Savile Row to londyńska ulica, na której od XIX wieku mieściły się najważniejsze warsztaty krawieckie skupione na modzie męskiej w Wielkiej Brytanii. To tam karierę rozwijał Edward Sexton, krawiec, projektant i stylista.
Edward Sexton – początek kariery
Większość historii projektantów zaczyna się od licznych staży, których kres wyznacza dostrzeżenie potencjału przez inną, działającą w branży osobę. Tak było w przypadku Edwarda Sextona. Swoją pierwszą pracę dostał w 1966 roku jako krawiec wojskowy – tworzył mundury dla oficerów i odbywał podróże do Królewskiej Akademii Wojskowej w Sandhurst. Rok później, przy okazji pracy w zakładzie Donaldson, Williamson [&] Ward, poznał Tommy’ego Nuttera, który postanowił połączyć z nim siły. W walentynki 1969 roku otworzyli Nutter’s of Savile Row – nowatorskie i nieco buntownicze studio z unikalnym spojrzeniem na modę męską.
— Tommy i Edward palili gigantyczne fioletowe świece w kształcie penisa w witrynach sklepowych i tworzyli wystawy, na których szyte na miarę garnitury przelewały się z przewróconych koszy na śmieci. Kiedy inni krawcy szyli za zamkniętymi drzwiami brudne szare garnitury, ogromne szklane witryny Nuttersa były zawsze otwarte, a na wystawie można było zobaczyć limonkowe garnitury z gabardyny lub jaskrawoczerwone i granatowe marynarki w kratę, połączone z kremowymi flanelowymi spodniami. (retrospektywa, https://www.edwardsexton.co.uk)
Zobacz też: VIVIENNE WESTWOOD – BARWNA BIOGRAFIA KRÓLOWEJ PUNKU
Garnitury z okładki “Abbey Road”
Doskonale znana okładka albumu „Abbey Road” zespołu The Beatles nosi znamię współpracy dwóch krawców. Trzy garnitury (oprócz denimowego kompletu George’a Harrisona) zostały wyprodukowane pod szyldem Nutter’s of Savile Row. To pierwszy poważny sukces kolaboracji Sextona i Nuttera, szczególnie z dzisiejszej perspektywy – „Abbey Road” to klasyk muzyczny i kulturowy. Później było tylko lepiej. W 1973 roku Mick Jagger wziął ślub z Biancą Jagger w jasnym garniturze od Nutter’s of Savile Row, a do grona wiernych klientów dołączyła Twiggy, Justin de Villeneuve, Cilla Black czy Bobby Willis. Wiele zasług Sextona przypisuje się samemu Tommy’emu Nuttersowi (w tym stworzenie garniturów dla Beatlesów), choć niesłusznie. Sexton był mistrzem działającym w cieniu, bardziej utalentowanym, choć mniej wpływowym i charyzmatycznym.
Krawiectwo zasilające brytyjską scenę artystyczną
Kiedy w 1976 roku Tommy Nutter opuścił Savile of Row, Edward Sexton objął stanowisko dyrektora warsztatu i 6 lat później otworzył swój własny sklep na tej samej ulicy. Od tamtej pory działał pod numerem 36-37 Savile Row, a nie 35a Savile Row. Zarówno wspólna działalność z Nutter’em, jak i dalsze dokonania Sextona zapisały się na kartach historii jako modowa sfera dla najbardziej kreatywnych i niezapomnianych artystów Wielkiej Brytanii. Mowa tu nie tylko o scenie muzycznej (oprócz muzyków z The Beatles i The Rolling Stones szczególne miejsce w portfolio Sexton należy do kompozytora Eltona Johna czy świetnego zespołu Duran Duran), ale również wizualnej. Sextona nosili artyści tacy jak Andy Warhol i David Hockney. Spośród bardziej współczesnych postaci można wymienić tu Benedicta Cumberbatcha (który w stroju od Sextona wystąpił w Saturday Night Live) i Naomi Campbell (bo w pewnym momencie Sexton otworzył się również na modę damską, choć przyczyna leży raczej w uniwersalizacji mody względem płci). Ważnym i jednym z ostatnich większych dokonań Sextona była współpraca z Harrym Stylesem, którego zespół projektowy zamówił u krawca pełną garderobę złożoną z kolorowych i modnych dziś garniturów – znak rozpoczęcia solowej kariery piosenkarza.
Zobacz też: CHANEL HAUTE COUTURE FW23/24: POKAZ Z WIDOKIEM NA WIEŻĘ EIFFLA
Pożegnanie Edwarda Sextona
To wszystko przeczytacie na stronie internetowej firmy brytyjskiego krawca, której zakładka dotycząca historii odwraca narrację drugoplanowej postaci z czasów pracy z Tommy’m Nuttersem. Edward Sexton to postać, która, mimo silnego zakorzenienia w odchodzącej już modzie szytej na miarę, potrafiła dostosować się do zmieniających się czasów. Dziś jego dziedzictwem kieruje Dominic Sebag-Montefiore, który kontynuuje awangardowe i anty-konserwatywne podejście do mody męskiej. Po śmierci krawca wraz z zespołem napisał na Instagramie:
— Trudno jest przekazać, jak wiele Edward znaczył dla nas wszystkich. Jego pionierski duch, nienaganny styl, czarujący charakter i całkowita dbałość o rzemiosło krawieckie sprawiły, że ten dom jest tym, czym jest dzisiaj.
Zobacz też: WIELKA AUKCJA MODY XX WIEKU. WŚRÓD EKSPONATÓW SUKIENKA KSIĘŻNEJ DIANY
Zdjęcie główne: Instagram @edwardsexton