PL / EN
SWAROVSKI

SWAROVSKI

ROK ZAŁOŻENIA

1895

ZAŁOŻYCIEL

DANIEL SWAROVSKI

SIEDZIBA

WATTENS, AUSTRIA

SWAROVSKI: O MARCE

Swarovski, a właściwie D. Swarovski KG to austriackie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją wyrobów ze szkła ołowiowego, które nazywane jest także szkłem kryształowym i potocznie, kryształem. Marka tworzy głównie biżuterię, optykę myśliwską, akcesoria dekoracyjne, figurki zwierząt, a także dżety i cekiny do ozdoby ubioru, telefonów komórkowych, czy paznokci. Firma robi również szkła kontaktowe i zaopatruje (w 76%) Polskę w kryształki, które montowane są wewnątrz odblasków instalowanych na drogach. Produkty dekoracyjne oraz biżuterię Swarovski kupić można wyłącznie w monobrandowych butikach.

SWAROVSKI: HISTORIA

Przedsiębiorstwo Swarovski zostało założone 1895 roku przez Daniela Swarovskiego i do tej pory należy do jego rodziny. Największym akcjonariuszem (jest ich ok. dwunastu) jest prawnuk założyciela, Gernot Langes-Swarovski, który ma w posiadaniu 17 % udziałów.

SWAROVSKI W POLSCE

W Polsce znajduje się obecnie 17 butików Swarovskiego: po 3 w Krakowie, Warszawie i Poznaniu, 2 w Gdyni, Łodzi i Wrocławiu oraz po jednym w Gdańsku, Katowicach, Szczecinie, Kielcach, Rzeszowie, Częstochowie, Białymstoku i Lublinie. W czerwcu tego roku w Gdańsku zostało otwarte globalne centrum usług Swarovskiego – jednostka zatrudni kilkaset osób i świadczyć usługi dla firmy w zakresie kadr, płac, księgowości i zakupów.

KRYSZTAŁKI SWAROVSKIEGO

Swarovski jest marką premium, a jej butiki są w innych miastach europejskich są jeszcze bardziej powszechne. Pierwszy z nich pojawił się przy prestiżowej Old Bond Street w Londynie w 1983 roku. W 1989 marka wprowadziła znak rozpoznawczy i logo w kształcie łabędzia, a w 2009 wyprodukowała pierwszą linię zegarków.

podobne artykuły