Logotyp serwisu lamode.info
Typowy jesienny problem: wypadające włosy. Jak sobie z tym radzić?

Typowy jesienny problem: wypadające włosy. Jak sobie z tym radzić?

Jesień i wczesna zima to moment, kiedy możesz zauważyć zwiększoną liczbę wypadających włosów. Co może być tego przyczyną?

 

Spis treści

1. Wypadające włosy? Powodem może być przesilenie jesienne

2. Czy niewłaściwa pielęgnacja może powodować wypadanie włosów?

3. Co zrobić, żeby włosy nie wypadały? Mechaniczne uszkodzenia

Oto porady, dzięki którym przywrócisz pasmom siłę i zdrowy wygląd.

Wypadające włosy? Powodem może być przesilenie jesienne

Przesielenie sezonowe - zarówno jesienią, jak i wiosną mogą powodować witaminowe niedobory w organizmie, a to w konsekwencji przekłada się na pogorszoną kondycję czupryny, w tym przerzedzenie włosów. Sezon jesienno-zimowy to więc doskonały okres, by wkomponować do swojej codziennej rutyny różne suplementy diety. 

Poprawę stanu i wyglądu pasm zagwarantują ziołowe suplementy z dodatkiem czystka, koziaradki, żen-szenia czy skrzypu polnego. To znane od wieków naturalne remedia na osłabione włosy i paznokcie, pamiętaj jednak, że wymagają one czasu i konsekwentnego stosowania, by w pełni zadziałać.

Równie skuteczne, ale nieco szybsze efekty mogą zaoferować bardziej specjalistyczne suplementy diety, które uzupełniają różne braki witaminowe i minerałowe w organizmie. Dla poprawienia kondycji czupryny wypatruj w ich składzie biotyny, cynku czy witamin z grupy B - to składniki o potwierdzonym dobroczynnym działaniu dla stanu włosów.

Możesz także spróbować regularnej suplementacji czystym kolagenem, który poza wzmocnieniem pasm oferuje także ujędrnienie i wygładzenie skóry, nawilżenie paznokci oraz działa dobroczynnie dla zdrowia stawów.

Czytaj także: Jennifer Aniston kocha ten suplement z kolagenem! To jemu zawdzięcza młodzieńczy wygląd

Czy niewłaściwa pielęgnacja może powodować wypadanie włosów?

Tak, niewłaściwa pielęgnacja, ale także stylizacja mogą powodować osłabienie, łamliwość i suchość pasm, a w efekcie ich wzmożone wypadanie. Niewłaściwie dobrany szampon to jedna z częstych przyczyn tracenia włosów. Pamiętaj więc, by przed zakupami określić porowatość swoich włosów (wysoko-, średnio- lub niskoporowate) oraz ich fakturę i indywidualne potrzeby (pasma kręcone, farbowane, po trwałej ondulacji). Każdy z typów wymaga innej, spersonalizowanej pielęgnacji, by zadba o zdrowe, mocne i pełne blasku włosy.

Czytaj także: KIEDY MYĆ WŁOSY - RANO CZY WIECZOREM? PYTAMY EKSPERTÓW

Bez względu jednak na rodzaj czupryny, unikaj lub mocno ograniczaj głęboko oczyszczające szampony. Mają one tendencję do silnego odświeżania skóry na głowie i usuwania z powierzchni pasm naturalnych olejków. Pozornie odświeża to całą głowę, jednak przy zbyt dużej częstotliwości powoduje suchość pasm i skalpu, zmatowienie i łamliwość oraz zaburzone pH, a w konsekwencji osłabienie i zwiększone wypadanie włosów. Jeśli masz mocno przetłuszczające się pasma lub na co dzień stosujesz różne produkty do stylizacji pasm (szczególnie te bazujące na silikonach) to możesz rozważyć wkomponowanie szamponu oczyszczającego do swojej rutyny - jednak nie stosuj go częściej niż raz w tygodniu, by uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Sprawdź: JAKIE FRYZURY MASKUJĄ ODROSTY? TE UCZESANIA DODAJĄ SZYKU I UKRYWAJĄ NATURALNY KOLOR

Co zrobić, żeby włosy nie wypadały? Mechaniczne uszkodzenia

Zwiększone wypadanie i łamliwość pasm mogą być spowodowane nie tylko wewnętrznymi czynnikami, ale również mechanicznymi uszkodzeniami o różnym pochodzeniu. Czego więc unikać, by zachować mocne i pełne blasku włosy?

Jedną z częstych przyczyn uszkodzeń jest wystawianie pasm na zbyt częste działanie suszarki, lokówki czy prostownicy. Wysoka temperatura ma zdecydowanie negatywny wpływ na stan pasm. Wprawdzie sporadyczne wystylizowanie włosów nie spowoduje natychmiastowego pogorszenia ich kondycji, to jednak codzienne traktowanie ich lokówką czy suszarką już tak.

Dlatego też minimalizuj suszenie pasm suszarką - kiedy masz taką możliwość, to pozwól im wyschnąć swobodnie i naturalnie. Jeśli jednak musisz używać suszarki codziennie lub co drugi dzień, to koniecznie unikaj wysokiej temperatury i wybieraj raczej chłodne nawiewy. Zredukuj także częstotliwość układania pasm lokówką czy prostownicą, a kiedy to robisz, zawsze wcześniej zaaplikuj na włosy preparat termo ochronny, np. w formie sprayu czy mgiełki. To zabezpieczny czuprynę przed działaniem wysokiej temperatury i zapobiegnie ich łamaniu, wysuszaniu i matowieniu nawet przy regularnej stylizacji.

Wzmożone wypadanie włosów może mieć także swopje źródło w tym, jak śpisz. Szorstkie - bawełniane lub syntetyczne poszewki poduszek mogą powodować wysyp niedoskonałości na skóry twarzy, ale także elektryzowanie się pasm, ich łamanie i osłabianie, a wreszcie spłaszczenie fryzury. Jak temu zapobiec? Wystarczy przerzucić się na jedwabne pościele, by zapobiegać niepotrzebnemu pogarszaniu się kondycji skóry i włosów.

O zaletach spania na jedwabej pościeli przeczytasz więcej TUTAJ.

Zdjęcie główne Instagram @josefinlavold

tagi: włosy | pielęgnacja | jesień |

podobne artykuły