PL / EN
Oskary 2023. Główna nagroda gali za najlepszy film

Oskary 2023. Główna nagroda gali za najlepszy film

Czy zwyciężył Wasz faworyt?

Każdego roku najbardziej wyczekiwaną nagrodą podczas ceremonii rozdania Oskarów jest wyróżnienie Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy film. Tradycyjnie jest to najbardziej prestiżowe wyróżnienie nie tylko dla samego reżysera, ale także dla aktorów i operatorów oraz wszystkich pozostałych osób zaangażowanych w powstawanie filmu. W całej historii Oskarów w kategorii Najlepszy film nominowano aż 591 produkcji, z których wyłoniono 95 zwycięzców.

Na liście potencjalnych zwycięzców zawsze ląduje kilka różnych tytułów w języku angielskim, ale tylko jeden z nich może otrzymać złotą statuetkę. Podczas gali Oskarów 2023 na główną nagrodę mógł liczyć jeden z 10 nominowanych filmów.

Kandydaci do głównej nagrody Oskarów 2023

Na liście filmów, które miały szansę powalczyć o Oskara 2023 za najlepszy film znalazły się następujące tytuły:

  • Wszystko wszędzie naraz
  • Na Zachodzie bez zmian
  • Avatar: Istota wody
  • Duchy Inisherin
  • Elvis
  • Fabelmanowie
  • Tár
  • Top Gun: Maverick
  • W trójkącie
  • Women Talking

Było to w sumie 10 mocnych kandydatów do nagrody głównej.

Oskary 2023 – najlepszy film

Finalnie główna nagroda tegorocznego rozdania Oskarów powędrowała do „Wszystko wszędzie naraz” w reżyserii Daniela Kwana i Daniela Scheinerta. To jednak nie koniec sukcesów tej produkcji. Laureatami w kilku innych oscarowych kategoriach zostali również aktorzy wcielający się w główne role.

Podczas gali Oskary 2023 nagrodzono również dwójkę reżyserów „Wszystko wszędzie naraz” –  Kwana i Scheinerta, a także filmowy montaż (Paul Rogers) i scenariusz oryginalny (również Kwan i Scheinert). W sumie przebojowy obraz był nominowany aż do 11 Oscarów, w tym do głównej nagrody, natomiast finalnie zwyciężył w 7 kategoriach. W ten sposób plasuje się nieco poniżej prawdziwych rekordzistów Oskarów – aż 11 złotych statuetek otrzymały tytuły „Ben-Hur”, „Titanic” (1997) oraz „Władca Pierścieni: Powrót króla” (2003).

Pozostałe nominacje filmowego zwycięzcy

Obraz „Wszystko wszędzie naraz” dostarczył również złotej statuetki w kategorii Najlepsza aktorka pierwszoplanowa – ta kluczowa nagroda przyznawana kobiecym aktorkom powędrowała w czasie Oskarów 2023 do Michelle Yeoh, wcielającą się w postać Evelyn Quan Wang. Wyróżnienie to uczyniło ją pierwszą w historii laureatką nagrody Akademii Filmowej pochodzącą z Azji.

Z kolei w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy zwyciężył Ke Huy Quan. Podczas gali Oskarów 2023 uhonorowana została również Jamie Lee Curtis jako najlepsza aktorka drugoplanowa. Był to dla niej pierwszy Oscar w karierze, pomimo długiego stażu w Hollywood. Także dla pozostałych artystów i twórców zaangażowanych w tworzenie  „Wszystko wszędzie naraz” było to pierwsze takie wyróżnienie.

Co ciekawe, nominowana w kategorii Najlepsza aktorka drugoplanowa była również inna aktorka z „Wszystko wszędzie naraz” – Stephanie Hsu, finalnie jednak statuetkę otrzymała jej koleżanka z planu.

 

 

Zdjęcie główne: Logo The Academy

 

video

POKAZ MODY: DYPLOMY ASP

tagi: film | OSCARY |

podobne artykuły