Francja modą i sztuką stoi! Dowody? Zjawiskowa ekspozycja Diora, największa w historii prezentacja dzieł Davida Hockneya i szereg wydarzeń kulturalnych, które pompują w serce dawnej Galii artystyczne życie. Na kolejne projekty czekać nie musieliśy długo, bo właśnie otworzyła się największa wystawa mody haute couture w Paryżu! “Worth: Inventing haute couture” debiutuje w Petit Palais i jest ukłonem w stronę twórczości ojca haute couture – wspaniałego Charlesa Fredericka Wortha.
“Worth: Inventing haute couture” w Petit Palais w Paryżu – wielka wystawa modowa już otwarta!
Ciekawi modowego świata XIX wieku? Stolica Francji po raz kolejny zachwyca, a lepszej okazji do jego poznania, niż wystawa “Worth: Narodziny haute couture”, nie będzie. Kuratorzy ekspozycji – Sophie Grossiord, Marine Kisiel i Raphaële Martin-Pigalle oraz Annick Lemoine (generalna kurator dziedzictwa i dyrektor Petit Palais) i Miren Arzalluz (dyrektor Palais Galliera), zapewniają, że takiego wydarzenia Paryż jeszcze nie widział.
Wystawa poświęcona jest twórczości geniusza mody, Charlesa Fredericka Wortha, który jest twórcą mody haute couture. Pracował oraz żył w XIX wieku i ubierał Cesarzową Eugenię (żonę Napoleona III), królowe i księżne europejskich dworów, m.in Austrii, Rosji i Wielkiej Brytanii, ale także arystokratki, bogate dziedziczki, burżuazję, aktorki i gwiazdy sceny. Jego ekskluzywne suknie brylowały na salonach, a on sam uznawany jest za “ojca haute couture” i jego twórcę.
Jakie wystawy zobaczyć w maju w Londynie? 10 imponujących ekspozycji
Wyświetl ten post na Instagramie
Wystawa mody haute couture w Paryżu – co zobaczymy i do kiedy można ją zwiedzać?
“Worth: Inventing haute couture” zamieszka w paryskim Petit Palais od 7 maja do 29 września 2025 roku. W zapierających dech w piersiach salach muzeum zobaczymy aż 400 ekspozycji – niepowtarzalne suknie z trenami, charakterystyczne dla tamtych czasów zdobienia z pereł i kwiatów 3D, hafty z prawdziwego srebra i złota, płaszcze dworskie, kreacje formalne. Wszystkie niezwykle delikatne, kosztownie odrestaurowane (co trwało ponad 3 lata i kosztowało tysiące funtów) i doskonale dopasowane do manekinów. Ale to nie wszystko. Pojawiają się również historyczne, czarno-białe fotografie z 1927 roku z 7 rue de la Paix, gdzie mieścił się atelier brytyjskiego projektanta. Będą również kufry Louis Vuitton, w które Worth pakował suknie na czas wysyłki, a który to w tamtym czasie był jego bliskim współpracownikiem. Podziwiać będziemy także paragony ze sprzedaży, szkice, portrety ważnych kobiet w kreacjach oraz praktyczne opisy, które wprowadzić mają nas w nastrój wystawy i oddać ducha czasu.

fot. Materiały prasowe / Wystawa Charlesa Fredericka Wortha, “Worth: Inventing haute couture” w Petit Palais w Paryżu.

fot. Materiały prasowe / Wystawa Charlesa Fredericka Wortha, “Worth: Inventing haute couture” w Petit Palais w Paryżu.
Wystawa przedstawia chronologicznie historię domu mody. Zaczyna się od jej przedstawiciela, Wortha, a później kolejno przechodzi przez niemal 100 lat działalności “marki”. Wszystko starannie kolekcjonowane przez lata, bo oprócz dzieł z kolekcji Palais Galleria, wypożyczono je z Palazzo Pitti, Gallerie degla Uffizi we Florencji, Fashion Museum Bath, Museum of the City of New York, Metropolitan Museum of Ar i madryckiego Museo del Traje. Co najważniejsze, Charlesowi Frederickowi Worthowi do tej pory nie poświęcano szczególnie czasu oraz szczędzono miejsca do pokazywania jego dzieł, choć to właśnie on stworzył podwaliny dzisiejszej mody. Taka wystawa już nigdy nie będzie miała miejsca!

fot. Materiały prasowe / Wystawa Charlesa Fredericka Wortha, “Worth: Inventing haute couture” w Petit Palais w Paryżu.

fot. Materiały prasowe / Wystawa Charlesa Fredericka Wortha, “Worth: Inventing haute couture” w Petit Palais w Paryżu.
Pierwsza we Francji wystawa poświęcona Charlesowi Frederickowi Worthowi – kim był “ojciec haute couture”?
Jakie muzea w Warszawie odwiedzić w 2025 roku? Sprawdź!
Charles Frederick Worth urodził się w 1825 roku w Anglii, a zmarł w 1895. To brytyjski projektant, w którego paryskim atelier ubierały się głowy niemal wszystkich państw Europy XIX wieku, z cesarzową Eugenią na czele. Nazywany “ojcem haute couture”, jako pierwszy przekształcił rzemiosło krawieckie w sztukę projektowania. Do Paryża przeprowadził się, gdy miał 21 lat. Zaczął pracować w w House of Gagelin, ale szybko awansował i w 1958 roku otworzył własny dom mody przy 7 Rue de la Paix. Na początku jego współpracownikiem był Otto Gustav Bobergh, to też dom nazywał się Worth & Bobergh, ale w 1870 roku obaj panowie rozeszli się, a drugi człon został porzucony. Worth był prawdziwym rewolucjonistą swoich czasów i sprawił, że Paryż stał się prawdziwą stolica mody luksusowej, co trwa do dzisiaj. Sygnował kreacje swoim nazwiskiem, tworzył kolekcje i prezentował je na modelkach podczas prywatnych pokazów, dając podwaliny dzisiejszej modzie i całemu jej procesowi twórczemu oraz biznesowemu. W jego pracowni w szczycie działalności pracowało 1200 osób. Stał się najbardziej znanym projektantem sekty cesarskiej, królewskiej, dworskiej na świecie, tworząc pierwszy prawdziwy wizerunek projektanta mody luksusowej, szytej na miarę swojej wymagającej klienteli.

fot. Fotografia Charlesa Fredericka Wortha wykonane w 1892 roku przez francuskiego fotografa Nadara.
Zdjęcie główne: Materiały prasowe