Książki o modzie, które warto przeczytać
Od poradników, przez biografie, teksty teoretyczne i podręczniki, aż po pięknie wydane albumy, które świetnie zaprezentują się na marmurowym stoliku kawowym, polski i zagraniczny rynek gromadzi coraz więcej fantastycznych książek poświęconych modzie. Jedne z nich znajdziecie w salonie dużej księgarni, drugie na Amazonie i Allegro, a jeszcze inne na półkach publicznej biblioteki. Oto najciekawsze książek o modzie, które stanowią kompendium wiedzy każdego eksperta w tej dziedzinie.
Przeczytaj też: Dlaczego nie warto pić kawy z rana?
DRESS SCANDINAVIAN. PERNILLE TEISBÆK
fot. Wydawnictwo Otwarte
Dress Scandinavian to pełna modowych inspiracji mapa dobrego stylu w duchu slow fashion. Duńska stylistka i trendesetterka, Pernille Teisbæk doradza, jak zostać prawdziwą it-girl. To kilka prstych zasad, które dodadzą każdemu pewności siebie i pozwolą wydobyć swój własny styl.
Empik, 44.49 pln (tutaj)
ZOBACZ TEŻ: NOWE WŁOSKIE IT-GIRLS
RZECZOWO O MODZIE MĘSKIEJ. PORADNIK. MICHAŁ KĘDZIORA
fot. Wydawnictwo SQN
[-][-][-][-]Zastanawiacie się czasem, Jak rozpoznać koszulę dobrej jakości? Czy spodnie powinny być jaśniejsze od marynarki? A może na
odwrót? Co to jest sprezzatura? I dlaczego czarny garnitur wcale nie jest uniwersalny?
Rzeczowo o modzie męskiej jest kompleksowym przewodnikiem po
świecie mody męskiej. Zawiera praktyczne porady i wskazówki, a także liczne
ciekawostki na temat ubioru i historii legendarnych modeli.
Empik, 44.49 pln (tutaj)
HISTORIA MODY. OD KRYNOLINY DO MINI. IRMA KOZINA
fot. Wydawnictwo SBM Renata Gmitrzak
Autorka proponuje nowe spojrzenie na dzieje mody. Oprócz analizy zmieniających się trendów sięga do społecznych kontekstów tych procesów. Zaprezentowany zostanie zupełnie innowacyjny rozdział o ewolucji poszczególnych części garderoby. Interesujące relacje z kultowych pokazów mody, motywacje projektantów, opis ich procesów twórczych opatrzone komentarzem historyka sztuki będą fascynującą opowieścią, która wciągnie zarówno osoby, dla których temat mody jest codziennością, jak i chcących poszerzyć swoje horyzonty w tej dziedzinie. Album zawiera około 700 ilustracji: fotografii agencyjnych, archiwaliów, reprodukcji, szkiców i ciekawostek.
Empik, 102,99 pln (tutaj)
FROM A TO BIBA
fot. V[&]A Publishing
Barbara Hulanicki – jedna z największych ikon lat 60. XX wieku w swojej biografii From A to Biba opowiada o wzlotach i upadkach swojego małego butiku Biba, który przerodził się w z znane na cały świat imperium będące uosobieniem londyńskich, szalonych lat 60.
Libristo, 51 pln (tutaj)
COSTUME AND FASHION
fot. Wydanictwo Thames[&]Hudson
Od momentu wynalezienia igły około 40000 lat temu do powstania pierwszej pary dżinsów, od neolitycznych tkaczy po największe nazwiska współczesnego przemysłu modowego. Książka Costume and Fashion omawia zabytki historii ubioru, formy i materiały używane przez wieki, podstawowe motywy mody i sposoby, w jakie ubrania były używane do ochrony, wyrażania tożsamości oraz przyciągania lub wpływania na innych.
MegaKsiążki, 73 pln (tutaj)
DIOR BY DIOR. AUTOBIOGRAPHY OF CHRISTIAN DIOR
fot. V[&]A Publishing
Biografia Christiana Diora to wyjątkowy portret klasycznej paryskiego haute couture lat pięćdziesiątych XX wieku, który zabiera czytelnika za kulisy domu mody. Dior opisuje swoje dzieciństwo w Granville, najbliższą mu rodzinę i przyjaciół, najtrudniejsze lata i nagłe sukcesy, a także źródła inspiracji i procesy twórcze. Ta skromna autobiografia daje fascynujący i szczegółowy wgląd w funkcjonowanie wielkiego domu mody, jednocześnie ujawniając prywatne życie jego założyciela.
Libristo, ok. 50 pln (tutaj)
WIELKA KSIĘGA UBIORÓW I STYLÓW. WYDAWNICTWO ARKADY
fot. Wydawnictwo Arkady
Książka Wydawnictwa Arkady prowadza czytelnika przez 3000 lat historii mody: od prostoty starożytności i średniowiecza do wyrafinowania mody rokoko, od elegancji do ekstrawagancji. Znakomitej jakości zdjęcia prezentują stroje począwszy od starożytnego Egiptu przez legendarne domy mody Chanel i Dior po najnowsze modele McQueen i Prady.
KRÓLOWIE MODY. HISTORIA HAUTE COUTURE. RUDOLF KINZEL
fot. Wydawnictwo Metrum
Książka autorstwa Rudolfa Kinzela powstała, aby przypomnieć nam życie i nakreślić dokonania największych krawców XIX i XX wieku – Paula Poireta, Coco Chanel, Elsy Schiaparelli, Balenciagi czy Huberta de Givenchy. Autor opowiada jak tworzyli kreacje, na czym polegała ich oryginalność, w jaki sposób łączyli tradycję i nowoczesność oraz jak zdobyli sławę i uznanie.
Książki o modzie – nowości 2023
Do tej pory pod sygnaturą Arkad pojawiły się już tytuły takie jak „100 lat mody męskiej” (ze wspaniałym Davidem Bowiem na okładce), „Marketing mody. Strategia, branding i promocja” czy „Dziewczyny. Moda ulicy lat 70. i 80. XX wieku”. Każda z książek to starannie przygotowana i doskonale zredagowana publikacja, która zachwyca zarówno oprawą wizualną, jak i pełną ciekawostek treścią. W tym roku wydawnictwo poszerzyło swoją serię “Historia kultowego domu mody” o dwie kolejne publikacje – historię Prady i domu mody Hermes. To książki dla każdej fanki historii mody.
Przeczytaj też: Redaktor naczelna poleca najlepsze książki na końcówkę lata
Miss Dior: opowieść o wojnie, odwadze i modzie Justine Picardie
Jeśli szukacie książki o modzie, która jest napisana w miły i prosty w odbiorze sposób, koniecznie musicie przeczytać historię Catherine Dior, siostry Christiana Diora, która przez całe życie była z nim blisko związana. Książka wydana w 2022 roku to dosyć dużych rozmiarów powieść, w której znajdziecie odpowiedź na pytanie kim był Dior, jak powstały perfumy Miss Dior i jak to się stało, że jeden z najsłynniejszych projektantów na świecie był całe życie samotny.
Zdjęcie główne: Unsplash