilkami to książka, która zmusiła mnie do myślenia o własnym instynkcie, kreatywności, macierzyństwie i dumie z kobiecości – tych sprawach, którym często podświadomie zaprzeczamy, w nadziei na przybliżenie się do świata mężczyzn, gdzie zostaniemy szybciej wysłuchane. To teoryzowanie o Dzikiej Kobiecie nauczyło mnie nie tylko akceptować nieracjonalną część samej siebie, ale także włączyć ją w integralny, kompleksowy obraz własnej kobiecości.
LITERATURA FEMINISTYCZNA: WE SHOULD ALL BE FEMINISTS
We Should All Be Feminists (Wszystkie Powinnyśmy Być Feministkami) to książka, która pomogła mi w stworzeniu pierwszej kolekcji dla Diora. Tytuł ten stał się manifestem mojej pracy – jest ostatnim dzwonkiem, mającym zmusić społeczeństwo do dostosowania się do współczesnych czasów i zaktualizować pojęcie feminizmu.
LITERATURA FEMINISTYCZNA: WHY HAVE THERE BEEN NO GREAT WOMEN ARTISTS?
Why Have There Been No Great Women Artists? (Dlaczego wśród wspaniałych artystów nie ma kobiet?) To esej napisany w latach 70’, kiedy feminizm dopiero pojawiał się na ustach społeczeństwa. Od zawsze obserwowałam sztukę, a w szczególności kobiecą kreatywność. To pozycja, która pomagała mi w lepszym rozumieniu i interpretacji ówczesnych prac, stając się podporą dla drogich mi artystek, takich jak Niki de Saint Phalle, której twórczość była inspiracją dla mojej ostatniej kolekcji.
LITERATURA FEMINISTYCZNA: THE SECOND SEX
The Second Sex (Druga płeć) to kamień węgielny literatury feministycznej, jeden z kluczowych tekstów, na którym oparł się cały dyskurs dotyczący kobiecej tożsamości.
LITERATURA FEMINISTYCZNA: ARTIST’S BREATH
Artist’s Breath (Oddech Artysty) to historyczny dokument w formie narracji, która rozlicza wyjątkowy okres we włoskiej sztuce – Rzym w latach 60’. Ukazując szerokie spektrum kultury, książka stanowi rodzaj pamiętnika i być może tym mnie urzekła. Mówi o niezwykłych doświadczeniach, pokazując je przez pryzmat prawdziwego życia, z Rymem, moim rodzinnym miastem, w roli głównej.