PL / EN
Logotyp serwisu lamode.info
STRÓJ WIZYTOWY NA DZIEŃ - DRESS CODE

STRÓJ WIZYTOWY NA DZIEŃ - DRESS CODE

Wyjaśniamy, co oznacza ten typ stroju i na jaką okazję jest odpowiedni.

Planujecie wyjście, podczas którego wymagany dress code to wizytowy na dzień? Co oznacza ten typ stroju? Odpowiadają nasze ekspertki – dr Irena Kamińska-Radomska i Agata Tanter (fragmenty książki „Dress Code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku”, wyd. Świat Książki).

STRÓJ WIZYTOWY DAMSKI

Strój wizytowy (informal, ubranie wyjściowe) to najwyższy w gradacji dress code’u strój nieformalny.

Tekst na zaproszeniuWizytowy na dzień.

Typ stroju: Strój nieformalny.

Strój damski: Sukienka typu szmizjerka, garsonka (do kolan) lub spodnium; materiał: jedwab, mieszanki z jedwabiem, delikatna wełna; kolorystyka nieco jaśniejsza niż wieczorem.

Okazja: Spotkania, lunche, wernisaże.

STRÓJ WIZYTOWY - NA JAKĄ OKAZJĘ?

Strój wizytowy jest najodpowiedniejszy, gdy wybierasz się na przyjęcie, a na zaproszeniu nie ma informacji na temat dress code’u. Pora może być wtedy dowolna, a informacja na zaproszeniu – od śniadania poprzez brunch, lunch do koktajlu i kolacji. Okazją może też być jakieś wydarzenie kulturalne: wernisaż, przedstawienie teatralne lub koncert w filharmonii. Strój wizytowy będzie również odpowiedni na przyjęciu z okazji imienin, urodzin, jubileuszu oraz świąt narodowych. W wypadku stroju wizytowego miejsca do zastosowania są tak różnorodne, jak i okazje: może to być teatr, opera, restauracja, ambasada, ogród (przyjęcie ogrodowe), prywatny dom.

DAMSKI STRÓJ WIZYTOWY - ELEMENTY GARDEROBY

W przeciwieństwie do mężczyzn, dla których strój wizytowy to garnitur, biała koszula, krawat i czarne buty – kobiety mają całą gamę możliwości. Wiadomo, że to żadne ułatwienie, ale jest coś w zamian: można tak wykorzystać tę różnorodność, żeby podkreślić swój styl i urodę. Mężczyzna tego wyboru nie ma: czy wygląda jak George Clooney, czy Bradley Cooper, jako strój wizytowy wieczorem musi włożyć ciemnogranatowy garnitur.

Ta różnorodność dotyczy i samego rodzaju kobiecego stroju – ponieważ może to być sukienka, garsonka, spodnium – i kolorów. Kobieta nawet wieczorem może włożyć jasną sukienkę. Istnieje teoria, która mówi, że w wypadku stroju wizytowego im ważniejsza okazja, tym ciemniejszy powinien być kolor kreacji, a trzeba dodać, że najbardziej praktyczna z wszystkich nauk jest teoria.

Nie ma jednak takiej reguły, która ściśle określałaby kolory strojów wizytowych dla kobiet w zależności od pory dnia. Brak także zasady, która mówiłaby, że przy bardzo wysokiej randze spotkania musi to być akurat czerń dla kobiet. Niemniej warto wziąć pod uwagę ważność wizyty, porę dnia, a nawet porę roku. I tak, na przyjęcie z ważnej okazji odbywające się wieczorem w zimie, lepiej wybrać sukienkę w ciemniejszej wersji ulubionego koloru, ponieważ faktycznie większość osób weźmie pod uwagę te kryteria, dostosowując odpowiednio kolorystykę swojego ubioru. Nie oznacza to jednak, że osoby o jasnym typie kolorystycznym muszą włożyć małą czarną. Natomiast latem na przyjęcie ogrodowe można wybrać coś w radośniejszych, lżejszych barwach.

