Logotyp serwisu lamode.info
POLSKA BRANŻA MODY 2016

POLSKA BRANŻA MODY 2016

Jaki kierunek obierze polska moda w bieżącym roku i jakich realizacji można się spodziewać ze strony projektantów czy modelek - wydedukujcie z poniższych wypowiedzi!

Choć 2016 r. dawno za nami, a myślami wybiegamy raczej w przyszłość niż za siebie, wiele projektów i działań podjętych przez przedstawicieli branży mody, które zaowocują w bieżącym roku, zawiązało się jeszcze przed sylwestrem.  Modelki, projektanci, scouci – sprawdźcie, jak polska branża podsumowuje miniony rok i czego możemy się spodziewać w obecnym!  

 

MARTA DYKS - STAROSZ, MODELKA


2016 …oj działo się. Prywatnie wykańczaliśmy nowe mieszkanie, remonty, remonty…a potem już przyjemniejsza część i wnętrza. Do naszego domu zawitał nowy domownik- pies Alfred. To był przełomowy rok w temacie praw kobiet, poszanowania naszej godności, respektowania praw, które nam się należą. 18 czerwca odbył się Marsz Godności, który współorganizowałam, był dużym sukcesem. Poświeciłam na to wiele miesięcy ciężkiej pracy, ale jednocześnie dostałam dużo pomocy i wsparcia od najbliższych, jak i obcych ludzi. Marsz Godności był początkiem, potem mieliśmy Czarny Protest wraz z Czarnym Poniedziałkiem. Weszliśmy na inny poziom debaty publicznej, a dziewczyny biorą sprawy w swoje ręce. Nadchodzący rok będzie rokiem kobiet! Do swoich sukcesów zaliczam też nominację w głównej kategorii plebiscytu Glamour „Kobieta Roku”. To było niezwykłe wyróżnienie. Nie zwolniłam również tempa w modelingu. Podpisałam długoterminowy kontrakt z brytyjską sieciówką Marks&Spencer, miałam zaszczyt pracować z ikoną Carolyn Murphy. Mam na koncie również współprace z Blumarine, Giorgio Armanim, Esprit, Elle Germany, kampanię perfum Christian Lacroix, w której występowałam z moim mężem Borysem, a która fotografowana była przez Alexi’ego Lubomirskiego, a także sesję dla L’Officiel Ukraine . Miałam okazję poznać i pracować z legendą fotografii Ellen von Unwerth. Na naszym rodzimym rynku również podjęłam kilka sesji, magazyn PANI, który ukazał się na koniec roku, Haarper’s Bazaar, który jest podwójnym numerem na styczeń luty 2016. Natomiast w lutym 2016 ukazała się sesja, która powstała w ramach fantastycznego „Projektu miłość” Łukasza Jemioła. Kilka projektów, które zaczęłam w 2016 jeszcze nie ujrzało światła dziennego. Stay tuned!

 

RAFAŁ MICHALAK I ILONA MAJER / MMC STUDIO

 

To był wyjątkowy rok naszego jubileuszu. Pokazaliśmy aż 3 kolekcje i wspólnie z Kasią Sokołowską zrealizowaliśmy 3 duże pokazy, co w tak cięzkich czasach dla mody w Polsce było dużym wysiłkiem. Poza tym rok zakończyliśmy otwarciem naszego stoiska w Galerii Mokotów. Ważnym momentem było też dla nas otrzymanie z rąk Kasi Sokołowskiej nagrody Honorowej Złotej Nitki podczas Gali w Łodzi.

 

MAJA SALAMON, MODELKA

 

Myśląc o 2016 r., niełatwo jest mi mówić o sobie, o swoich sukcesach, czy prywatnych zmianach… Patrzę znacznie szerzej niż zwykle i niestety widzę coraz więcej niepokojących, smutnych, a momentami przerażających wydarzeń. Wojna w Syrii, kryzys migracyjny, decyzja Brytyjczyków o wyjściu z UE, wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, a w Polsce pełna populizmu i obłudy polityka PIS-owskiego rządu. W tym roku po raz pierwszy wielokrotnie uczestniczyłam w marszach, protestach, manifestacjach przeciwko polskiemu obozowi władzy. Coraz częściej zastanawiam się czy moja zeszłoroczna decyzja o powrocie i zamieszkaniu w Polsce miała sens. Jednak mimo przygnębiającego wstępu, ubiegły rok miał kilka dobrych, a nawet wspaniałych momentów. 

