Jedwab naturalny to jeden z najbardziej luksusowych materiałów odzieżowych. Znany na świecie od ponad 5000 tysięcy lat, ma bogatą historię, wyjątkowe właściwości i niezliczoną liczbę odmian. Jego kolebką są Chiny, Japonia i Indie, a do tego kręgu dołączyła także Europa z Włochami na czele.
Fanką jedwabiu jest Agata Tanter – śledźcie Instagram redaktor naczelnej Lamode.info: @agatatanter w poszukiwaniu jedwabnych stylizacji!
JEDWAB: CHARAKTERYSTYKA TKANINY
Jedwab jest włóknem naturalnym pochodzenia zwierzęcego. W chwili obecnej pozyskuje się go z oprzędów gąsienic jedwabnika morwowego (hodowlanego) i dębowego (dzikiego). Do produkcji odzieży najczęściej używa się włókien z pierwszej kategorii, gdyż są cieńsze i nieco bardziej połyskliwe.
Jedwab jest przyjemny w dotyku: gładki, miękki i śliski. Wyróżnia go delikatny połysk, dzięki któremu szybko zyskał rangę jednego z najbardziej szlachetnych i eleganckich materiałów. Bywa urozmaicany różnokolorowymi nićmi i dzięki luksusowemu charakterowi zagościł nie tylko na ubraniach dziennych i wieczorowych, ale pojawił się także w garderobie królewskiej oraz ozdobił biskupie ornaty i balowe stroje.
Jedwabne kimono, Olivia von Halle/Harrods, 3600 pln
JEDWAB: ZALETY I WADY
Tkanina ta jest odporna na rozciąganie, jednak może zmienić kształt pod wpływem wody, dlatego też podczas prania zaleca się jej nie wyżymać. Jedwab cechuje także sprężystość. Poza tym, nie gniecie się zbyt mocno, doskonale zatrzymuje ciepło oraz nie uczula. Poznacie go także po wysokiej higroskopijności – jedwab jest w stanie wchłonąć nawet 30% pary wodnej.
Mankamentem jedwabiu jest to, że po dłuższym przechowywaniu starzeje się, żółknie i traci na wytrzymałości. Należy go chronić przed słońcem, które osłabia włókna. Poza tym, jest mało odporny na mole i pleśń.
JEDWAB: PROJEKTOWANIE I STYLIZACJE
Obecnie modne są plisowane materiały jedwabne, które należą do jednych z najbardziej luksusowych materiałów odzieżowych. Te delikatne tkaniny o szlachetnym połysku i bardzo niskiej gramaturze nawet po chemicznych wykończeniu zachowują swój pierwotny charakter. Ze względu na wysoką cenę, naturalne jedwabie przeznacza się zwykle na eleganckie, ponadczasowe fasony oraz elementy garderoby. Tkanina ta jest wykorzystywana do projektowania sukni, bluzek, spodni oraz apaszek. Latem doskonale sprawdzą się damskie i męskie garnitury na jedwabnej podszewce.
Jedwabna bluzka Matin by Paula/Showroom, 632 pln
JAK DBAĆ O UBRANIA Z JEDWABIU?
Do prania ubrań z jedwabiu używamy ciepłej, a nie gorącej wody. Proces powinien odbywać się w miarę szybko. Nie należy namaczać tkaniny, a z przydatnych akcesoriów sprawdzą się szampony do włosów. Dobrze spiszą się także płatki mydlane, jednak mogą one powodować nadmierną szorstkość.
JEDWABNE UBRANIA: TRENDY 2018
Chociaż wiele popularnych marek i sklepów m.in. ASOS wycofują ze sprzedaży ubrania z jedwabiu, a swoją politykę argumentują ochroną praw zwierząt, jedwab jest wciąż popularny i pożądany na rynku mody. Obecnie królują jedwabne bluzki w odcieniu ecru wiązane na kokardę, spodnie o opływającym ciało fasonie oraz sukienki i ołówkowe spódnice z drukowanym orientalnym motywem. Dolce [&] Gabbana z trendów proponuje odzież wykonaną z jedwabiu urozmaiconego złotą nicią, co sprawia wrażenie jakby były posypane brokatem (ang. silk brocade), a dom mody Gucci oferuje różowe bluzki dekorowane perłami i francuskim żabotem. W tym roku modne są także jedwabne kwieciste kimona, romantyczne koszule nocne w pastelowych odcieniach oraz akcesoria z połyskiem: gumki i opaski do włosów.
POLECAMY: KONIEC Z KASZMIREM I JEDWABIEM. ASOS PRZYŁĄCZA SIĘ DO OCHRONY PRAW ZWIERZĄT
W naszej galerii prezentujemy jedwabne ubrania wpisujące się w trendy 2018. Zobaczcie sami!