Tkaniny dżinsowe zajmują szczególną pozycję w modzie m.in. dlatego, że są chętnie noszone zarówno przez kobiety i mężczyzn, towarzyszą wszystkim sezonom, a w dodatku przeniknęły do rozmaitych kultur i grup społecznych. Pojawiły się w szafie modelek (Kate Moss, Cindy Crawford), gwiazd muzyki (Elvisa Presleya, Kurta Cobaina) oraz ekranów kina (kiedyś Meghan Markle, dzisiaj Penelope Cruz). Do historii mody przeszła także jedna z pierwszych realizacji Anny Wintour w ramach amerykańskiego Vogue’a. W październiku 1988 roku na okładce biblii mody widzieliśmy modelkę w żakiecie z kolekcji haute couture Christiana Lacroix, zdobionym krzyżem z kolorowych kamieni oraz spranych dżinsach marki Guess. I to właśnie ta okładka podbiła świat mody. Dzisiaj bierzemy praktyczne tkaniny pod lupę i rozbieramy ją na czynniki pierwsze. Zobaczcie!
CHARAKETRYSTYKA TKANIN DŻINSOWYCH
Określenie denim rozpowszechniło się w latach 60. XX wieku, a nazwa pochodzi od tkaniny o skośnym splocie wątkowym, wytwarzanej w Nimes. Mimo europejskich korzeni, dżins kojarzony jest z Ameryką. Na świecie zyskał popularność dzięki marce Gap, która specjalizowała się w produkowaniu ubrań z niebieskiego denimu. Po czym poznać dżins? Nitki osnowy w kolorze indygo tworzą na prawej stronie tkaniny ukośne prążki, a białe nitki wątku leżą pod spodem. Z ciekawostek, denim nigdy nie jest materiałem jednobarwnym. Dżins można zidentyfikować więc po tym, że prążkowanie występuje tylko na prawej stronie – ma ona ciemniejszy kolor niż lewa. Materiały te cechuje także sztywny chwyt.
DŻINS: ZALETY I WADY
Z mocnych stron, dżins jest trwały i odporny na ścieranie. W wyniku wielokrotnego prania nabiera miękkości, a dzięki ukośnym prążkom bardzo dobrze się układa. Wykazuje także mniejszą skłonność do gniecenia niż ciężkie płótna. Jakie są zatem minusy dżinsowej tkaniny? Do szycia tak sztywnego materiału potrzebujemy odpowiednich maszyn. Barwnik indygo jest nietrwały i blaknie pod wpływem prania. Szwy ponadto ulegają szybkiemu zużyciu.
Spodnie dżinsowe typu dzwony, Balmain/Mytheresa, 1450 euro
DŻINS: PROJEKTOWANIE I STYLIZACJE
Typowe składy surowcowe to 100% bawełny, bawełna z dodatkiem elastanu, mieszanki bawełny z konopiami lub lnem oraz 100% konopii, czy lnu. Dla projektantów wybór bawełny do produkcji dżinsu stanowi najlepszy wariant, ale jej uprawa nie jest korzystna dla środowiska – wymaga zużycia dużych ilości wody oraz pestycydów. Kreatorzy mody często wykorzystują w swoich kolekcjach denim z bawełnianych włókien wtórnych, drelich z konopii, czy denim red selvedge, urozmaicony czerwoną nitką i chętnie stosowany przez amerykańskich i japońskich producentów.
Dżins odnajduje się na prawie wszystkich elementach garderoby, takich jak kurtki, kamizelki, spodnie, szorty, sukienki, czy spódnice. Przybiera także różne odcienie, od intensywnego kobaltu, po jasne błękitne warianty.
DŻINSOWE UBRANIA: TRENDY 2018
W temacie ubrań z denimu nie ma mowy o monotonii, bo projektanci mody co sezon dyktują rozmaite trendy. Obecnie najmodniejsze są dżinsy z efektem znoszenia, spodnie typu flare, mom jeans, dzwony oraz boyfriendy. Królują także warianty zakończone ozdobnymi detalami: frędzlami i pomponami oraz modele ożywione czerwonymi lamówkami. Chętnie sięgamy po minimalistyczne wersje z wszywanymi przednimi kieszeniami i zestawiamy je z bluzkami z hiszpańską falbaną. Z nowości zachwycają krótkie sukienki z denimu na guziki, ogrodniczki oraz luźniejsze modele z haftami w sielskim klimacie. Do tego dodajemy dżinsową kurtkę z przetarciami w stylu Nirvany, czy barokowymi bufami i dżinsowy zestaw gotowy!
POLECAMY: KLASYCZNY DŻINS W NOWOCZESNYM WYDANIU. TRENDY SS18
W naszej galerii zdjęć pod hasłem #trendy #wolność #dżins znajdziecie najmodniejsze ubrania z denimu.