Po pierwsze, jest nowa miłość i nowe, wspólne mieszkanie, więc nie może być aż tak źle :)

Drugą dużą zmianą w 2016 była adopcja Frani – 3-miesięcznego szczeniaka znalezionego na ulicy przez znajomą. Dzięki naszej szybkiej decyzji Frania uniknęła schroniska, a co ważniejsze zaniedbania i krzywdy wyrządzonej przez byłego właściciela. Dla mnie to była najlepsza decyzja zeszłego roku.

Do osobistych, sportowych osiągnięć dodaję kolejny Maraton w Warszawie z czasem 3:32;01 , czyli o 15 minut lepszym niż rok wcześniej. W tym roku zaczęłam również współpracę z trenerem personalnym Tadeuszem Gauerem i to z nim w 2017 roku szykuję coś specjalnego. Po 2 latach przerwy wróciłam do Bikram Jogi i namawiam do niej wszystkich moich znajomych. Koniec roku 2016 i początek 2017 r. również na sportowo, bo w słowackich Wysokich Tatrach na snowboardzie z przyjaciółmi. 

Zawodowo też nie najgorzej. Rok 2016-y to sesje do takich tytułów jak Vogue Japan, Vogue Ukraine, Harper’s Bazaar UK, Elle UK, Dansk, Marie Claire, Madame FIgaro i wiele innych.

Szczególnie ważna była dla mnie okładka pierwszego numeru magazynu Unpolished autorstwa Agaty Pospieszyńskiej, stylizowana przez Inę Lekiewicz, wspaniałą polską stylistkę i art directorkę. 

Mimo tego, że w poprzednim roku zwolniłam tempo i zrezygnowałam z pełnych fashion weeków, udało mi się wziąć udział w pokazie domu mody Givenchy na sezon jesień/zima 2016/17 na exclusive. Nie zabrakło mnie również na dwóch innych przepięknych pokazach - haute couture Dolce&Gabbana Alta Moda w Mediolanie i Neapolu, gdzie miałam przyjemność poznać kobietę-legendę, Sophię Loren. 

W tym roku wystąpiłam w kIlku kampaniach reklamowych, m.in. Vera Wang autorstwa Patricka Demarchelier, Charles&Keith autorstwa Glena Luchforda czy też mojej pierwszej kampanii perfum marki Bohoboco. 

Nowe miejsca, które w ubiegłym roku odhaczyłam na mapie to m.in Korsyka, La Coruna , Neapol, Sztokholm i Dania.

Staram się optymistycznie patrzeć na nowy rok i mam nadzieję, że dla wielu z nas będzie lepszy niż poprzedni.

 

KUBA FRANCZYK, SCOUT NEW AGE MODELS

 

Rok 2016… chyba przede wszystkim sporo zmian. Genialny rozwój działu New Faces w naszej Agencji, które dotychczas była mocno butikowa, bardzo personalnie podchodząca do managementu każdej Modelki. Bardziej skupiliśmy się na fundamentach, ale bez wątpienia było warto. Przecudowne dzieciaki znalezione przez naszego Marcina Kosakowskiego, o których póki co nie ma prawa w Polsce być głośno, ale z pewnością w przyszłych latach dowie się o nich każdy z czytelników LAMODE.INFO ;) Zjawiskowa Natalia Zimon potwierdzona przez Elite Worlwide - przyszła supermodelka. Charyzmatyczna Agnieszka Szlenak, przepiękna Ola Dutka, słodka Wiktoria Lentowicz, przegenialna Maja Malczewska, zjawiskowa Magda Karasek i sporo innych - to dopiero początek! To zmiany bardzo widoczne dla nas, agentów, którzy każdego dnia pracują z tymi dziećmi i na nich się skupiają. Zmiany na świecie? Julia Banaś - dowód na to, że prawdziwe piękno może pojawić się na wybiegu niezależnie od wymiarów, pewnych ogólnie przyjętych wymagań. Cudowna kariera, oby trwała jak najdłużej - trzymam kciuki. Jeśli chodzi o bieżący rok czuję kilka spektakularnych polskich powrotów na sam szczyt. Mam też nadzieję, że będzie w nim mniej pożegnań, których w tym roku niestety nie zabrakło… 

