Czy zastanawialiście się kiedyś jaką podróż muszą przejść ubrania zanim trafią do Waszej szafy? Co decyduje, że w najbliższym sezonie modne będą lata 80., buty na platformie, folkowe nadruki i minitorebki?
Jak wyjaśniają organizatorzy Targów Mody Poznań, trendy to nie tylko wizja guru mody, lecz przede wszystkim odzwierciedlenie wartości i nastrojów klientów. Wyłapywaniem tych tendencji zajmują się trendwatcherzy, którzy przeprowadzają analizę rynku opartą na badaniach socjologicznych i premierach wielkich domów mody. Następnie z takich raportów korzystają pozostałe marki, aby możliwie najlepiej odpowiedzieć na zapotrzebowanie klientów.
Jednak zanim ubrania, obuwie i wszelkie dodatki trafią do sklepów, są weryfikowane na targach branżowych. Największą polską imprezą o charakterze biznesowym są Targi Mody Poznań, które rozpoczną się już 29 sierpnia. Jest to wydarzenie gromadzące aż pół tysiąca firm i marek z kilkunastu krajów. To właśnie tam właściciele butików decydują co będzie dostępne na rynku:
– Odwiedzają nas zarówno właściciele sklepów z małych miejscowości, jak i managerowie dużych sieci handlowych. Wielkość działalności nie ma znaczenia – wszystkich łączy chęć poznania najnowszych trendów i znalezienie najlepszej oferty dla klientów. Targi są bardzo ważną częścią przemysłu mody, ponieważ jest to jedyna okazja dla przedsiębiorców, aby zobaczyć tysiące produktów z różnych części świata – wyjaśnia Edyta Bonin-Kanikowska, dyrektor Targów Mody Poznań.
Jakimi kryteriami kierują się właściciele i managerowie sklepów, którzy wybierają dla nas kolekcje? Jak wynika z badań Targów Poznańskich (2015 r.) dla polskich przedsiębiorców najważniejsze są kolejno: jakość materiałów, cena, atrakcyjne wzornictwo. Podobne wyniki są w przypadku zagranicy, z zastrzeżeniem, że tam ważniejszy jest ciekawy design, niż koszt produktu.
Istotnym elementem wpływającym na decyzje zakupowe jest również pochodzenie produktów. Coraz więcej osób rezygnuje z sieci zakupowych i decyduje się na slow fashion, modę tworzoną w ich rodzimym kraju, szytą z dobrej jakości tkanin. W tym duchu powstał projekt Polska Moda, który wyróżnia marki produkujące wyłącznie w kraju. Kartonowe przywieszki z logotypem inicjatywy pojawiły się już na witrynach sklepowych w całej Polsce. Informują one, że w środku znajdują się polskie produkty. Kampania społeczna Polska Moda spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem – w promocję pomysłu zaangażował się nawet Mister Polski Rafał Maślak, który został Ambasadorem projektu. Również na Targach Mody Poznań dużą popularnością cieszą się nasi rodzimi producenci. Według analizy organizatorów, zarówno polscy jak i zagraniczni biznesmeni najczęściej poszukują marek z polską metką.
Ważną część targowych wydarzeń stanowią pokazy mody (w Poznaniu będzie można zobaczyć ich aż czterdzieści!) Prezentacje są obserwowane z dużą uwagą, aby następnie je omówić na stoisku z wystawcami. Większość marek przygotowuje propozycje na przyszły sezon, więc producenci mają czas na dopracowanie kolekcji. Zatem jak się okazuje nawet niewielkie sklepy mają wpływ na to, jak będzie wyglądać ulica w kolejnych miesiącach!
Wstęp na Targi Mody Poznań dla sklepów jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji.
Więcej szczegółów na www.targimodypoznan.pl