PL / EN
ZRÓWNOWAŻONA MODA - WYJAŚNIAMY POJĘCIE

ZRÓWNOWAŻONA MODA - WYJAŚNIAMY POJĘCIE

Wspieranie ochrony środowiska, praw człowieka i świadomości społecznej czy może kolejny trend dla wybranej grupy konsumentów? Wyjaśniamy, czym jest zjawisko zrównoważonej mody

Można pokusić się o stwierdzenie, że prawdziwa moda raczej nigdy nie miała za wiele wspólnego z ekologią i ochroną środowiska. Obecnie jednak, kiedy życie w zgodzie z naturą i zdrowy tryb życia to zjawiska niezwykle popularne i towarzyszące coraz szerszej grupie ludzi, również moda zaczyna mieć w tym temacie więcej do powiedzenia. Wszystko to, za sprawą pojęcia zrównoważonej mody, które na dobre zagościło w słowniku zarówno znanych projektantów, jak i popularnych sieciówek.

 

Poprzez zjawisko to, rozumie się przede wszystkim pozyskiwanie półproduktów ze sprawdzonych eko-świadomych źródeł oraz stosowanie materiałów i odpowiedzialnych społecznie metod produkcji. Czynniki biorące udział w równoważeniu materiału, to więc nie tylko odnawialność i źródła włókna oraz proces, w jakim jest ono przetwarzane na tekstylia, ale także warunki pracy ludzi wraz z ich śladem węglowym, będącym rodzajem śladu ekologicznego. Jest to suma emisji gazów cieplarnianych, jakie wywoływane są pośrednio lub bezpośrednio przez daną osobę, organizację czy produkt.

 

Od kiedy pojęcie to zaczęło być coraz częściej poruszane w branży hołdującej głównie dobrom luksusowym? Już w 2007 roku magazyn Vogue zauważył, że zrównoważona moda zdecydowanie nie jest kolejnym trendem, który będzie na fali zaledwie przez kilka sezonów. Przyczyniły się do tego choćby Vivienne Westwood czy Stella McCartney. W ramach przygotowywanych przez siebie kolekcji, projektantki nie korzystają z futer czy skór, a większość projektów szyta jest z nowoczesnych materiałów, swoimi właściwościami przypominające te naturalne. 

 

Choć koszty produkcji ubrań w „zrównoważony sposób”, poprzez minimalizację szkód związanych z uprawą, przetwarzaniem i przewozem, w efekcie są o wiele większe, niż w przypadku konwencjonalnych praktyk, zjawisko ma coraz więcej fanów, nie tylko wśród celebrytów. Dzieje się tak dzięki temu, że popularne sklepy sieciówkowe również coraz chętniej opierają się na zasadach towarzyszących zrównoważonej modzie. Przykładem jest choćby holenderski brand C&A, szwedzki KappAhl czy H&M z linią Conscious, której nową twarzą została ostatnio Olivia Wilde. Aktorka jawnie deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla niej szczególnie ważny, a promowanie tej idei pozytywnie wpływa na sukcesywne budowanie swojego świadomego stylu. 

 

Zrównoważony rozwój w świecie mody napotyka jednak swoich przeciwników. Seciówkom zarzuca się hipokryzję, że z jednej strony starają się propagować „zdrowe” podejście do mody, a z drugiej nadal stosują „niewolnicze” praktyki w swoich fabrykach. Krytycy zjawiska podkreślają też, że produkcja materiałów np. z bambusa jest również niekorzystna dla środowiska, ponieważ wykorzystuje się do niej szkodliwe środki chemiczne. Jedynym zrównoważonym sposobem są tkaniny pozyskiwane w drodze recyklingu, czy sięganie po odzież vintage, co nie wymaga produkcji żadnego surowca. Inną alternatywą jest także technologia AirDye, posługująca się włóknami syntetycznymi, w znacznym stopniu zmniejszająca konsumpcję i zanieczyszczenie wody, której zasoby w ogromnych ilościach stosuje się podczas uprawy, a następnie farbowania bawełny - także tej organicznej. Przeciwnicy wskazują też, że zrównoważona moda jest jednym z wielu trendów współczesnego społeczeństwa, trafiającym tylko do grupy osób, mogącej pozwolić sobie na, mimo wszystko, kosztowną rezygnację z większości ubrań w swojej szafie. 

 

 

video

CZERWONE USTA TUTORIAL

tagi: zrównoważona moda | zrównoważona współpraca | Mary McCartney | Stella McCartney | H&M | KappAhl | C&A. H&M Conscious | ekologia | slow fashion |

podobne artykuły