 

BERNADETTA BACHLEDA CURUŚ, MANAGEMENT CAROLINA HERRERA

 

Większa część roku 2016 była dla mnie pod względem mody skupiona na świętowaniu 35 lat istnienia marki Carolina Herrera. Celebrowanie kariery powszechnie uznanej amerykańskiej projektantki oraz spojrzenie w jej przyszłość. Dla uczczenia 35 lat doskonałości, Dom Mody stworzył trzy bardzo specjalne projekty, które uosabiają esencję i charakter samej projektantki jak i marki: książka "Carolina Herrera: 35 Years of Fashion (Rizzoli),” zapach- Herrera Confidential 35th Anniversary Edition (rocznicowa edycja) oraz ekskluzywna linia biżuterii – Insignia, która odkrywa na nowo monogram CH.

Carolina Herrera została też uhonorowana prestiżową nagrodą Women’s Leadership Award w Lincoln Centre. W październiku – nasze butiki  z dumą dołączyły do akcji Światowego Dnia Walki z Rakiem Piersi z własną kampanią - #CHPink, z której 10% procent z dochodu ze sprzedaży zostało przekazane na fundację Rak&Roll w Polsce.

Pośród innych kwestii marka CH wypuściła na rynek m.in. spersonalizowany pasek do kultowego modelu torebki - Baret, dla naszych chic podróżniczek, oraz wprowadziła nową rodzinę torebek- Duke.

 

JOANNA HAWROT

 

Rok 2016 to rok bardzo ważnej zmiany. Kimonowa rewolucja zawitała do Warszawy, gdzie przy ulicy Kopernika 8/18 otworzyliśmy flagowy butik marki JOANNA HAWROT. To wyjątkowe miejsce społeczności #KIMONOLOVERS, zainaugurowała z rozmachem japońska mistrzyni kaligrafii Biho Asai. 

W minionym roku, udało się spełnić nasze największe marzenie. Wieloletnią pracę w duchu inspiracji Orientem pokazaliśmy w samym jego centrum – Tokio. Debiutowaliśmy na dwóch międzynarodowych wydarzeniach artystycznych w Japonii- Biwako Biennale i festiwalu Eye on Poland.

Projekt graficzny #KASSILYGAME uświetnił ceremonię otwarcia japońskiego biennale, natomiast wykład autorskiej filozofii FROM FASHION TO ART zagościł w progach prestiżowej galerii 3331 Arts Chiyoda. Te przełomowe wydarzenia otworzyły dla nas nowe możliwości artystycznego i modowego rozwoju na rynku azjatyckim. Rok 2016 to także rok udanej kooperacji z Instytutem Polskim w Tokio, z którym już pracujemy nad nowymi projektami na 2017 rok.

Do  grona #KIMONOLOVERS dołączyło wiele gwiazd. W rodzinie miłośników kimona przywitaliśmy Katarzynę Figurę, Joannę Kulig, Natalię Kukulską, Marię Sadowską, Melę Koteluk, czy Agnieszkę Szulim. Kimono na dobre zagościło w szafach artystek, kobiet sukcesu, związanych ze sztuką i biznesem.

Najważniejszym jednak wydarzeniem minionego roku były narodziny mojej córki Rosy, która wywróciła nasz świat do góry nogami. Śmiało możemy stwierdzić, iż jest ona najmłodszą wielbicielką kimon i to właśnie jej dedykowana będzie najnowsza kolekcja. 

Podsumowując, rok 2016 był dla nas przełomowy. Mamy nadzieję, iż kolejny będzie z sukcesem kontynuował realizację filozofii FROM FASHION TO ART.

