Olejki eteryczne wykorzystywane są zarówno w medycynie naturalnej, w kosmetologii a także do aromatyzowania pomieszczeń. Te małe buteleczki wypełnione są prawdziwymi dobrodziejstwami, które można stosować w celach uspokajających, pobudzających, a nawet podczas leczenia infekcji. Jakie jeszcze wykazują właściwości i kiedy najlepiej je stosować?
Olejki do kominków zapachowych
Olejki eteryczne (zobacz) z powodzeniem wykorzystywać można w celu wywołania konkretnych emocji. Najpopularniejszym sposobem wykorzystania olejku eterycznego jest dodanie go w niewielkiej ilości do kominka zapachowego. Doskonałym wyborem jest wykorzystanie olejku pomarańczowego, z drzewa różanego lub neroli. Wykazują one działanie poprawiające nastrój, przez co chętnie wybierane są podczas wykonywania codziennych obowiązków. Ciekawym pomysłem jest stosowanie olejku sosnowego, miętowego, eukaliptusowego lub z drzewa herbacianego w celach dezynfekujących, oczyszczających powietrze. Właściwości pobudzające posiada olejek rozmarynowy, miętowy oraz cytrynowy, a nuty zmysłowe zagwarantuje olejek piżmowy lub sandałowy.
Działanie zdrowotne
Olejki eteryczne z powodzeniem wykorzystywać można nie tylko do aromaterapii, ale również w celach leczniczych. Działanie antyseptyczne wobec wirusów i bakterii zawierają te olejki eteryczne, które posiadają składniki przeciwdrobnoustrojowe. Do takich olejków należy między innymi olejek tymiankowy lub goździkowy – chociaż nie są popularnymi propozycjami. Na dolegliwości związane z układem pokarmowym warto sięgnąć po olejek lawendowy, miętowy, koprowy. W celu zwalczania złego nastroju, przygnębienia, a nawet depresji – pomagają olejki różane, paczulowe i bergamotkowe, a przy przeziębieniu – można wspomagać się olejkiem imbirowym, rozmarynowym i mandarynkowym. Popularnymi olejkami są również: sosnowy, eukaliptusowy, z drzewa herbacianego i to one pomagają leczyć kaszel, zatoki i katar.
Zastosowanie
W jaki sposób stosować olejki eteryczne? Do najczęściej wykorzystywanych sposób należą inhalacje (w szczególności w przypadku leczenia chorób związanych z górnymi drogami oddechowymi). Olejki często urozmaicają również pobyt w saunie oraz kąpiel, w szczególności w momencie, kiedy zależy nam na działaniu aromaterapeutycznym. W celu zwalczania problemów reumatycznych – wykorzystuje się kompresy, a płukanki doskonale sprawdzą się przy nawracających problemach z gardłem.
Te sposoby warto znać
Mniej popularnym sposobem wykorzystywania olejków eterycznych jest sięganie po nie podczas codziennego sprzątania. Mogą wspomagać detergenty i środki czystości, które tworzy się za pomocą wody z octem. Dodane w niewielkiej ilości nie tylko zmienią ich zapach na przyjemny, ale również – będą wykazywać właściwości odkażające (np. olejek cytrusowy lub z drzewa herbacianego). Ciekawym pomysłem jest umieszczenie w worku odkurzacza wacika kosmetycznego lub chusteczki higienicznej, która nasączona będzie dowolnym olejkiem. To pozwoli na wydobywanie się przyjemnego aromatu podczas sprzątania.
Na jakie marki postawić?
Polską marką, która posiada w swoim asortymencie szereg olejków eterycznych jest marka Mohani. Tworzy ona kosmetyki, które są przyjazne nie tylko dla człowieka, ale również natury. Bezpieczne składniki odpowiadają skuteczności produktów. Oprócz Mohani, warto wyróżnić markę Nature Queen. Chociaż słynie ona z tworzenia hydrolatów, równie popularnymi ich produktami są właśnie olejki eteryczne. Co ciekawe, to również marka, która posiada naturalne, ekologiczne i w większości – wegańskie kosmetyki. Do najpopularniejszych olejków marki należą: olejek z drzewa herbacianego, miętowy oraz pomarańczowy. To uniwersalne propozycje, które mogą być wykorzystywane na różne sposoby.
Olejki eteryczne to produkty, które posiadają wielostronne zastosowanie. Coraz częściej wykorzystywane są w domowych apteczkach i znajdują swoje zastosowanie w kobiecych zbiorach.
fot. materiały prasowe
Artykuł sponsorowany