PL / EN
OSOBISTOŚCI ŚWIATA MODY UHONOROWANE PRZEZ KRÓLOWĄ ELŻBIETĘ II

OSOBISTOŚCI ŚWIATA MODY UHONOROWANE PRZEZ KRÓLOWĄ ELŻBIETĘ II

Na królewskiej noworocznej liście znalazła się Twiggy, kultowa modelka lat 60.

Osobistości m.in. świata mody otrzymują Order Imperium Brytyjskiego z dwóch okazji tj. urodzin królowej Elżbiety II oraz Nowego Roku. Nagroda ustanowiona w 1917 roku, trafia w ręce modelek czy projektantów, których aktywność w jakiś sposób zmieniła losy świata. Zobaczcie, kogo brytyjska królowa wyróżniła w 2019 roku!

OSOBISTOŚCI ŚWIATA MODY: ZASŁUŻENI WIELKIEJ BRYTANII

Na noworocznej liście uhonorowanych znalazła się Twiggy (Lesley Lawson), popularna modelka w latach 60., która ustanowiła wówczas nowy kanon piękna. Po New Looku Diora i kulcie ultra kobiecej sylwetki (podkreślona talia, wyeksponowany dekolt i biust oraz zarysowane biodra), zaczęto promować chłopięcą sylwetkę. Twiggy spopularyzowała także fryzurę pixie i geometryczne sukienki typu mondrianka, projektu Yves’a Saint Laurenta. Nosiła pudełkowe płaszcze, spódnice w kształcie litery A oraz czółenka na niewielkim obcasie. To ona stała się ambasadorką makijażu, w którym dominowały mocno pomalowane rzęsy, sprawiające wrażenie sklejonych. Poza trendami w modzie, wizerunek modelki zapisał się także w popkulturze, a ona sama aktywnie brała udział w akcjach charytatywnych. „Jestem bardzo dumna z bycia Brytyjką. Czuję się ambasadorką Wielkiej Brytanii, zawsze tak było. Moim jedynym zmartwieniem jest fakt, że moich rodziców nie ma tu ze mną i nie dowiedzą się o moim wyróżnieniu. Byliby ze mnie bardzo dumni” – wyznała Twiggy.

Twiggy - modelka lat 60. 

Do grona wyróżnionych dołączyli także Christopher Bailey, do marca 2018 roku sprawujący funkcję dyrektora kreatywnego Burberry. Projektant został już odznaczony za swoje zasługi w 2009 roku, otrzymując tytuł Master of The Most Excelent Order of the British Empire.

POLECAMY: PROJEKTANCI UHONOROWANI PRZEZ KRÓLOWĄ ELŻBIETĘ II 

Kolejną wybitną modelką była Daphne Selfe, która obecnie ma 90 lat. Brytyjkę doceniono za wkład w dziedzinę fashion i znoszenie barier w modelingu. Daphne, pomimo podeszłego wieku, wciąż bierze udział w sesjach zdjęciowych oraz występuje na okładkach magazynów mody. 

video

CHANEL - BACKSTAGE POKAZU

tagi: historia mody | nagrody |

podobne artykuły