Warto jednak skupić się na kilku kluczowych estetykach, które najbardziej kojarzą się z modą Made in UK. Co wśród nich się znalazło?
Styl brytyjski w modzie – indie sleaze
Nonszalancko rozcięte jeansy, kapelusze fedora, czarne rurki, skórzane ramoneski, roztarty eyeliner i potargane wiatrem włosy – tak w skrócie można by opisać estetykę indie sleaze. To wprawdzie estetyka dominująca w ogólnej, międzynarodowej modzie w okolicach 2010 roku, jednak miała ona szczególnie silny wpływ na brytyjską modą i nadal obecna jest w tamtejszych trendach.
Rockowa nonszalancja to generalnie styl bliski modzie brytyjskiej – wystarczy wspomnieć choćby Beatlesów, którzy do codziennej mody przemycili wiele scenicznych elementów. Cechy typowe dla stylu rockowego od dawna przenikają więc do mainstreamu w Wielkiej Brytanii. Chociażby cienkie krawaty typu śledziki, kapelusze fedora czy torebki naszpikowane ćwiekami obowiązują tam od dawna bez względu na trendy.
Indie sleaze to pewna konkretna odmiana stylu rockowego, jednak niezmiennie na nim bazująca. Do najważniejszych ikon stylu indie należy supermodelka i it-girl, Kate Moss. To właśnie ona wyznaczyła trendy dla stylu indie sleaze, inspirując dziewczyny na całym świecie i stając się jego nieoficjalną ambasadorką. Także słynne aktorki/modelki, jak Sienna Miller i Alexa Chung to prawdziwe ikony mody indie.
W sercu tego stylu jest nonszalancja – nic nie jest dopracowane ani perfekcyjne, a wszystko jest celowo za luźne, za krótkie, nieco niestaranne. Estetyka ta bazuje również na stylu bywalców słynnych muzycznych festiwali outdoordowych, jak Glastonbury. To także styl pełen kontrastów – nic więc nie stoi na przeszkodzie, by połączyć ze sobą kurtkę futerko oraz jeansowe szorty noszone na podarte rajstopy.
Styl angielskiej wsi – strój praktyczny i arystokratyczny
Kolejny ważny trend w brytyjskiej modzie, który nie tylko dobrze ją opisuje, ale także stanowi ważną inspirację w świecie mody ogólnie jest styl angielskiej wsi. Ikoną i mistrzynią tego stylu jest księżna Kate – chodzi oczywiście o okazje, na które wybiera bardziej casualowe zestawienia.
Podejrzyj zdjęcia księżnej w weekendowym wydaniu, by dobrze zrozumieć co stanowi esencję tej estetyki. Przede wszystkim chodzi o uzyskanie looku, który jest zrelaksowany i nieskomplikowany, ale zawiera elementy praktyczne i funkcjonalne. Powód? Wszak brytyjska pogoda bywa kapryśna – częsty i nieprzewidywalny deszcz może złapać w każdej chwili, trzeba być więc na niego gotowym. Co więcej, praca w ogródku czy spacery z psem zdecydowanie wymagają funkcjonalnego odzienia, chroniącego przed elementami: wiatrem, wilgocią, chłodem.
To jednak nie musi oznaczać zrezygnowania ze stylu – i taki też jest styl angielskiej wsi. Prosty, praktyczny, ale nonszalancko szykowny.
Jeśli chcesz odtworzyć styl angielskiej wsi, to zaopatrz się w kilka klasyków w swojej szafie. Bazą są jeansy – najlepiej w ciemniejszym kolorze, na którym tak bardzo nie widać zabrudzeń. Kolejny ważny element to praktyczne okrycia wierzchnie. Na kapryśną i zmienną aurę świetnie sprawdzą się wełniane marynarki w jodełkę (noś je na golfy zamiast kurtki), pikowane kurtki z kołnierzykiem – najlepsze modele robi słynna brytyjska marka Barbour czy też klasyczny trencz z paskiem – wzorem w tej kwestii jest inna brytyjska marka, Burberry.
Całość niech dopełnią miękkie koszule w kratę czy bluzki z golfem, a także praktyczne obuwie – najlepiej kalosze słynnej marki Hunter, a żadna pogoda nie będzie Ci straszna.
Czytaj także: Co warto wiedzieć przed zakupem trencza Burberry?
Styl brytyjski – międzynarodowa klasyka
Moda międzynarodowa zawdzięcza brytyjskim standardom wiele ponadczasowych i klasycznych rozwiązań. Wszystko za sprawą wyjątkowego kunsztu krawieckiego brytyjskich krawców oraz wysokich standardów ubioru w Wielkiej Brytanii – nienaganny strój od zawsze stanowił ważny element życia dla Brytyjczyków, a w szczególności dla arystokratów i osób z wyższych sfer.
I tak też dawni brytyjscy dandysi i dżentelmeni dyktowali wiele trendów, które przeniknęły do mody międzynarodowej, a dziś możemy je znaleźć w modzie klasycznej.
Uwagę zwraca przede wszystkim tradycja pozyskiwania i wykorzystywania wełny w Wielkiej Brytanii. Ten szlachetny materiał trafiał następnie na marynarki w kratkę, trzyczęściowe garnitury z kamizelkami, plisowane spódnice, grube,warkoczowe swetry, a także akcesoria, jak proste szaliki czy kaszkiety. Nie bez powodu też kilka wzorów wełnianej lub jedwabnej kraty to typowo brytyjski patent: szkocka kratka, czyli czerwono-zielony wzór kojarzy się z tradycyjnymi strojami Szkotów, a krata księcia Walii to eleganckie połączenie czarno-białej kratki oraz pepitki, które stylowi mężczyźni cenią sobie po dziś dzień. Słynna jest także delikatna kratka Burberry w tonach beżu i czerni, dekorująca apaszki, torebki czy podszewki trenczy.
W Wielkiej Brytanii panują także wielowiekowe tradycyjne plecenia swetrów z wełny owczej. Prym wiedzie chociażby dzianina Fair Isle, która z zasady powstaje na tej wyspie, znajdującej się w archipelagu Szetlandów. Wyróżnia ją solidny materiał wełny szetlandzkiej i charakterystyczne bloki wzorów.
Czytaj także: JAK MODNIE UBRAĆ SIĘ NA GRZYBY W 2023?
Zdjęcie główne: Instagram @lydiamillen