Już 10 grudnia w Sali Bankietowej Miejskiego Ratusza w Sztokholmie odbędzie się bankiet noblowski, podczas którego laureaci Nagrody Nobla wygłoszą swoje przemówienia. Tym razem jako toastmasterkę wytypowano Kamilę Marzyńską. To ogromne wyróżnienie, bo żadna Polka jeszcze nigdy nie zapowiadała przemówień podczas najważniejszego bankietu na świecie.
Bankiet Nobla to uroczysta kolacja, która co roku odbywa się w Szwecji na cześć laureatów Nagrody Nobla w dziedzinach fizyki, chemii, medycyny, literatury i ekonomii. Tradycja sięga 1901 roku – nagradzanie pionierów w swoich dziedzinach było ostatnią wolą fundatora i wynalazcy dynamitu, Alfreda Nobla. Od 1902 roku wyróżnienia oraz nagrody pieniężne wręcza król Szwecji, a przemówienia są zazwyczaj zapowiadane przez osobę związaną z Komitetem Noblowskim, która pełni rolę gospodarza uroczystości.
Przeczytaj też: POLKI W FINALE PRESTIŻOWEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO. WALCZĄ O MIEJSCE NA PODIUM
Polka poprowadzi Bankiet Nobla
Jak można się domyślić, nie każdy może zostać gospodarzem przyjęcia. Od konferansjera wymaga się znajomości języków oraz doskonałego wyczucia atmosfery i reagowania na niespodziewane sytuacje. O rolę zabiega wiele osób, a w tym studentów – towarzyszy im wieloetapowy casting oraz wiele godzin przygotowań. Z tego względu możemy być niezmiernie dumni, że tym razem bankiet noblowski poprowadzi Polka, Kamila Marzyńska.
Kamila Marzyńska będzie prowadzić bankiet noblowski przez najbliższe trzy lata
Kamila Marzyńska mieszka w Szwecji i jest studentką prawa. Funkcja, którą będzie pełnić przez najbliższe trzy lata, przewiduje zapowiedź wszystkich w noblistów w języku szwedzkim, angielskim oraz języku rodzimym dla wyróżnionych gości. 29-latka była już na zeszłorocznym bankiecie, co jest kolejnym wymogiem dla konferansjerów i konferacjerek – tylko w ten sposób mogą na żywo poznać specyfikę tego rodzaju gali. Na swoim Instagramie napisała:
— Moja rola Toastmasterki Bankietu Noblowskiego rozpoczęła się w momencie ogłoszenia pierwszych laureatów. To bardzo ekscytujące – Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny 2023 została przyznana dwóm niesamowitym naukowcom za ich przełomowe odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID-19. Jestem bardzo podekscytowana tegorocznymi obchodami Nobla i nie mogę się doczekać 10 grudnia, kiedy będę miał zaszczyt ogłosić przemówienia laureatów podczas prawdziwego bankietu noblowskiego w sztokholmskim ratuszu. Jestem bardzo wdzięczna Fundacji Nobla za ten zaszczyt i zaufanie do moich umiejętności.
Zobacz też: 7 TYTUŁÓW W FINALE NAGRODY LITERACKIEJ NIKE 2023. TE KSIĄŻKI WARTO PRZECZYTAĆ