 

INA LEKIEWICZ

 

Ten rok pod względem zawodowym zaliczam do wyjątkowo udanych. Rozpoczął się dla mnie propozycją reprezentacji od fantastycznej agencji Patricia McMahon, zakończył – kolejną sesją, którą stylizowałam dla ukraińskiego Vogue'a i wydaniem już drugiego numeru mojego autorskiego projektu, czyli Unpolished Magazine. Unpolished to platforma, w której zarówno ja, jak też zaprzyjaźnieni artyści możemy realizować to, na co nie ma miejsca w komercyjnych magazynach – autorskie sesje, projekty na pograniczu mody i sztuki. Drugi numer pod hasłem „The Great Escape” to sentymentalna podróż do miejsc i marzeń, którymi twórcy chcieli podzielić się z naszymi czytelnikami. Chociaż UNPOLISHED jest wydawany w Wielkiej Brytanii (a dostępny w kilkudziesięciu prestiżowych punktach na całym świecie) staram się przemycać w nim wątki polskie – w tym numerze aż 14 stron poświęciliśmy mono-sesji autorstwa Jessego Jenkinsa z ubraniami Magdy Butrym. Z wielką dumą patrzę jak polska projektantka zdobywa serca brytyjskiego rynku mody, a jej ubrania pojawiają się np. na Net-a-Porter. Polacy coraz lepiej radzą sobie za granicą – z dumą obserwuje też sukcesy marki Zuzanny Kuczyńskiej, czyli Le Petit Trou, czy wielką karierę polskiej fotografki Agaty Pospieszyńskiej, która regularnie fotografuje okładki brytyjskiego Harper’s Bazaar. W tym roku też bardzo ucieszyło mnie uznanie polskich magazynów – artykuł o mojej pracy w polskim wydaniu InStyle i tytuł „Osobowości roku” w magazynie Kmag – takie chwile sprawiają, że jeszcze bardziej wierzę, że ciężka praca i pasja zawsze przynoszą rezultaty!

 

RANITA SOBAŃSKA, DYREKTOR KREATYWNA MARKI 4F


Miniony rok stał dla marki 4F pod znakiem Igrzysk Olimpijskich Rio 2016 i przygotowania 3 kolekcji olimpijskich – polskiej, serbskiej i łotewskiej. Po raz pierwszy w historii polska marka ubrała zagranicznych Olimpijczyków. W każdej kolekcji zwracaliśmy uwagę na aktualne trendy zarówno w modzie jak i w sporcie. A w nich: pastele, które dominowały przez kilka sezonów polubiły się z mocnym, neonowym kolorem. Neon zaczął być wykorzystywany szczególnie w oversize’owych wzorach i detalach, dobrze współgrał też z geometrycznymi formami, gładkimi powierzchniami, a także lubił laserowe cięcia, niewidoczne wykończenia oraz dzianiny strukturalne 3D. W polskiej kolekcji olimpijskiej zamiast klasycznej czerwieni wykorzystaliśmy właśnie neonowy czerwony. Kolor był odważny, niemniej jednak każdy kto zobaczył naszego reprezentanta w Rio wiedział, że to Polak. Chcieliśmy stworzyć wyrazistą, odważną i charakterystyczną kolekcję, będącą połączeniem polskiej tradycji z brazylijską kulturą – sądzimy, że się udało. W 2016 roku widać było także rosnący trend na modę sportową, ale jest on na tyle wygodny i użyteczny, że zagości na dłużej, nie będzie tylko nowinką jednego sezonu.

 

PAULINA PYSZKIEWICZ/LE BRAND

 

Rok 2016 to przełomowy rok dla LeBranda. Od samego początku czekało mnie wiele wyzwań – jak zawsze postawiłam wszystko na jedna kartę i podjęłam najważniejszą dla marki decyzję – o otwarciu wymarzonego butiku przy ulicy Mokotowskiej 39. Kolejne miesiące po otwarciu były jedna wielką walką z czasem, zainteresowanie butikiem przerosło moje oczekiwania i zwyczajnie nie starczało nam rąk do pracy. Moja firma bardzo szybko i prężnie się rozwija, tempo pracy jest bardzo intensywne, ale też daje mi dużo przyjemności. Pod koniec roku stworzyłam pracownię przy ulicy Koszykowej, dzięki temu nasze krawcowe są blisko butiku i naszych klientek , co usprawnia proces tworzenia i kontakt z klientkami. Miniony rok to także dwie wyjątkowe dla mnie kampanie – wiosna lato sfotografowana przez Agatę Pospieszyńską i jesień zima autorstwa Łukasza Pukowca. Praca z tymi artystami była dla mnie wielka przyjemnością. Podczas ostatnich kilku miesięcy zrobiliśmy także kilka wspólnych projektów z Asią Typek, która jest bardzo bliska marce i jej estetyce. 2016 to bardzo pozytywny rok dla marki, nie mogę się jednak doczekać wyzwań, które czekają mnie w 2017, bo rozwój jest dla mnie najważniejszą wartością.