Strój wizytowy: 1. Szmizjerka, Burberry  2. Tweedowa sukienka, St. John 3. Pantofle z klamrą, Gucci 

STRÓJ WIZYTOWY A MAŁA CZARNA (SUKIENKA KOKTAJLOWA)

Sukienka do kolan ze standardowymi odchyleniami długości, czyli sześć centymetrów od środka kolana w górę lub w dół, to podstawa stroju wizytowego. To nic innego, jak tak zwana mała czarna.

Tak zwana, ponieważ wcale nie musi być czarna. Jeśli lepiej wyglądasz w jasnych kolorach, to wręcz zapomnij o czerni. Ona tak naprawdę jest zarezerwowana dla jednego typu kolorystycznego urody, dla zimy, i to niekoniecznie dla każdej, ponieważ kobieta starsza – nawet zima – czernią często dodaje sobie lat. Czyli twoja mała czarna może być kremowa, błękitna, szmaragdowa i beżowa, jeśli tylko w tych kolorach Ci do twarzy.

Co do krojów sukienek, dla niskich kobiet doskonałe będą dłuższe, czyli tuż poniżej kolana, ale w żadnym wypadku nie do połowy łydki. W kroju nie może też być żadnych linii poziomych, które skracałyby optycznie całą postać. Trzeba się również wystrzegać kokardek i kołnierzyków typu bebe (mały kołnierzyk o zaokrąglonych  rogach), ponieważ niska kobieta może wyglądać w nich nieco dziecinnie.

Wysoka kobieta o długich nogach dobrze wygląda w sukienkach o przedłużonym stanie, o długości spódnicy do kolan lub przed kolano. Jeśli jednak nie jest szczupła i ma obfite biodra lub brzuch, lepiej, żeby nie przyciągała do nich uwagi obniżonym stanem. Przy takiej budowie ciała korzystniej jest szukać talii wyżej.

Sukienka koktajlowa jest doskonałym strojem na przyjęcie czy wernisaż, ale już niekoniecznie na spotkanie związane z promocją książki. Na tę okazję lepszym wyborem będzie garsonka, szmizjerka lub kostium ze spodniami, czyli stroje należące do kategorii business. Tu chodzi zarówno o względy formalne, jak i kwestie związane z budowaniem autorytetu.

GARSONKA DO STROJU WIZYTOWEGO

Na przyjęcie również można wybrać się w garsonce, a o tym, czy będzie bardziej nadawała się na dzień czy na wieczór, zadecyduje przede wszystkim krój i materiał. Bouclé, grubsza wełna, kaszmir albo latem materiał na bazie lnu – odpowiednie będą na wizytę w ciągu dnia. Jeśli natomiast chcesz włożyć garsonkę również na imprezę wieczorem, to tkaniny musiałyby być takie same jak i na sukienkę koktajlową: cieńsze, delikatniejsze, lżejsze: jedwabie, jedwabie z bawełną, jedwabie z wełną, cieniutkie wełenki. W kroju bez wyraźnych guzików, kieszeni i raczej niewymagające dodatków typu koszula czy bluzka. Ale jeśli tylko ktoś ma dobre wyczucie, to i z tymi dodatkami sobie poradzi, nie tylko przy stroju wizytowym wieczorem, ale i wieczorowym.

Wizytowa garsonka, zarówno na wieczór, jak i na dzień ma określoną długość spódnicy: to ta do kolan z minimalnymi odchyleniami gdyż wizytowa garsonka na wieczór to nie to samo, co wieczorowy kostium typu black tie, który może sięgać do ziemi. 

Krótsza wersja spódnicy, czyli ta ponad kolano pasuje do dłuższego żakietu, a dłuższa do krótszego. Odstępstwo, czyli zakłócenie tej zasady, wpływa niekorzystnie na dobry wizerunek.

Wizytowy: 1. Kombinezon Giorgio Armani 2. Spodnium Victoria Beckham 3. Komplet Stella McCartney (fot. East News)

STRÓJ WIZYTOWY - DŁUGOŚĆ UBRAŃ

Przy czym wersja z dłuższym żakietem jest bardziej odpowiednia dla kobiet wysokich, a z krótkim żakietem – dla kobiet niższych. Wówczas spódnica, która sięga poza kolano, wydłuża optycznie nogi, co daje efekt zgrabnej sylwetki. Jeśli natomiast kobieta ma naturalnie długie nogi, to dodatkowe optyczne ich wydłużenie zakłóciłoby proporcje.

