Z problemem suchej skóry zmaga się wiele osób, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy naskórek jest narażony na działanie chłodnego powietrza. Sucha skóra przede wszystkim objawia się dyskomfortem – pojawiają się na niej pęknięcia, jest szorstka, a czasami nawet się łuszczy. Jak sobie z tym radzić?
Przyczyny suchej skóry
Skóra staje się sucha, kiedy nie ma w niej wystarczającej ilości wody. Istnieje sporo przyczyn, które mogą do tego doprowadzić. Jedną z nich jest zbyt długa ekspozycja na słońce lub mróz. Intensywne działanie temperatury może osłabiać wchłanianie się wody do naskórka. Z suchością skóry walczą także osoby przebywające w pomieszczeniach o suchym powietrzu. Należą do nich m.in. klimatyzowane biura.
Dość częstą przyczyną odwodnienia skóry jest spożywanie zbyt małej ilości płynów. Warto pamiętać o swoim dziennym zapotrzebowaniu na wodę. Powodem suchości może stać się również niewłaściwa codzienna pielęgnacja, czyli np. stosowanie preparatów wysuszających skórę lub pomijanie kremu nawilżającego.
Powyższe powody są dość łatwe do zniwelowania, ponieważ wystarczy wprowadzić kilka zmian do codziennego funkcjonowania, aby znów cieszyć się napiętą skórą. Niestety przyczyny przesuszonego naskórka mogą być także poważniejsze. Szorstkość i pękanie są niekiedy objawami niedoczynności tarczycy, cukrzycy czy atopowego zapalenia skóry. Warto zatem wykonać badania pozwalające ustalić poziom cukru czy hormonów we krwi.
Jak dbać o suchą skórę?
Problem suchej skóry może być naprawdę bardzo uporczywy, dlatego nie należy ignorować jego objawów. Warto wdrożyć odpowiednią pielęgnację, która pozwoli zniwelować szorstkość, pieczenie czy pękanie. Najpierw trzeba zadbać o spożywanie odpowiedniej ilości wody każdego dnia, a następnie dopasować pielęgnację do wymagań dotkniętego problemem obszaru.
Sucha skóra na twarzy
Sucha skóra na twarzy wymaga pielęgnacji w postaci odpowiednio dobranych kosmetyków. Znaczenie ma tu właściwie każdy etap dbania o skórę – od oczyszczania, przez demakijaż, aż po pielęgnację przed snem. Cennym składnikiem w kosmetykach do suchej skóry twarzy będzie kwas hialuronowy. Warto zwracać uwagę na jak najbardziej naturalny skład kosmetyków.
W pielęgnacji dość łatwo o wybór odpowiednich preparatów, ponieważ zarówno kremy, jak i toniki czy żele do mycia twarzy mają oznaczenia, do jakiego typu skóry się nadają. Należy wybierać nawilżające kremy do cery suchej i na dzień, i na noc. Poleca się także stosowanie masek nawilżających czy glinki białej.
Skórę twarzy należy chronić przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, co oznacza, że kremy zawsze muszą mieć filtr UV. Nie powinno się także opalać twarzy ani nadmiernie eksponować jej podczas silnych mrozów. Warto unikać kosmetyków z alkoholem.
Sucha skóra głowy
Sucha skóra głowy może przejawiać się mocnym swędzeniem czy łupieżem. Przyczyny tego stanu są różne, a bardzo często jest to regularne używanie suszarki czy farbowanie włosów. W pielęgnacji suchej skóry głowy sprawdzą się szampony i odżywki bez silikonów, przeznaczone do przesuszonego naskórka. Nie wolno ich spłukiwać gorącą wodą, ponieważ ta przyczynia się do suchości.
Warto wykonywać także własnoręczne odżywki z takich składników jak sok z cytryny czy ocet jabłkowy. Poza tym nawilżenie skóry można wzmocnić poprzez olejowanie włosów m.in. za pomocą oleju kokosowego lub specjalnych mieszanek, które można kupić w drogeriach. Poza tym warto zrezygnować ze stylizacji termicznej, czyli np. z suszenia i pamiętać o tym, aby chronić skórę głowy przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne oraz chłód.
Sucha skóra po goleniu
Aby skóra po goleniu nie była sucha, należy właściwe przeprowadzać golenie. Skóra musi być zwilżona i pokryta żelem lub pianką, a maszynka doskonale ostra. Po usunięciu owłosienia należy użyć nawilżających preparatów z naturalnym składem, np. z aloesem czy alantoiną. Warto pamiętać o regularnej dezynfekcji maszynki.
Domowe sposoby na suchą skórę
Suchą skórę można poratować składnikami z domowej kuchni. Olej kokosowy czy oliwa z oliwek sprawdzą się do nawilżenia różnych części ciała, np. skóry na nogach. Poza tym doskonałe właściwości nawilżające i regenerujące ma aloes. Warto mieć roślinę w swoim domu i korzystać z wartościowego żelu, który kryje się w jej liściach. Sprawdzi się do nawilżania wszelkich partii ciała. Przepis na naturalne maseczki nawilżające skórę twarzy to zgniecenie m.in. banana czy awokado i nałożenie ich na 15 minut na skórę.
Bibliografia:
- K. Banaszczyk, Sucha skóra – przyczyny, pielęgnacja, domowe sposoby, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a590-Sucha_skora__przyczyny_pielegnacja_domowe_sposoby, [dostęp: 20.12.2022]
- Sucha skóra – przyczyny i rodzaje. Metody pielęgnacji suchej skóry, https://uroda.medonet.pl/twarz/sucha-skora-przyczyny-rodzaje-metody-pielegnacji/, [dostęp: 20.12.2022]
- Sucha skóra – czym się charakteryzuje i czego jej brakuje?, https://tolpa.pl/blog/skora-sucha-czym-sie-charakteryzuje-i-czego-jej-brakuje, [dostęp: 20.12.2022]
fot. materiały prasowe
Artykuł zewnętrzny