Każdy dom ma swój charakterystyczny zapach, który od progu wita wszystkich gości. Zapach to pierwsze, co dostrzegamy, przekraczając próg domu. Można więc powiedzieć, że staje się twoją wizytówką. Wszyscy marzymy o przyjemnym i świeżym aromacie, unoszącym się w powietrzu. Kojące zapachy umilają z kolei wieczory. Jak dbać o to, by w domu ładnie pachniało? Podpowiadamy w naszym artykule.
Świece zapachowe – stwórz wnętrze z duszą
Świece zapachowe (https://nabea.pl/pl/menu/dom/aromaterapia/swiece-zapachowe-569.html) rozpieszczają zmysły zapachem, ale również wprowadzają do wnętrza przytulną atmosferę. Wypełnione ulubionym aromatem pomieszczenie, palące się świece, stylowe dekoracje i świeże kwiaty – oto przepis na aranżację wnętrza z charakterem.
Świece zapachowe same w sobie stanowią piękną dekorację, wpisującą się w różne style aranżacji. Smukłe świeczki zatknięte w eleganckich świecznikach pasują do stylu glamour czy chabby chic. Świece w szkle przywodzą na myśl romantyczne aranżacje. Świece zamknięte w słoiczku dopełnią pomieszczenie, urządzone w stylu skandynawskim czy klasycznym. Tak naprawdę jednak świece odnajdą się w każdym pomieszczeniu i wprowadzą prawdziwie domową atmosferę.
W jakich pomieszczeniach ustawić świece zapachowe?
Świece zapachowe (np. Yankee Candle, Kringle Candle, Klareko, Eco Life, Hagi itd.) i inne produkty wprowadzające do wnętrza świeży aromat warto ustawić w salonie. Mogą ozdobić komodę czy konsolę. Dobrym pomysłem jest wykonanie dekoracji z wykorzystaniem świec. Sprawdzi się na przykład kompozycja ze świec, kwiatów w wazonie, ceramicznej figurki itp. – ustawiona na tacy lub plastrze drewna.
W salonie sprawdzą się świeże i lekkie zapachy. Świece można umieścić jednak również w sypialni czy w łazience (zapalone podczas długiej kąpieli pozwolą się zrelaksować i dadzą odpocząć zmysłom). W sypialni można postawić na nieco cięższe kompozycje zapachowe, wprowadzające atmosferę intymności.
Świece sojowe i woski zapachowe
Wybierając świece zapachowe, warto zwrócić uwagę na świeczki wykonane z wosku sojowego. Do zalet takich świec należy zaliczyć przede wszystkim nietoksyczność. Ponadto świece sojowe mają niższą temperaturę spalania niż tradycyjne świece (wykonane z parafiny). W razie rozlania wosk sojowy można łatwo usunąć, co w przypadku parafiny bywa bardzo trudne (mogą pozostać nieestetyczne plamy).
Warto podkreślić, że wosk sojowy sam w sobie jest w zasadzie bezwonny. Oznacza to, że jest idealnym nośnikiem innych zapachów. Dzięki temu świece zapachowe mają intensywny (ale nie drażniący) aromat. Aromat uwalnia się powoli i równomiernie wypełnia pomieszczenie. Świece sojowe również dłużej się palą, a mianowicie około 40-50 godzin.
Również woski zapachowe do kominka mogą być wykonane z wosku sojowego. Produkt ten sprzedawany jest w małych porcjach, w związku z czym jego cena jest przystępna. Położony na kominku, ogrzewanym na tealighty, uwalnia zapach podobnie jak świeca sojowa. Woski są niezwykle wydajne i można je dzielić na dowolne części, co pozwala często zmieniać nutę zapachową we wnętrzu.
Trzeba tylko pamiętać, by nie dokładać świeżej porcji wosku do tej już po wypaleniu. Najpierw należy zużyć jedną porcję. Jeśli chcesz zmienić wosk, to możesz usunąć pozostałości poprzedniego z kominka – na przykład usuwając go z misy kominka papierowym ręcznikiem, gdy jest jeszcze plastyczny, lecz nie całkiem ostygnięty.
Zapach to prawdziwa magia. Przy jego pomocy można wręcz odmienić charakter wnętrza. Działanie aromaterapii jest zresztą potwierdzone licznymi badaniami. Warto więc przyjrzeć się temu, jaki aromat otacza nas w domu.
fot. materiały prasowe (Pexels)
Materiał zewnętrzny