Tytuł mówi sam za siebie. Wyraźnie sugeruje, w co wypadałoby się ubrać na Święta. Krótko mówiąc, należałoby wyglądać odświętnie. Domyślam się, że wszyscy ci, którzy na co dzień muszą do pracy zakładać stroje zgodne z zasadami, chcieliby właśnie podczas Świąt odetchnąć od swoich krępujących szmizjerek, koszul, krawatów czy marynarek i założyć mięciutki sweterek. Chyba nawet trochę wyrażam swoje chęci. Jednak, jak się znam, postąpię tak, żeby swoim strojem wyrazić jak największy szacunek do samego wydarzenia i do najbliższych, którzy poświęcili swój czas, aby przygotować wieczerzę wigilijną i przystroić dom.
Oczywiście nie ma takiego określenia w zasadach dress code’u – jak strój odświętny, bo też różne święta mogą wymagać od nas różnych ubiorów. Kiedy jednak mowa o Świętach Bożego Narodzenia, najlepiej założyć strój wizytowy. Dla kobiety oznacza elegancką sukienkę i czółenka na obcasie albo spodnium, do których można również założyć płaskie buty. Strój wizytowy dla mężczyzny to garnitur, biała koszula, krawat, czarne buty. Kiedy mówimy o Wigilii, to jedynym właściwym kolorem dla garnituru będzie granat.
ZOBACZ TEŻ: STRÓJ WIZYTOWY NA DZIEŃ DLA KOBIET
Jeśli wybieramy się w to samo miejsce i wiadomo z poprzednich lat, że zarówno gospodarze, jak i goście nie przychodzą tak ubrani, można na zasadzie dostosowania się obniżyć szczebel dress code’u. Jednak nie więcej niż o jeden: mężczyzna bezwzględnie powinien mieć marynarkę, ale już niekoniecznie krawat i niekoniecznie tylko białą koszulę. Natomiast koniecznie (!!!) buty.
Strój młodzieży i dzieci powinien być również odświętny. Od najmłodszych lat trzeba uczyć tradycji. Tradycja to ważny element kultury. A bez kultury nie byłoby ani Świąt, ani nas.
W galerii znajdziecie inspiracje z wybiegów, które mogą Wam pomóc w doborze garderoby na wigilijną kolację i świąteczne spotkanie z bliskimi!