Tusz do rzęs jest jednym z ulubionych kosmetyków Polek. Absolutny must-have wielu modelek, które nie wyobrażają sobie wyjścia bez podkreślonych oczu. Dzięki temu kultowemu kosmetykowi, rzęsy stają się bardziej zalotne, a makijaż zyskuje na wyrazistości. Poznaj historię tuszu do rzęs!
TUSZ DO RZĘS – HISTORIA
Historia tuszu do rzęs sięga czasów starożytnych, a jego kolebką jest Egipt. Około 4000 r. p.n.e. to Egipcjanki stosowały kosmetyczne triki, po to, by nadać swojemu spojrzeniu blasku i uczynić je bardziej wyrazistym. Sięgały więc po mieszankę: sadzę, oliwę i białka jajek. Używały galenitu, siarczanu ołowiu, węgla drzewnego oraz malachitu. Dzięki takiemu połączeniu, rzęsy były mocno przyciemnione oraz usztywnione. Mieszkanki Egiptu zwracały ogromną uwagę na makijaż oka, który nie tylko podkreślał atuty ich urody, ale służył także celom religijnym. W Egipcie czczono boga Ra i przedstawiano go w formie oka. Moda na pomalowane rzęsy trafiła z Egiptu do starożytnej Grecji.
TUSZ DO RZĘS – POWSTANIE
Prototyp tuszu do rzęs, który znamy w obecnej formie powstał w 1860 roku, a zawdzięczamy go ekspertowi w dziedzinie perfumerii, jakim był Eugene Rimmel. Znawca i pasjonat, eksperymentował z kosmetykami oraz opracował patent na tusz do rzęs. Potrzebował tylko kilku składników: sproszkowanego węgla, wody oraz akcesoriów – szczoteczki do nakładania tuszu. Dzięki wynalazkowi, Brytyjczyk stał się popularny i wprowadził własną markę kosmetyczną.
fot. Kate Moss dla marki Rimmel
TUSZ DO RZĘS – INNOWACJE
Jednym z najbardziej przełomowych wydarzeń w dziedzinie wizażu było wymyślenie maskary niewymagającej rozcieńczania wodą. Odkrycia tego dokonał Thomas L. Williams. Miksturę stworzono w oparciu o pył węglowy i wazelinę. Wynalazca założył firmę, której nazwę znamy po dziś dzień – Maybelline. Inspiracją do powstania patentu na rynku kosmetycznym była jego siostra Maybella, która szukała sposobu na wzmocnienie swojej pewności siebie za pomocą makijażu.
W 1917 roku, formułę tuszu do rzęs wzbogacono o płatki mydlane oraz czarny pigment. Do takiego kosmetyku dołączono mokry pędzelek, a całość nazwano kosmetykiem w kamieniu. Kolejną ważną datę stanowi 1939 rok. Helena Rubinstein zaprezentowała światu pierwszą maskarę wodoodporną i to ona wpadła na pomysł stworzenia opakowania tuszu do rzęs.
Współczesne tusze do rzęs różnią się od pierwowzorów. Przede wszystkim do ich produkcji używa się naturalnych składników. Nowoczesna technologia sprawia, że kosmetyki są wzbogacone o kolagen, ceramidy oraz proteiny jedwabne.
TUSZ DO RZĘS – IKONY MODY
Jeśli myślisz o ikonach mody, które nie mogły obejść się bez tuszu do rzęs, na Twojej liście nie może zabraknąć: Brigitte Bardot, Sophii Loren, Twiggy oraz współczesnej modelki Kate Moss, która była ambasadorką marki Rimmel. To właśnie mocno pomalowane oczy dominowały w makijażu wspomnianych gwiazd i stały się częścią ich wizerunku.
POLECAMY: KULTOWY MAKIJAŻ W STYLU TWIGGY
Rzęsy w wydaniu modelki Twiggy
TUSZ DO RZĘS – MAKIJAŻ
Jak wykonać makijaż oka samodzielnie? Wystarczy opatentować kilka prostych trików. Przed nałożeniem tuszu przypudruj rzęsy, dzięki czemu kosmetyk rozprowadzi się lepiej, a Ty unikniesz efektu ich sklejenia. Pomaluj rzęsy od nasady aż po same końce, wykonując przy tym ruchy zygzakowate. Najlepiej powtórz czynność dwukrotnie w krótkim odstępie czasowym, tak aby pierwsza warstwa nie zdążyła wyschnąć. Po nałożeniu tuszu polecamy rozczesać rzęsy specjalnym grzebykiem. Jeśli zależy Ci na efekcie podwiniętych rzęs, przytrzymaj je szczoteczką na samych końcach. W celu zwiększenia objętości, użyj tuszu z serii Volume.
RODZAJE TUSZÓW DO RZĘS I SZCZOTECZEK
Na rynku kosmetycznym masz do wyboru tusze pogrubiające, wydłużające lub podkręcające. Nie brakuje również takich, które spełniają rolę 2 w 1, a nawet 3 w 1, co pozwala uzyskać spektakularny efekt pomalowanych rzęs. Maskary istnieją także w różnych kolorach: czerni, brązu, szarości, fiolecie, błękicie oraz zieleni.
Poza ciekawą kolorystyką, kobiety mogą wybrać swoją ulubioną szczoteczkę do rzęs w formie: plastikowego grzebyka, najeżonej kuli lub tradycyjną. Nowością na rynku kosmetycznym są tusze 2-fazowe, które składają się z odmiennych końcówek. Jedna ma na celu rozczesanie rzęs i ich wydłużenie, a druga wykończenie makijażu oka. Osobom z wrażliwymi oczami, polecamy tusze wodoodporne, które przedłużają trwałość make-upu.