Proces starzenia się skóry zaczyna postępować już od około 25. roku życia. W okolicach 45 lat możemy mówić o skórze dojrzałej. Poza wiekiem, na kondycję naszej skóry wpływ mają takie czynniki, jak geny, stan zdrowia czy styl życia. Jakie oznaki starzenia najczęściej widujemy na naszej twarzy i jakimi środkami możemy z nimi walczyć? Zanim podejmiemy decyzję, przeanalizujmy skład kosmetyków.
Oznaki starzenia się skóry
Do najczęstszy problemów starzejącej się skóry należą:
- linie, zmarszczki i bruzdy
- utrata elastyczności, jędrności, gładkości / wiotkość
- cienkość
- szorstkość
- przebarwienia
- bladość, utrata kolorytu, ziemistość
- przesuszenie.
Przyjrzyjmy się, jak przeciwdziałać najczęściej występującym problemom starzejącej się skóry.
Zmarszczki – czym są i dlaczego powstają?
Zmarszczki to bruzdy na twarzy lub innych częściach ciała, które wpływają na zagięcia, załamania i nierówności na wygładzonej pierwotnie powierzchni skóry. Proces ich powstawania zachodzi na skutek starzenia się, uwarunkowań genetycznych, promieniowania UV, czynników hormonalnych, ale również niewłaściwego stylu życia (głównie diety) czy nieodpowiedniej pielęgnacji.
Wyróżniamy zmarszczki mimiczne, senne, posłoneczne oraz atroficzne, wywołane menopauzą. Gdzie najczęściej powstają? Na twarzy: w okolicach oczu, czoła, ust czy podbródka, ale również na szyi, dekolcie i dłoniach.
Aby zahamować i przeciwdziałać procesom starzenia, warto działać kompleksowo. Odpowiednio zbilansowana dieta, kontrola stanu zdrowia, unikanie ekspozycji na słońce, prawidłowo dobrana pielęgnacja – to wszystko zapewni nam pożądaną skuteczność. Dziś pod lupę weźmiemy ostatni element.
Co na zmarszczki na twarzy?
Krem przeciwzmarszczkowy do twarzy do podstawa skutecznej pielęgnacji anti-aging. Uniwersalny, wielofunkcyjny produkt do codziennego stosowania pozwoli na odpowiednie nawilżenie, odżywienie i regenerację, a dodatkowo korzystnie wpłynie na polepszenie kondycji starzejącej się skóry.
Jeśli Twoim problemem są zmarszczki, postaw na produkty, które liftingują, ujędrniają, poprawiają strukturę skóry i zwiększają elastyczność.
Formuły zawierające roślinną witaminę A pomogą spłycić zmarszczki i odnowić strukturę skóry, jednocześnie zapewniając zauważalną gładkość.
Warto bliżej przyjrzeć się osiągnięciom nauki. Współczesne laboratoria proponują rozwiązania, które jeszcze kilka lat temu były niemożliwe. Na szczególną uwagę zasługuje opatentowana przez markę Kiehl’s cząsteczka ProxylaneGX, która przeciwdziała efektom starzenia, przywracając elastyczność i jędrność skóry.
Ponadto, zawsze warto ufać sile natury. Kosmetyki zawierające ekstrakt z cenionych za właściwości lecznicze grzybów chaga pomagają wyrównać koloryt i zwiększyć naturalny blask, zapewniając zdrowo wyglądającą cerę.
Słowa „zmarszczki” i bruzdy” stosujemy zamiennie, jednak te drugie oznaczają głębsze linie, których trudniej się pozbyć. Tutaj musimy zadziałać silniejszymi składnikami. Z pomocą przychodzi retinol. Formuły zawierające jego czystą postać przyśpieszają regenerację powierzchniowych warstw skóry i pomagają zredukować widoczne oznaki starzenia. Przy wyborze retinolu, w składzie warto szukać uzupełniająco ceramidów. Te naturalnie występujące w skórze lipidy zwiększają tolerancję skóry na czysty retinol.
Dodatkowo cenne będą peptydy, które działają na rzecz wzmocnienia integralności skóry i pomagają uzyskać bardziej promienny wygląd.
Osobno warto się jeszcze pochylić nad delikatną skórą wokół oczu, po której najbardziej widać oznaki starzenia. Słynne kurze łapki, czyli liczne zmarszczki powstające w zewnętrznych kącikach oczu to zmora większości kobiet i mężczyzn posiadających dojrzałą skórę.
Jak wybrać idealny krem pod oczy na kurze łapki? Szukaj w składzie piroglutaminianu (PCA) miedzi. Minerał znany ze swoich właściwości wzmacniających, pomaga utrzymać wysoki poziom nawilżenia i poprawia elastyczność skóry.
Kolejny skuteczny komponent to PCA wapnia, który poza utrzymywaniem odpowiedniego poziomu nawilżenia, wzmacnia bariery ochronne skóry.
Na koniec zaskakujący, ale wyjątkowo efektywny składnik – kofeina. Ten pobudzający alkaloid działa na skórę energetyzująco i zmniejsza jej matowość.
fot. Juriel Majeed / Unsplash
Artykuł sponsorowany