Żakiet może być w kroju z klapami, z kołnierzem, ze stójką, może być zapinany na dowolną liczbę guzików – co tylko do kogo pasuje i co jest bardziej modne. Długość i szerokość również zależy tylko od mody i urody, natomiast szczebel dress code’u nie ma tu znaczenia. Wyżej wszyte i węższe rękawy bardziej wyszczuplają całą sylwetkę (dotyczy to nie tylko rękawów żakietu), natomiast szerokie dają swobodę ruchów, ale wygląda się w takim stroju ciężej. Co jednak zrobić, jeśli akurat takie są modne? Można sobie sprawić na ten czas jakąś jedną czy dwie rzeczy, żeby zbytnio nie „odstawać” od tego, co dyktują trendy, i przeczekać.

Szczupłe osoby o długich rękach lepiej wyglądają z rękawami do nadgarstków, a kobiety o obfitszych kształtach korzystniej prezentują się w rękawach 3/4, zwężających się w kierunku dłoni, bez żadnych mankietów, guzików i ozdób. Ewentualnie pod koniec rękawa może być niewielkie pęknięcie.

Żakiet może być krótki, tylko do pasa, albo długi, ale wtedy spódnica powinna być w krótszej wersji, czyli przed kolano, musi spod żakietu wystawać również z tyłu, żeby nie było takiego efektu, jakby zabrakło tej części garderoby. Czasem zdarzy się kupić wyjątkowo długi żakiet, do którego nie pasuje żadna spódnica. Nie ma się co martwić, na pewno świetnie będzie wyglądał z wąskimi w udach spodniami.

Wybierając kolor garsonki, można sugerować się jedynie urodą i względami praktycznymi. Czyli wybieramy tylko te barwy, które należą do naszej palety kolorów bazowych, stonowanych. Po pierwsze dlatego, żeby garsonka się nie opatrzyła, a po drugie – w stonowanych kolorach wygląda się zawsze bardziej elegancko.

KOSTIUM ZE SPODNIAMI DO STROJU WIZYTOWEGO

Co do kroju dolnej części spodni, to już zależy od tego, co akurat jest modne, jakie mamy nogi i jakie do tych spodni zamierzamy włożyć buty. Jeśli nogi są wąskie w udach, ale łydki nie są specjalnie kształtne, to lepiej będą wyglądały w spodniach lekko rozszerzających się ku dołowi, nachodzących częściowo na buty lub całkowicie je zakrywające (sięgające do ziemi).

TOREBKA DO STROJU WIZYTOWEGO

Do stroju wizytowego – w zależności od okazji – będzie pasowała albo duża torebka, taka jaką nosisz na co dzień, jak i maleńka, szczególnie jeśli jako strój wizytowy wkładasz sukienkę koktajlową.

Materiał torebki – lżejszy na wieczorowe okazje. Wtedy może to być torebka z materiału, z cieniutkiej skóry, również lakierowanej, a na dzień – po prostu skórzana. Co do koloru, zasada jest taka sama jak na pozostałych szczeblach dress code’u: torebka ma pasować do całości, co nie znaczy, że nie może wyraźnie odcinać się od reszty stroju i mimo wszystko tworzyć spójnej całości. Na tym szczeblu dress code’u również powraca pytanie, czy buty i torebka mogą być w tym samym kolorze. Mogą, jeśli ten kolor to czerń albo jeśli buty i torebka wykonane są z naturalnej niebarwionej skóry. Chociaż tu wskazana jest duża ostrożność, ponieważ surowa skóra może mieć charakter zbyt casual i tym samym nie będzie pasowała do stroju wizytowego. Błędem będzie jednak włożenie butów i torebki w identycznym intensywnym kolorze odcinającym się od całości, na przykład czerwonych butów i czerwonej torebki jednocześnie.

