PL / EN
MARTA DYKS W OBRONIE PRAW KOBIET

MARTA DYKS W OBRONIE PRAW KOBIET

Polska modelka współorganizuje Marsz Godności!

Modelka Marta Dyks współorganizuje Marsz Godności w obronie praw kobiet. Dołączycie?

 

Modelki coraz chętniej angażują się w projekty daleko wybiegające poza branżę mody. Świetnym przykładem jest tu Marta Dyks, która nie tylko miała śmiałość głośno wygłosić swoje poglądy społeczno-polityczne, ale również stała się współorganizatorką protestu przeciwko łamaniu praw Polek lub chęci ich dalszego ograniczania przez rząd. „kobiety (…) dostrzegły, że wiele ich praw jest łamanych, nie tylko prawa reprodukcyjne. Zdały sobie sprawę, ich trudna sytuacja życiowa, wynikająca na przykład z bezkarności sprawców przemocy domowej lub gwałtów lub dłużników alimentacyjnych, to nie jest kwestia indywidualna, lecz problem społeczny. Kobiety się ocknęły. Policzyłyśmy się. Wiele kobiet jest w trudnej sytuacji, a państwo daje na to ciche przyzwolenie. Problemy nakładają się na siebie, często kobieta ma więcej, niż jeden z nich” – mówiła Marta Dyks w wywiadzie Anny Dryjańskiej z naTemat.pl.

 

Marta Dyks, współorganizatorka Marszu Godności (fot. Facebook.com/Marta.Dyks)

 

Marsz Godności planowany na ten weekend wsparło już wiele organizacji, mediów i autorytetów z szeroko pojętego świata kultury. Projektowi patronują Wysokie Obcasy oraz wspomagają m.in.: Centrum Praw Kobiet, Ratujmy Kobiety, Kongres Kobiet, Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Fundacja im. Izabeli Jarugi Nowackiej, Feminoteka, Akcja Demokracja i Stop Gwałtom. Do grona popierających inicjatywę dołączyli też Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, Agnieszka Holland, Agata Kulesza, Gosia Baczyńska, Dorota Wellman, Maja Ostaszewska, Małgorzata Szumowska, Ula Dudziak, Reni Jusis czy Zbigniew Wodecki.

 

Wśród postulatów Marszu Godności znajdują się np. chęć dostępu do najnowszych zdobyczy medycyny, prawo do ochrony życia i zdrowia, sprawiedliwe kary dla gwałcicieli, skuteczne egzekwowanie alimentów, karanie sprawców przemocy czy edukacja seksualna. Jeżeli popieracie żądania organizatorek Marszu Godności, dowiedzcie się więcej o projekcie w wydarzeniu na Facebooku i dołączcie do maszerujących 18 czerwca 2016 roku na Placu Zbawiciela w Warszawie!

 

 

video

INSIDE CHANEL – GABRIELLE, A REBEL AT HEART

tagi: Marta Dyks | kultura | MARTA DYKS |

podobne artykuły