PL / EN
Logotyp serwisu lamode.info
“MACIEJ ZIEŃ. MOJO” 2019/20 – WYSTAWA KOLEKCJI W PAŁACU NA WYSPIE

“MACIEJ ZIEŃ. MOJO” 2019/20 – WYSTAWA KOLEKCJI W PAŁACU NA WYSPIE

Zespolenie mody, sztuki, muzyki i historii w jednym miejscu.

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak wyglądałby styl życia współczesnej mieszkanki pałacu i jej rytm dnia, od niespiesznego poranka, przez wypełnione służbowymi obowiązkami popołudnie, aż po wieczorne wyjście? W co ubierałaby się, by pozostać elegancką i jednocześnie iść z duchem czasów? Odpowiedź na te pytania znajdziecie na wystawie kolekcji „Maciej Zień. Mojo”. Jesienno-zimowa linia 2019/20, zainspirowana epoką stanisławowską stanowi ukłon w stronę mody, sztuki, muzyki i historii. Wyrafinowane wnętrza Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie są natomiast tłem dla prezentacji kolekcji w formie wystawy, a wzory malowideł ściennych zostały bezpośrednio przeniesione na tkaniny szykownych sukni. Dzięki temu wydarzeniu, niedługo po pokazie, który zorganizowano w tym samym co wystawę miejscu, mogliśmy przyjrzeć się detalom kreacji z bliska. A takich nie brakowało. Projekty bowiem zdobiły malownicze kolaże Rity Zimmermann, artystki o międzynarodowym uznaniu. Pojawiły się na nich sakralne motywy oraz trójwymiarowe efekty.

MACIEJ ZIEŃ – POLSKI PROJEKTANT MODY

Cofnijmy się w czasie… W 2001 roku w Pałacu na Wyspie odbywa się debiutancki pokaz kolekcji młodego projektanta. Maciej Zień stawia pierwsze kroki w świecie mody. Nikt jeszcze nie wie jak potoczy się jego kariera. Szybko zdobywa popularność i uznanie. Jego kolekcje zostają docenione w Europie. W Polsce osiąga szczyt kariery w bardzo młodym wieku. Otrzymuje tytuły „Odkrycie polskiej mody”, „Kreator" i wreszcie „Skarabeusz". W wieku 40 lat wraca do Pałacu, aby ponownie zaprezentować swoją pracę. Tym razem w formie wystawy. Nie jest to retrospektywa. Maciej Zień czaruje widzów, rzuca zaklęcie, otwiera nowy rozdział.

„Maciej Zień. Mojo” - czarna suknia z pokazu na wystawie (fot. materiały prasowe)

„MACIEJ ZIEŃ. MOJO” – WYSTAWA KOLEKCJI MODY

7 maja 2019 roku, w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich odbyło się oficjalne otwarcie wystawy „Maciej Zień. Mojo”. Zebranych gości oraz media przywitał projektant w towarzystwie prof. Zbigniewa Wawra, dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie oraz Anny Walewskiej, kuratorki wystawy. Od tego momentu odwiedzający Łazienki będą mieli wyjątkową okazję zobaczyć prace Zienia z bliska, przyjrzeć się cięciom, zdobieniom i detalom ubiorów.

Wystawa „Maciej Zień. Mojo” to wyjątkowe wydarzenie prezentujące sylwetki z najnowszej jesienno-zimowej kolekcji 2019/20 projektanta, inspirowanej epoką stanisławowską i letnią rezydencją Stanisława Augusta Poniatowskiego, ostatniego króla Polski. „Mojo” to próba wyobrażenia tego, jak wyglądałby styl życia współczesnej mieszkanki pałacu i jej rytm dnia od niespiesznego poranka, przez wypełnione służbowymi obowiązkami popołudnie, po wieczorne wyjście.

„MACIEJ ZIEŃ. MOJO” – INSPIRACJE NA WYSTAWIE

 „Pałac na Wyspie to kopalnia tematów ikonograficznych, scen rodzajowych, alegorii, motywów fauny i flory, które stanowiły inspiracje do stworzenia kolekcji. To, co mnie zachwyca w kobietach to siła, niezależność, przebojowość i chęć przełamywania konwenansów. Dlatego też w swoich projektach zespoliłem historię z terażniejszością, łącząc jedwabne żakardy, muśliny czy organzy z nowoczesnymi printami” – powiedział Maciej Zień.

Autorką kolaży dekorujących suknie jest Rita Zimmermann, artystka o międzynarodowym uznaniu, która współpracowała między innymi z domem mody Gucci czy zespołem Clean Bandit. Połączenie wyjątkowego spojrzenia Zimmermann z doświadczeniem i wizją Zienia, tworzy opowieść w postaci kolekcji, która jest próbą odpowiedzi na pytanie – „kim mogłaby być współczesna mieszkanka Pałacu?”.

POLECAMY: MACIEJ ZIEŃ - POKAZ MOJO" JESIEŃ ZIMA 2019/20

„MACIEJ ZIEŃ. MOJO” – DO KIEDY WYSTAWA?

Wystawę „Maciej Zień. Mojo” można oglądać od 7 maja do 7 czerwca 2019 na pierwszym piętrze Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

„MACIEJ ZIEŃ. MOJO” – ORGANIZATORZY WYSTAWY KOLEKCJI

Wystawa zorganizowana przez: Maciej Zień Atelier.

Współorganizator wystawy: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Kuratorka wystawy - Anna Walewska, mecenas wystawy - Perlage, manekiny - Antares, identyfikacja wizualna - Rita Zimmermann.

Patroni medialni wydarzeń: Elle, Elle Decoration, Gala, Ströer.

Dodatkowe informacje są dostępne na stronach internetowych: www.zien.pl i www.lazienki-krolewskie.pl.

MACIEJ ZIEŃ – O PROJEKTANCIE MODY

Maciej Zień to jeden z najbardziej znanych i cenionych projektantów mody i wnętrz w Polsce. Twórca luksusowej marki, kojarzonej z elegancją, ponadczasowym stylem i wyjątkowym kunsztem krawieckim. Obecny na rynku od dwóch dekad, zdobył uznanie branży mody. Laureat m.in. Złotej Nitki, Belvedere International Achievement Award i Doskonałości Mody „Twojego Stylu”. Jest autorem kostiumów do przedstawień baletowych „Tristan”, „Kurt Weill” czy „Mąż i żona” w Operze Narodowej w Warszawie i do spektakli teatralnych „Krawiec” w Teatrze Polskim w Poznaniu czy „Węże” i „One” w warszawskiej Komedii. Maciej Zień współpracuje z grupą Fargotex, dla której projektuje dywany i tkaniny obiciowe oraz z producentem płytek ceramicznych Tubądzin. Jest też autorem kolekcji lamp dla firmy Milagro. Raz do roku prezentuje również kolekcję ślubną, towarzysząc pannom młodym w najważniejszym dla nich dniu.

W galerii prezentujemy wybrane sylwetki z pokazu Maciej Zienia „Mojo” jesień zima 2019/20. Projekty te zobaczycie także na wystawie w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

video

TRENDY JESIEŃ 2022

tagi: wystawa | sztuka | kolekcja | jesień zima 2019/20 | TRENDY | Maciej Zień |

podobne artykuły