BUTY DO STROJU WIZYTOWEGO

W zależności od tego jaka jest okazja, pora roku i w konsekwencji – jaki wybierzesz strój czy sukienkę, czy kostium ze spodniami, buty będą się znacznie różniły. Mogą to być czółenka na obcasie albo na zgrabnym koturnie zwężającym się ku tyłowi, które będą pasowały i do garsonki, i do sukienki. Wysokość obcasów nie jest tak ograniczona jak w wypadku strojów business. Mogą to też być oksfordki (płaskie lub na niewielkim szerokim obcasie wiązane buty o charakterze męskim) dopasowane do spodni, albo nawet mokasyny w wersji eleganckiej, na wysokim lub niskim obcasie i sztywnej skórzanej podeszwie, Pamiętaj jednak, że nie mogą to być mokasyny w wersji sportowej, bo automatycznie obniżałyby status ubioru. Trzeba też ostrożnie podejść do kształtu noska buta, niezależnie od jego typu. Kobieta, która nosi duży rozmiar, nie powinna sięgać po buty mające bardzo wąskie zakończenie. Ten kształt znacząco wydłuża optycznie stopę. Istnieje jeszcze inna zależność dress code’u co do obuwia do stroju wizytowego, w związku z możliwością włożenia spodni: przy szerszych nogawkach buty powinny mieć zwężające się noski, przy wąskich – okrągłe.

Strój wizytowy: naszyjnik z pereł (fot. East News)

BIŻUTERIA DO STROJU WIZYTOWEGO

W stroju wizytowym biżuteria powinna być zdecydowanie skromniejsza niż w stroju typu czarna mucha. Najbezpieczniej będzie unikać wszelkich ozdób z kamieniami szlachetnymi, szczególnie jeśli wybieramy się na spotkanie w ciągu dnia, przed odzieżowym wieczorem. Odzieżowy wieczór zaczyna się po godzinie 18.00 lub po zmroku (w zależności od tego, co jest pierwsze).

Jeśli chcesz założyć naszyjnik, to już nie przypinaj broszki. Jeden pierścionek też powinien wystarczyć. Ale zanim go założysz, oceń, czy podkreśla twój styl, czy jest wyjątkowy. Jeśli nie, to lepiej zostaw go w domu albo wybierz się do złotnika, żeby go przerobił. Dla niektórych kobiet wystarczającym powodem do założenia biżuterii jest sam fakt jej posiadania.

Jeśli masz wątpliwości, jak dopasować rodzaj biżuterii do okazji, najbezpieczniejszym wyborem będą perły, które możesz nosić od rana do wieczora.

OKRYCIE WIERZCHNIE DO STROJU WIZYTOWEGO

Istnieje opinia, że sukienka albo spódnica w żadnym wypadku nie mogą wystawać spod płaszcza. Generalnie można się z tym zgodzić, ale czy kategorycznie? Jeśli sukienka wystaje spod płaszcza i wizualnie to nie współgra, lepiej zmienić albo sukienkę, albo płaszcz. Ale jeśli te dwa elementy stroju tworzą spójną całość, to pięknie.

STRÓJ WIZYTOWY -  TRENDY 2018

W tym sezonie królują tweedowe sukienki, garsonki i marynarki, które możemy nosić zarówno w wersji dziennej, jak i wieczorowej. Modne są także szmizjerki stanowiące ukłon w stronę lat 50. oraz ołówkowe ciepłe modele pokryte drobną pepitką. Miłośniczki szyku zainspirowanego męską garderobą odnajdą się w trendach oferujących spodnie w kant z szerszą nogawką oraz opcjach z wysoką talią. Na półkach sklepowych nie brakuje także gładkich marynarek - najczęściej zdobionych eleganckimi biżuteryjnymi guzikami, marszczczeniami przy rękawach, czy subtelnymi bufkami. Z butów prym wiodą skórzane mokasyny na podeszwie oraz oksfordki, które można nosić zarówno do sukienek, jak i spodni. Z kolorów dominują granat, krem i bordo. 

Więcej porad dotyczących dress code`u znajdziecie w książce „Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku” autorstwa dr Ireny Kamińskiej-Radomskiej i Agaty Tanter. Do kupienia TUTAJ!

W galerii znajdziecie eleganckie elementy garderoby wpisujące się w najgorętsze trendy sezonu 2018.

video

CHANEL CRUISE 2022/23

tagi: Irena Kamińska-Radomska | książka | jesień 2018 | Agata Tanter | DRESS CODE | TRENDY |

podobne artykuły