Londyn jest określany kolebką mody, kultury i sztuki. W tym miesiącu to tam polecieliśmy obejrzeć dwie popularne wystawy. Zobaczcie, co oferuje stolica Wielkiej Brytanii pasjonatom wspomnianych sfer!
AZZEDINE ALAIA, THE COUTURIER, LONDON DESIGN MUSEUM
Londyńska wystawa The Couturier zorganizowana w London Design Museum w stolicy Wielkiej Brytanii jest ostatnim dziełem zmarłego projektanta, bo Alaїa przygotował ją osobiście. Znajdziecie na niej 60 kreacji, w tym kultowe sukienki, które nosiły Naomi Campbell, Tina Turner oraz Grace Jones. Pokaz otwiera kolekcja najnowszych i „ostatnich” już modeli z 2017 roku, jakie stworzył legendarny kreator mody.
„Azzedine Alaїa był rozpoznawalny przez całe życie jako projektant mody, który wyraził ponadczasowe piękno kobiecych form na najwyższym poziomie haute couture” – informuje Design Musem. „Ekspozycja odkrywa jego pasję i energię, jaką włożył na polu mody” – dodaje.
Azzedine przeszedł do historii mody jako mistrz luksusowych tkanin i niezwykłych technik krawieckich, które pozwoliły mu doskonale zaakcentować atuty kobiecej sylwetki. Patrząc na eskpozycje można poznać dokładne proporcje modelek, bo często projekty były wykańczane bezpośrednio na ich ciele. Jego muzą była Naomi Campbell, a same dzieła zaprezentowane na wystawie The Couturier sprawiają wrażenie wyrzeźbionych m.in. na jej figurze.
Azzedine zasłynął także dzięki projektom dopasowanym do sylwetki imitującym „drugą skórę” i „nagość”. Pionier mody, w których przeważały sukienki bodycon na bazie stretchu urozmaicał modele poprzez metalowe aplikacje, które na przekór klasyce łączył ze skórą i koronką. Innym razem bawił się romantycznym szyfonem dodając mu odrobiny „power dressing”, a za pomocą falban obrazował swoją fascynację folkowymi kostiumami charakterystycznymi dla Hiszpanii. Po inspiracje sięgał też często do Afryki, a w domu oglądał program przyrodniczy National Geographic, dlatego na wystawieThe Couturier nie brak zwierzęcych printów, które niejednokrotnie były motywem przewodnim kolekcji.
Jego kreacje wizualizują dynamizm i energię. Symbolizują ultra kobiecość, zmysłowość i budują tajemniczą aurę.
Wystawa jest czynna do 7 października 2018 roku. Cena biletów: 16 funtów.
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
UP CLOSE WITH MARILYN: PORTRAITS BY HAMILTON H. GREENE, PROUD GALLERIES
Wystawa Up Close with Marilyn Monroe: Portraits by Hamilton H. Greene zaprezentowana w Proud Galleries w Londynie to zbiór unikalnych fotografii hollywoodzkiej gwiazdy. Ikona kina i mody pozowała przed obiektywem jednego z najbardziej popularnych w tamtych czasach fotografów – Miltona H. Greene’a, który współpracował z magazynami mody m.in. „Vogue’m”, czy Harper’s Bazaar’em. Wszystkie zdjęcia pochodzą z okresu, kiedy to Marilyn była jedną z najczęściej fotografowanych gwiazd. Milton uwiecznił na nich nie tylko zmysłowość Monroe, ale poszedł o krok więcej – uchwycił jej kruchość, subtelność, eteryczność oraz naturalność.
Na wystawie zobaczycie unikalną i rzadko prezentowaną publiczności fotografię The Bed Sitting z 1953 roku, którą wykonano w willi Josepha Schencka, jednego z założycieli 20th Century Fox. Marilyn Monroe pozuje owinięta w prześcieradło, a w ręku trzyma kubek. Zdjęcie stanowi dowód na to, że gwiazda czuła się swobodnie w towarzystwie Mitona.
Fotografia The Bed Sitting, 1953
Jedną z najbardziej ikonicznych fotografii, która otwiera wystawę jest The Ballerina Sitting z 1954 roku. Zdjęcie zostało uznane przez Time Magazine za jedno z trzech najbardziej znaczących fotografii XX wieku. Marilyn Monroe przypomina na nim baletnicę. Gwiazda ubrana w tiulowo-satynową suknię z gorsetem, która w rzeczywistości była dla niej za mała o dwa rozmiary, podtrzymuje jedną ręką górę kreacji. Wystawa prezentuje także zdjęcie Marilyn Monroe The White Fur Sitting z 1955 roku. Aktorka pozuje w jasnym futrze, do którego ma dobrane białe rękawiczki. Okrycie wierzchnie jest podarunkiem, jaki otrzymała od swojego partnera w biznesie, Mitona Greene’a.
POLECAMY: WYSTAWY W POLSCE, KTÓRE WARTO OBEJRZEĆ W WEEKEND
Wystawę można obejrzeć do 24 czerwca 2018 roku. Wstęp wolny.
Polecamy!