Spódnica na przestrzeni lat zmieniała swoje oblicze dzięki projektantom, takim jak Coco Chanel, Christian Dior, Yves Saint Laurent, Mary Quant czy Alexander McQueen. Z tweedu, w klosz, ołówkowa, skórzana mała czarna czy kraciasta – oto jej historia!
SPÓDNICA: PIERWSZE MODELE W HISTORII MODY
Początkowo, spódnice wykonywano głównie ze słomy, trzciny lub z futra zwierząt. Ten element garderoby nosili zarówno mężczyźni, jak i kobiety, w związku z tym, że miał głównie chronić przed zimnem. Następnie płeć żeńska domagała się podzielenia sukni na dwie części: gorset i właśnie spódnicę. Dół kreacji stał się tak popularny, że zyskał uznanie sufrażystek, które domagały się swoich praw wyborczych w długich modelach, które łączyły z kozakami. Od tego momentu spódnice zaczęły jeszcze bardziej ewoluować.
SPÓDNICA W LATACH 20.I 30.
W latach 20. wraz z nastaniem mody na chłopczycę, spódnica uległa skróceniu. Popularne stały się wąskie, plisowane modele za kolana, chociaż nie brakowało także krótkich wersji. Następnie zapanował trend na asymetryczne kroje, zdecydowanie krótsze z przodu.
SPÓDNICA W LATACH 40. I 50.
W latach 40. i 50. oblicze spódnicy zmienił Christian Dior, który zaprezentował New Look. Projektant połączył dopasowany żakiet z rozkloszowanym dołem do połowy łydki. Takie stylizacje pokochały gwiazdy kina, takie jak Brigitte Bardot, Audrey Hepburn i Marilyn Monroe. Konkurencyjnym fasonem dla rozkloszowanego, był dopasowany ołówkowy krój, który symbolizował zmysłowość i kobiecość.
Spódnica w latach 50.: New Look Diora
SPÓDNICA W LATACH 60.
Kolejnym modelem spódnicy, która zrobiła furorę w XX wieku była tzw. mini, spopularyzowana przez brytyjską projektantkę, Mary Quant. Od tej pory kolorowe warianty szybko przedostały się do szafy Twiggy i Anny Wintour. Krótkie spódnice pokochały, zarówno przedstawicielki zamożnych rodów, jak i asystentki w firmach. Kobiety nosiły je z winylowymi płaszczami i białymi kozakami.
ZOBACZCIE TEŻ: SPÓDNICA MINI NA 5 SPOSOBÓW
SPÓDNICA W LATACH 70.
Moda lat 70. zmieniła kierunek, dzięki któremu najbardziej pożądane stały się spódnice w klimacie boho. Hippisowskie, długie i nawiązujące do cyganerii dodawały stylizacjom lekkości, za pomocą zwiewnych tkanin. Kolejnym najgorętszym trendem były zamszowe modele o fasonie A.
SPÓDNICA W LATACH 80.
Lata 80. w modzie to rozkwit eleganckich spódnic o dopasowanym kształcie, wpisujących się w idee „power dressing”. Nowy, korporacyjny styl życia sprawił, że kobiety chętnie sięgały po modele w kolorze czerni, bieli, ale także fuksji czy kobaltu.
SPÓDNICA: OD LAT 90.
Od lat 90. spódnice przybrały najróżniejsze fasony i długości. Modne były zarówno te mini, midi, jak i maksi. Wspomniany okres należał przede wszystkim do kopertowych fasonów, bombek, rozkloszowanych i ołówkowych modeli. Niektóre z nich pokryła krata lub ozdobiły plisy.
SPÓDNICA: TRENDY JESIEŃ ZIMA 2018/19
W tym sezonie najmodniejsze spódnice to te krótkie i sztruksowe w słodkich odcieniach różu i błękitu oraz camelowe wersje za kolano w kowbojskim stylu. Wciąż prym wiodą plisowane warianty, które łączymy ze swetrami typu golf i skórzanymi kozakami. Jesienną stylizację urozmaicają także ołówkowe wersje z dżerseju, pokryte pepitką i wzorem szachownicy. Szykowne są koronkowe modele oraz te dekorowane dodatkową warstwą tiulu. O powrocie do mody lat 60. świadczą małe, czarne spódnice z szerokim paskiem w talii oraz wersje zapinane na dekoracyjne guziki, obszyte ciepłą tkaniną, typu wełna, tweed czy sztruks.
Wzorzysta spódnica Chanel – trendy jesień zima 2018/19 (fot. East News)
W galerii prezentujemy różne fasony i kolory spódnic, które ukazały się w modzie na przestrzeni lat.