Czosnek to wspaniałe warzywo, które swoje szerokie zastosowanie znajduje w kuchni na całym świecie. Jego wyrazisty, mocny oraz pikantny smak nadaje wyrazu wielu potrawom. W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez niego. Często używany jest razem z oliwą z oliwek, w sosach do mięs czy popularnej pizzy. Jednak czosnek ma nie tylko wspaniały smak. Jest również rośliną leczniczą, która odpowiednio stosowana może wspomagać nasze zdrowie w wielu jego aspektach.
Czosnek – naturalny antybiotyk
Czosnek zawiera w sobie bardzo dużo substancji leczniczych. Zaledwie jeden ząbek zawiera takie substancje jak:
- związki flawonoidowe;
- aminokwasy;
- saponiny;
- cukry;
- związki śluzowe;
- witaminy: C,B1, B2, PP, prowitamina A;
- sole mineralne: potas, wapń, magnez;
- mikroelementy: kobalt, chrom, nikiel.
Najistotniejszym składnikiem są jednak olejki eteryczne. Jest to wyciąg z czosnku, który zawiera siarczki oraz allicynę. Najzdrowiej jest spożywać czosnek w jego naturalnej postaci. Niestety ze względu na specyficzny smak oraz zapach, który utrzymuje się długo po jego spożyciu, trudno jest jeść czosnek codziennie. Warto zatem w miarę możliwości przemycać go w codziennej diecie oraz dodatkowo suplementować w kapsułkach.
Wśród najpopularniejszych dobroczynnych efektów długotrwałego spożywania oraz przyjmowania czosnku możemy wymienić:
- ochrona przed infekcjami;
- ochrona przed zawałem oraz udarem;
- obniżenie ciśnienia krwi;
- wpływ na regularną pracę jelit;
- hamowanie rozwoju bakterii w organizmie;
- opóźnienie starzenia komórek organizmu.
Jak spożywać więcej czosnku? Sprawdzone przepisy
Czosnek można podawać w codziennym jadłospisie na wiele różnych sposobów. Nawet jeśli ktoś nie jest jego wielkim fanem, z pewnością doceni jego moc podkreślania smaków innych produktów. Oto kilka sprawdzonych przepisów, które pozwolą nam cieszyć się jego prozdrowotnymi właściwościami.
Czosnowy sos winegret
Idealnie podkreśli smak wszelkich sałat z dodatkami. Aby zrobić czosnkowy winegret, potrzebujesz jedynie: wodę, oliwę, czosnek i przyprawy.
Przygotowanie:
Do suchego słoiczka wyciskamy czosnek, dodajemy odrobinę soli (najlepiej himalajskiej) oraz dwie łyżki oliwy. Mieszamy starannie, zakręcamy i odstawiamy na kilka chwil.
Marynowany czosnek
Można go jeść na kanapkach, jako dodatek do sałatek czy mięs. Do przygotowania, poza czosnkiem, będziemy potrzebować: wody, octu, cukru, ziela angielskiego, kolendry, białej gorczycy oraz oleju.
Przygotowania:
Obieramy dowolną ilość czosnku. Z octu, wody, cukru, ziarna angielskiego, kolendry i gorczycy przygotowujemy marynatę i gotujemy. Dodajemy obrany czosnek i trzymamy na ogniu ok. 3-5 minut.
Następnie przekładamy do słoiczków. Na wierzch warto dodać po 1 łyżce oleju. Pasteryzujemy.
Czosnek w kapsułkach
Jak wspominaliśmy wcześniej, trudno jest spożywać czosnek codziennie. Nieprzyjemny zapach po jego zjedzeniu potrafi się utrzymywać dosyć długo, co może stanowić problem w pracy lub szkole. Dlatego na co dzień, warto sięgać po sprawdzone preparaty z wyciągiem z czosnku. Ważne, aby w suplementach znalazł się ekstrakt z ręcznie zbieranego czosnku w okresie marca i kwietnia. Jest to bowiem gwarancją jego najwyższej jakości i skutecznego działania.
Źródło: https://www.herbaya.pl/zdrowie-z-natury/zdrowie-przez-caly-rok-a-suplementacja-czosnkiem
fot. materiały prasowe