PL / EN
NIRVANA POZYWA MARCA JACOBSA

NIRVANA POZYWA MARCA JACOBSA

Projektant został oskarżony o bezprawne użycie grafiki, stworzonej w 1991 roku przez Kurta Cobaina.

Członkowie zespołu Nirvana oskarżają Marca Jacobsa o bezprawne użycie słynnego logo „smiley face” z uśmiechniętą buźką, które zdobiło plakat promujący płytę „Nevermind” i zostało zaprojektowane przez Kurta Cobaina, lidera ugrupowania muzycznego.

MARC JACOBS: GRUNGOWA KOLEKCJA Z LAT 90.

W listopadzie 2018 roku, Marc Jacobs przedstawił ponownie kolekcję z 1993 roku, zainspirowaną grungową muzyką i wykonaną dla Perry Ellis. W latach 90. pomysł ten spotkał się jednak z falą krytyki, a sam pokaz mody określono za zbyt mroczny. Jak się okazało nie na długo. Wkrótce kolekcja stała się zapowiedzią nowej epoki w modzie. Na czasie zaczęły być ubrania noszone przez członków zespołu Nirvana. I chociaż mogłoby się wydawać, że do mody nie przywiązywali większej wagi, to kraciaste koszule, piżamy, swetry i dżinsy z dziurami oraz trampki były nieodłączną częścią wizerunku m.in. Kurta Cobaina, lidera grungowego zespołu. Nirvana stała się inspiracją tamtej dekady, a trendy promowane przez członków ugrupowania, szybko przedostały się ze sceny do mody ulicznej.

Perry Ellis - kolekcja Marca Jacobsa z 1993 roku

MARC JACOBS: KOLEKCJA „REDUX GRUNGE” 1993/2018

Po tym okresie, Marc Jacobs na nowo poczuł, że moda potrzebuje grunge’u, więc wznowił swoją kolekcję z lat 90. i nazwał ją „Redux Grunge”. W linii pojawiły się czarne, bawełniane T-shirty, bluzy unisex oraz dodatki np. skarpety z tzw. „smiley face”, symbolem stworzonym przez Kurta Cobaina w 1991 roku.

Marc Jacobs - kolekcja Redux Grunge" (fot. Instagram/ @marcjacobs)

MARC JACOBS POZWANY PRZEZ CZŁONKÓW NIRVANY

Jak odnieśli się do użycia logo członkowie zespołu? Stwierdzili, że Marc Jacobs użył znaku bezprawnie. Symbol został objęty prawami autorskimi i nieustannie kojarzy się odbiorcom z zespołem Nirvana oraz wszelkimi inicjatywami, które wspiera zespół. Projektanta oskarżono także o użycie w kampanii tytułu piosenki Nirvany „Come as you are”.

Marc Jacobs nie odniósł się jeszcze do zarzutów członków zespołu.

Marc Jacobs w koszulce z logo smiley face" (fot. Instagram/ @marcjacobs)

POLECAMY: MARC JACOBS - BIOGRAFIA 

video

100 LAT CHANEL N°5

tagi: Nirvana | kolekcja | rynek | Marc Jacobs |

podobne artykuły