Alergia to poważny problem zdrowotny, który dotyka coraz więcej osób. Objawia się ona łzawieniem oczu, katarem oraz wysypką. W ekstremalnych przypadkach mają miejsce trudności z oddychaniem. Regularne przyjmowanie leków antyhistaminowych może złagodzić objawy. Oprócz leczenia niezwykle ważna jest profilaktyka. Na złe samopoczucie alergika mają wpływ alergeny obecne w powietrzu – zarówno w mieszkaniu, jak i na zewnątrz. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób możemy je ograniczyć!
Przyjmowanie leków przeciwhistaminowych – kalendarz dla alergików
Alergia to dolegliwość, która dotyka coraz większej części populacji. Kontakt z lekarzem alergologiem powinien być pierwszym krokiem, jaki podejmiemy, mając podejrzenie występowania alergii pokarmowej, kontaktowej lub wziewnej. Leczenie najczęściej polega na regularnym przyjmowaniu leków antyhistaminowych. Ponadto niezbędne jest ograniczenie kontaktu ze wszelkiego rodzaju alergenami. W przypadku alergii na pyłki roślin warto zaopatrzyć się w kalendarz dla alergików. Przyjmowanie leków można bowiem ograniczyć do poszczególnych miesięcy w roku (w zależności od alergenów).
Ograniczenie kontaktu z alergenami w domu
Na zewnątrz trudno jest zredukować kontakt z alergenami. Jedyne, co możemy zrobić, to ograniczyć przebywanie na świeżym powietrzu w miesiącach, gdy w powietrzu znajduje się duża ilość pyłków roślin, na które jesteśmy uczuleni oraz przyjmowanie w tym czasie leków antyhistaminowych. W domu w dużym stopniu możemy ograniczyć kontakt z alergenami poprzez:
- regularne wietrzenie mieszkania;
- dokładne sprzątanie pomieszczeń (warto sięgnąć po preparaty neutralizujące kurz);
- pranie ubrań w specjalnych środkach dla alergików;
- unikanie zapachów np. detergentów, świec zapachowych, perfum;
- w przypadku alergii na sierść – ograniczenie kontaktu ze zwierzętami.
Warto pozbyć się z mieszkania starych mebli (kanap oraz materacy), które są siedliskiem kurzu oraz roztoczy wywołujących alergię. Dobrej jakości materace kupimy w internetowym sklepie z materacami jak: https://sleepinghouse.pl/133-materace-80×200. Z mieszkania powinny zniknąć grube tkaniny tj. zasłony, koce oraz obrusy. Możemy je zastąpić zwiewnymi, łatwymi do utrzymania w czystości materiałami. Mieszkania nie powinno się wietrzyć z rana oraz w upały. Wówczas w powietrzu znajduje się najwięcej alergenów w postaci pyłków roślin.
Dbanie o czystość w sypialni – w szczególności o materac
Sypialnia to miejsce, w którym spędzamy mnóstwo czasu. Wiele osób cierpiących na alergie zna świsty wydostające się z płuc. Utrudniają one zasypianie oraz obniżają komfort podczas snu. Aby temu zapobiec, należy regularnie wietrzyć oraz sprzątać sypialnię. Materac dla alergika powinien mieć odpowiednią wentylację. Zapobiegnie to zbieraniu się kurzu oraz powstawaniu grzyba i pleśni. Materac Electro marki Hilding ze zdejmowanym, antyalergicznym pokrowcem pozwoli nam cieszyć się dobrym snem pomimo alergii. Powinien on być ułożony na łóżku ze stelażem umożliwiającym swobodny przepływ powietrza.
Stosowanie diety wykluczającej alergeny
Alergia pokarmowa objawia się nie tylko złym samopoczuciem, ale i bólem brzucha, nudnościami oraz wysypką. W ekstremalnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Osoby cierpiące na alergię pokarmową nie powinny mieć trudności z unikaniem alergenów. Odpowiednia dieta wykluczająca produkty wywołujące alergię wpłynie pozytywnie zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie alergików. W przypadku alergii pokarmowej należy zwracać szczególną uwagę na skład potraw przygotowanych przez osoby trzecie np. w restauracji. Kupując produkty w sklepie, należy dokładnie czytać etykiety. Przyjmowanie leków przeciwhistaminowych oraz ograniczenie kontaktu z alergenami do minimum znacznie poprawi nasze samopoczucie.
fot. materiały prasowe
Artykuł zewnętrzny