Żakardowe tkaniny charakteryzują się dużymi wzorami, często lekko połyskują, a ich kolor zmienia się w zależności od tego, z której strony pada na nie słońce.
ŻAKARD: CHARAKTERYSTYKA TKANINY
Produkcja tkanin żakardowych to niezwykle złożony proces w przemyśle włókienniczym, wymagający czasu oraz dużego nakładu pracy. Materiał ten można z łatwością poznać dzięki bogatemu wzornictwu. Duże printy prezentują się elegancko i okazale, często też mają wielobarwną postać. Skomplikowane zdobienia imitujące hafty oraz ręcznie tkane gobeliny sprawiają, że ubranie zyskuje luksusowy charakter.
ŻAKARD: ZALETY I WADY
Żakard jest niezwykle cenioną tkaniną w świecie high fashion, zwłaszcza przy projektowaniu kolekcji haute couture. Duże tkane wzory nadają się do tworzenia odzieży o prostych fasonach, co pozwala uniknąć skomplikowanych konstrukcji. Dzięki atrakcyjnym deseniom ubiory szyte z tych materiałów mają elegancki wymiar i kojarzymy je z wysokim statusem społecznym. Ponadto, gęste tkaniny żakardowe są mocne i łatwe w obróbce oraz dobrze zachowują formę. Jednak żakard ma także swoje słabe strony. Niewłaściwie skrojony będzie się rozchodził na szwach, a luźno tkany bywa nieodporny na ścieranie. Do minusów tkaniny zaliczyć można także jej wysoką cenę.
Żakardowe spodnie, Etro/Harrods, 3000 pln
ŻAKARD: PROJEKTOWANIE
W obrębie tej tkaniny wyróżniamy żakardowe gobeliny (ściśle tkane splotami płóciennymi z użyciem różnokolorowych nitek wątku, tworzących płaskie wielobarwne printy), brokaty (materiały tkane w wypukłe wzory, przypominające haft) oraz adamaszki (zdobione rozmaitymi deseniami tworzonymi za pomocą kombinacji splotów atłasowych i płóciennych).
Typowe składy surowcowe to 100% wełny lub mieszki wełen, mieszanki jedwabiu z wełną, wiskozą lub bawełną, czy bawełny z wiskozą, jedwabiem lub poliestrem.
Żakard jest wykorzystywany do projektowania ubrań, które ze względu na wysoką jakość przysłużą na lata. Ich produkcja jest kosztowna, dlatego rzadko wykorzystuje się materiały te do szycia fasonów szybko wychodzących z mody. Najczęściej projektanci tworzą żakardowe sukienki, spódnice, żakiety, czy garnitury damskie oraz męskie.
POZNAJCIE TEŻ: HISTORIĘ JEDWABIU I JEGO WŁAŚCIWOŚCI!
UBRANIA Z ŻAKARDU: TRENDY 2018
W tym sezonie o miano najgorętszego trendu sezonu walczą żakardowe kimona noszone jak okrycie wierzchnie (także w wersji dziennej!) oraz bogato zdobione klapki z ekscentrycznym akcentem typu pompon, czy biżuteryjną aplikacją. Tuż za tymi nowościami plasują się żakardowe damskie i męskie garnitury, a jeśli sukienki to princeski, o prostych fasonach i bez ramion. Modne są także wersje z podkreśloną talią jak u Caroliny Herrery oraz mini spódnice w kwieciste i orientalne printy, które znajdziecie u Alexy Chung. Czarne modele zdobią złote i srebrne nici, a cukierkowe dekoracyjne tłoczenia. Tego lata nie możemy się ponownie obejść bez żakardowych torebek w formie kuferków, woreczków oraz kopertówek noszonych na wyjątkowe okazje. Z szaf babć wyciągamy modele z zapięciem typu bigiel, a od dziadków pożyczamy krawaty, które zmodyfikujemy po swojemu. Dokupujemy żakardowe ponczo pokryte wzorem typu paisley oraz lekką kurtkę bomberkę. Ze spodni przysłużą nam warianty o prostym fasonie.
W naszej galerii prezentujemy najmodniejsze ubrania z żakardu. Zobaczcie!