PL / EN
100 lat CHANEL N°5: niech żyje ikona!

100 lat CHANEL N°5: niech żyje ikona!

Wspierane 100-letnią sławą, zawsze będą o krok do przodu.

Ich nazwa jest powszechnie znana. Ich przebudzenie, rewolucja. Ich butelka – niezrównane arcydzieło. Stworzone w 1921 roku N°5 to najbardziej znane perfumy na świecie. Nowy odcinek Inside CHANEL opowiada o ponad 100 latach ikony.

Od samego początku zapach N°5 porzucił nawyki i konwencje. Na początku lat 20. XX wieku Gabrielle Chanel zmieniła poglądy ludzi na modę, sugerując nowy urok. Jej pierwsze perfumy są zgodne z jej pionierskimi projektami, prostymi, ale dobrze przemyślanymi. Rewolucyjne w swoim składzie N°5 to także pierwsze perfumy wymyślone przez kobietę dla kobiet.


Niezależnie od tego, czy to Marilyn Monroe zmieniła je w mit, wyznając, że nosiła tylko kilka kropel w łóżku, czy Andy Warhol drukując je sitodrukiem, jako ikona pop-artu, z biegiem czasu N°5 zyskały status globalnego zjawiska kulturowego.

Pierwsze perfumy reklamowane w telewizji, zainspirowały niektórych z największych mistrzów obrazu - Helmuta Newtona, Irvinga Penna, Ridleya Scotta, Jean-Paula Goude'a czy Baza Luhrmanna - i stały się wizualnym symbolem, z którym nigdy nie straciła kontaktu współczesna scena twórcza.

Ponieważ najpopularniejsze perfumy wszechczasów na świecie wymagają odpowiedniej reprezentacji, wybierano muzy, które na całym świecie uosabiają elegancję i uwodzenie bez podważania własnej osobowości Catherine Deneuve, Carole Bouquet, Nicole Kidman czy obecnie Marion Cotillard - należą do ambasadorek, które swoim duchem i nowoczesnością podnoszą N°5  do wiecznego kobiecego panteonu dla potomności.


Status mitu nigdy jednak nie wsunął N°5 na półki muzealne, mimo że ich flakon został wystawiony w MoMA w Nowym Jorku w 1959 roku. W swojej historii, wizerunek i istota pozostają tłem dla niezliczonych historii, nawet najbardziej intymnych. N°5 są stworzone dla tych, którzy, podobnie jak Mademoiselle Chanel, wybierają, kim chcą być i tym kimś się stają. To perfumy, które niczym płaszcz niewidzialnej zbroi dają siłę, by stawić czoła życiu. Wspierane 100-letnią sławą, N°5 zawsze będą o krok do przodu.

Odkryj nowy odcinek cyklu Inside CHANEL o ikonie perfumiarstwa na www.InsideChanel.com.

#InsideChanel

video

CHANEL CRUISE 2022/23

tagi: Chanel |

podobne artykuły