 

KINGA ŁADNA, MODELKA

 

Rok 2016, choć minął mi niezwykle szybko, przyniósł ze sobą dużo spokojnego czasu. Ustabilizowałam swoje życie zawodowe, znalazłam się wreszcie w punkcie, w którym wiem, co chciałabym robić w życiu. Jeśli chodzi o modeling, trochę przystopowałam, zajmując się aktualną pracą, dlatego mam nadzieję, że w tym roku uda mi się pogodzić obie te rzeczy i wykorzystać możliwości, jakie daje zawód modelki, np. w postaci kontraktów  zagranicznych, bo takich przygód nigdy za wiele. Tak właśnie widzę się w bieżącym 2017 roku i mam nadzieję, że będę mogła podsumować go z dużym

 

 

KAROLINA WĄŻ


Rok 2016 był dla mnie pełny zmian, choć chyba jak u każdego, co roku dzieje się u mnie coś nowego. Myślę, że dużo się nauczyłam. Wiele wydarzyło się w głównie w moim życiu osobistym. Szczególnie ważne było to, że dobrze poznałam siebie, choć to chyba dopiero początek. Wierzę, że lekcje, które dostałam, wykorzystam w następnych latach, a może i podczas całego mojego życia. Wprowadziłam się do nowego mieszkania, dużo podróżowałam, głównie w celu zrealizowania sesji zdjęciowych, ale udało mi się również odwiedzić z rodzicami Medjugorje. Miałam sesje m.in. dla Elle Hungary, InStyle Germany, Red Magazine czy Uterque.

 

AGNIESZKA LAUTERBACH

 

Rok 2016 był dla mnie trudny, ale z pewnością także bardzo ciekawy. Wiele się nauczyłam, zdałam maturę, wyjechałam z rodzinnego domu "podbijać świat". Rok ten był dla mnie szczególnie dobry, ponieważ zaczęłam pracować na bardzo wysokim poziomie. Zdjęcia dla magazynu Vogue Mexico, WSJ, amerykańskiej edycji Allure, współpraca z Isabel Marant oraz Max Marą były ciekawymi doświadczeniami, z których jestem dumna. Zwiedziłam przeróżne zakątki świata: od Paryża po NY. W nadchodzącym roku chciałabym podróżować, pracować jeszcze więcej i jeszcze lepiej niż w 2016. 

ZUZIA WUDARSKA

 

Jak wyglądał mój 2016? Łącznie koło 40 godzin spędzonych na czekaniu na swoją kolej na różnych castingach, sprawiło, że miałam przyjemność już po raz drugi uczestniczyć w pokazie Tomasza Ossoliskiego, a także w pokazie marki 4F. Oprócz tego chodziłam w pokazach w ramach Warsaw Fashion Street, a także Gali New Look Design Refresh. Moje zdjęcie zrobione przez wspaniały duet Koty 2 trafiło do Best of na stronie Vogue.it i chociaż pracuję już dłużej niż rok, to dopiero po tym wydarzeniu zaczęłam czuć się modelką. Poza działaniami związanymi z pracą zwiedziłam kilka europejskich stolic (zakochałam się w Wiedniu), byłam na paru festiwalach muzycznych i wróciłam do starej miłości- nurkowania. Postanowienie na 2017? Dotrzymałam tego z 2016, więc teraz robię sobie rok przerwy od postanowień.

 

tagi: Marta Dyks Starosz | Rafał Michalak | Ilona Majer | MMC Studio | polska moda | wywiady | Kuba Franczyk | Bernadetta Bachleda Curuś | Ina Lekiewicz | Paulina Pyszkiewicz | Kinga Ładna | Karolina Wąż | Maja Salamon | CAROLINA HERRERA | RANITA SOBAŃSKA | Joanna Hawrot |

podobne artykuły