PL / EN
Logotyp serwisu lamode.info
NAJWAŻNIEJSZE MOMENTY W BRANŻY MODY - PODSUMOWANIE ROKU 2014

NAJWAŻNIEJSZE MOMENTY W BRANŻY MODY - PODSUMOWANIE ROKU 2014

Zmiany w domach mody, pożegnania z wybitnymi i uroczyste obchody urodzin – zobaczcie najważniejsze wydarzenia 2014 roku i na co czekamy w 2015!

Ten rok pełen był zaskakujących zmian, które mocno wpłynęły na branżę mody. Mowa zarówno o tych w największych markach, jak i w magazynach. Po 15 latach pracy dla The New York Times najsłynniejsza krytyczka mody Cathy Horyn zrezygnowała ze stanowiska, a Suzy Menkes, kolejna wybitna postać modowego dziennikarstwa, po 25 latach publikowania swoich tekstów na łamach The International Harald Tribune dołączyła do zespołu Vogue, gdzie pełni funkcję międzynarodowej redaktorki dla wszystkich wydań tego tytułu. Niedawno swoje odejście z domu mody Gucci zapowiedziała Frida Giannini, która w styczniu przestanie pełnić funkcję Dyrektor Kreatywnej marki. Z kolei do gry niedawno powrócił długo wyczekiwany John Galliano - ekscentryk i wizjoner, który przejął stery w domu mody Maison Martin Margiela. W branży ponownie głośno zrobiło się także o Gemmie Ward, która po sześciu latach pojawiła się na wybiegu, otwierając pokaz wiosenno-letniej kolekcji Prady.

 

Jednak poza hucznymi powitaniami w roku 2014 było też kilka smutnych pożegnań m.in. Oscara de la Renty, który zmarł po ciężkiej chorobie oraz jego koleżanki po fachu L’Wren Scott, która popełniła samobójstwo.

 

Zdecydowanie najwięcej było jednak radosnych chwil, bo był to przede wszystkim czas świętowania. Swoje urodziny obchodziły hucznie dwa wielkie francuskie domy mody – Louis Vuitton oraz Lanvin. Pierwszy z nich skończył 160 lat, co uczcił głośnym projektem The Icon and the Iconoclasts, drugi natomiast niewiele mniej, bo 125 rok na rynku. Natomiast dziesięć lat współpracy z projektantami świętowała w tym roku marka H&M, kolekcją zaprojektowaną przez Alexandra Wanga. Także magazyny w tym roku mogły pochwalić się okrągłymi rocznicami. Japońskie wydanie Vogue skończyło właśnie 15 lat, a Vogue Italy obchodził 50-lecie, podczas gdy polskie Elle świętowało dwie dekady istnienia. Do tych znanych tytułów dołączył w tym roku jeden, zupełnie nowy - Porter Magazine, plasujący się w segmencie pism luksusowych i powstający pod szyldem Net-a-porter, najsłynniejszego sklepu internetowego ze światową modą.

 

W Polsce z kolei zadebiutował program dla początkujących projektantów - Project Runway, który wygrał Jakub Bartnik. Wiosną na antenie TVN ma zostać wyemitowany nowy sezon. W kinach natomiast swoją premierę miały dwa filmy opowiadające o życiu i twórczości legendy francuskiej mody – Yves Saint Laurenta. Poza tym w branży mody nie było w tym roku chwili spokoju, a kolejne sensacje jak uniewinnienie po długim procesie duetu Dolce&Gabbana, czy okrzyknięcie przez CFDA Rihanny ikoną mody, a także wielkie przedsięwzięcia, wśród których otwarcie muzeum Louis Vuitton zdecydowanie było najgłośniejszym i najbardziej kosztownym, oraz wszystko to, co działo się między sezonami, pozwoliło nam zaostrzyć apetyt na więcej w kolejnym roku.

 

Trzeba jednak przyznać, że ten miniony, ku zaskoczeniu wszystkich, należał przede wszystkim do Kim Kardashian i Kanye Westa, którzy szturmem wtargnęli do świata mody pojawiając się najpierw na okładce amerykańskiego wydania Vogue, a niedawno także w kampanii domu mody Balmain. W międzyczasie na koncie żony muzyka pojawiły się także okładki Elle oraz Paper Magazine. W dodatku pojawienie się na wybiegach siostry celebrytki – Kendall Jenner – zostało okrzyknięte debiutem roku. Jak widać, wszystko zostaje w rodzinie.

 

Pytanie więc, co przyniesie 2015 rok? My (zapewne podobnie jak Wy), czekamy na debiut Johna Galliano w Maison Martin Margiela, ogłoszenie nowego projektanta Gucci, Oscara dla Idy, kolejne sukcesy polskich modelek i następne fascynujące spotkania i rozmowy, którymi nieustająco dzielimy się z Wami na naszym portalu. Dlatego też przy tej okazji cały zespół LAMODE.INFO życzy Wam szczęśliwego Nowego Roku, wielu modowych uniesień i spełnienia wszystkich postanowień!

video

CHANEL JESIEŃ ZIMA 2022/23

tagi: rok 2014 | podsumowanie roku | najważniejsze momenty w branży | Oscar de la Renta | Gemma Ward | John Galliano | KIM KARDASHIAN |

podobne artykuły