Angielska róża, bo tak ją nazywano, choć z zewnątrz przypominała raczej blond lalkę o wrażliwych oczach, w rzeczywistości bliżej było jej (dosłownie) do kochanki króla rocka – Micka Jaggera z The Rolling Stones. Aktorka, piosenkarka i ikona stylu, która łamała wszelkie stereotypy, a jej życie, niczym tykająca bomba, pełne było kontrowersji. Żyła całą sobą. Była główną inspiracją wolności nurtu flower power, a jej stylizacje w duchu rockowej bohemy dzisiaj zdają się być nadwymiar aktualne.
Marianne Faithfull zmarła 30 stycznia 2025 roku w Londynie w wieku 78 lat. Z tej okazji wspominamy jej tętniące życiem stylizacje, którymi do dzisiaj inspiruje się sama Kate Moss.
Nie żyje Marianne Faithfull. Ikona brytyjskiego rocka zmarła w wieku 78 lat
W czwartek, 30 stycznia 2025 roku, w wieku 78 lat, w Londynie, zmarła Marianne Faithfull. Ostatnie chwile spędziła w otoczeniu rodziny. Informację do wiadomości publicznej podał jej rzecznik prasowy, przekazując ją w słowach:
“Marianne odeszła dziś spokojnie w Londynie, w towarzystwie swojej kochającej rodziny. Będzie nam jej bardzo brakować”.
Gwiazda “Dziewczyny na motocyklu” z 1968 roku i twórczyni hitu “As Tears Go By” zmagała się z wieloma chorobami, w tym z rakiem piersi oraz rozedmą płuc.
Wyświetl ten post na Instagramie
Marianne Faithfull – pochodzenie, związki, dzieci. Kim była gwiazda poprzedniego stulecia?
Marianne Faithfull urodziła się 29 grudnia 1946 roku w Hampstead, w północnym Londynie, jako córka Evy von Sacher-Masoch i Roberta Glynna Faithfull. Jej mama była członkiem rodziny arystokrackiej, blisko spokrewniona z Habsburgami, a ojciec był brytyjskim szpiegiem. Zdawać by się mogło, że to zapewni jej lepszy start. I tak było. Dzieciństwo miała błogie, a młode lata spędziła w szkole klasztornej. Niech was to nie zmyli. Bardzo szybko zmieniła towarzystwo. Zaczęła chodzić po barach i przyjęciach i to właśnie tam startowała jej kariera muzyczna. W tym czasie pojawiły się również narkotyki i jej pierwsza miłość.
„Swobodne intelektualne pogawędki, narkotyki, młodzi arystokraci, miłośnicy sztuki, wszystko w najlepszym stylu. Wiedziałam, że jestem na właściwej drodze” – wspomina w swojej biografii
W 1965 roku Marianne Faithfull poślubiła Johna Dunbara i w tym samym roku na świat przyszedł ich syn – Nicholas. Szybko znudziło jej się jednak tradycyjne życie, zakręciła się wokół Rolling Stonesów i związała z Mickiem Jaggerem, z którym to doczekała się córki – Corriny, zmarłej w dniu porodu. W jej życiu pojawiło się jeszcze wielu mężczyzn. Ślub wzięła z dwoma – z Benem Brierly w 1979 roku, a także z Giorgio Della Terza w 1988 roku. Oba zakończyły się rozwodami.
Od młodości zmagała się z ogromnymi problemami narkotykowymi. Nigdy nie była delikatnym fiołkiem, którego przypominała z zewnątrz. Raczej stanowiła uosobienie pokolenia narkotykowego lat 60., 70., 80. i robiła to z pełną świadomością. Rezonowała od niej frywolność, świeżość, zabawa życiem, która przeniosła się na całą wizję jej osobowości i wielki sukces muzyczny i aktorski, trwający u jej boku przez niemal wszystkie lata. “Come My Way”, “As Tears Go By”, “Sister Morphine”, “Sommething Better” – w jej głosie słychać było nutę wszystkiego, co przeżyła. Zagrała chociażby w “I’ll Never Forget What’s’isname”, a na deskach teatru brylowała jako Julia w spektaklu Shakespeare’a. Jej życie pełne było muzyki i sztuki.
Marianne Faithfull styl. Była królową lat 60. i 70., czerpiąc z wolności nurtu flower power
Faithfull była urodzoną buntowniczką. Czas jej młodości idealnie pasował do tego, co grało w jej duszy. Lata 60. i 70. – niezapomniana era flower power. Kolor, kwiaty, wolność, miłość, sztuka, maksymalizm, melancholia – to wszystko opisuje zarówno Marianne, jak i styl nurtu, w którym dorastała i, którego to była ikoną.
Jej stylizacjom daleko było do ułożonych, idealnie dopasowanych, panował w nich lekki chaos, który doskonale podkreślał ówczesne czasy. Londyn lat 60. i 70. to najlepsze dekady, które charakteryzowała absolutna, powojenna odwilż. Młodzież słuchała rocka i ubierała się jak gwiazdy rocka. Marianne Faithfull miała i to, i to. Piętrzący się w wolnych ulicach artyści, miasto marzeń i idei, istna rewolucja stylu życia, która wpływ miała również na ubiór. Marianne ze swoją frywolną grzywką, pomalowanymi na czarno oczami, wielkimi okularami i często słodkimi stylizacjami, które przełamywała buntowniczą skórą, definiowała Londyn tych czasów.
Marianne Faithfull uosabiała młodzieńczy styl bohemy z rockową nutą
Jedno jest pewne, Marianne Faithfull z pewnością doskonale wpisałaby się w dzisiejsze trendy. Jej styl był połączeniem młodzieńczej bohemy pełnej uroku, jednocześnie podkręcanej ciężkim, skórzanym rockiem. Znakiem rozpoznawczym Faithfull była pszeniczna grzywka, która frywolnie opadała na wielkie, vintage okulary.
Typowe dla dzisiejszego boho, lekkie falbany, łączyła z mocną skórą na spodniach, udowadniając, że przeciwieństwa się przyciągają. Kochała kolor, pióra i uwielbiała uwodzić, skromne spódnice łącząc z wyzywającymi pończochami.
Dziewczęcej kokardzie na blond włosach towarzyszyły “szybkie okulary”. Wielkie, nowoczesne, czarne. Pamiętny pozostaje również jej skórzany kombinezon, którego stan obniżał skórzany pasek, a suwak schodził niżej, wraz z mijającymi godzinami wieczoru.
Była miłośniczką buntowniczego wizerunku, bez żadnych ram, jednocześnie na każdym kroku podkreślając swoją kobiecość kwiatami, mini długością, futrem, bufiastymi rękawami. Dzięki temu pokazywała, jaka jest naprawdę. W swoich stylizacjach łączyła dwa światy. Ten, z którego pochodzi i ten, który gra w jej duszy od młodości.
Zdjęcie główne: IG @mariannefaithfullofficial