PL / EN
Oskary 2023. Przyznano najważniejsze nagrody filmowe roku

Oskary 2023. Przyznano najważniejsze nagrody filmowe roku

Poznajcie laureatów!

W niedzielę, 12 marca odbyła się 95. ceremonia wręczenia Oskarów za rok 2022. Lokalizacją gali Oskary 2023 jak zwykle było Dolby Theatre w Los Angeles, a prowadzącym uroczystość – już po raz trzeci – został Jimmy Kimmel. Tym razem złote statuetki przyznano w 23 różnych kategoriach, z czego najwięcej, bo 7 powędrowało do osób związanych z filmem „Wszystko wszędzie naraz”.

Najlepszy film i najlepsza aktorka

Gala wręczania złotych statuetek jak zwykle wywoływała wiele emocji. Wielkim zwycięzcą tegorocznej gali został film „Wszystko wszędzie naraz” w reżyserii Daniela Kwana i Daniela Scheinerta, który zgarnął statuetkę Oskara 2023 za Najlepszy Film, a więc kluczową nagrodę przyznawaną przez Akademię Filmową. To jednak nie wszystko – obraz otrzymał w sumie aż 11 nominacji w różnych kategoriach, w tym wyróżnienie dla odtwórczyni głównej roli, Michelle Yeoh oraz dla najlepszego aktora drugoplanowego, Ke Huy Quan. Warto dodać, że po raz pierwszy w oscarowej historii Nagroda Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej powędrowała do kobiety azjatyckiego pochodzenia.

Pod względem liczby nominacji podczas Oskarów 2023 zdecydowanie królował film „Wszystko wszędzie naraz” (11 nominacji). Tuż po nim niemała liczba wyróżnień i statuetek, bo 9 nominacji została przyznana obrazowi „Na Zachodzie bez zmian”, na równi z „Duchami Inisherin” (również 9 nominacji).

Najlepszy aktor i najlepszy film nieanglojęzyczny

Podczas gali Oskary 2023 wszystkie oczy były skierowane również na Brendana Frasera. Aktor powrócił do pracy na planie po długiej przerwie i od razu zachwycił rolą w filmie „Wieloryb” w reżyserii Darrena Aronofsky’ego, za którą otrzymał statuetkę Oskara w kategorii „Najlepszy aktor pierwszoplanowy”.

Natomiast Nagroda Akademii dla najlepszego międzynarodowego filmu fabularnego powędrowała do „Na Zachodzie bez zmian” w reżyserii Edwarda Bergera. Obraz wyróżniono statuetką Oskara 2023 również za soundtrack i scenografię, znalazł się on również wśród nominowanych za najlepszą charakteryzację i fryzury.

 

Zdjęcie główne: Mirko Fabian / Unsplash


video

CHANEL CRUISE 2022/23

tagi: OSCARY |

podobne artykuły