PL / EN
KULTOWE TOREBKI - MUST HAVE WSZECHCZASÓW

KULTOWE TOREBKI - MUST HAVE WSZECHCZASÓW

Chanel 2.55, Birkin, Alexa, Speedy Louis Vuitton – najmodniejsze, najtrudniejsze do zdobycia i najbardziej pożądane torebki.

Każda fashion victim marzy o jednej z nich… Kultowe torebki są bowiem jak mała czarna, jak marynarka czy para balerinek – po prostu muszą się znaleźć w szafie kochającej modę kobiety.

 

Torebka Speedy Louis Vuitton została zaprojektowana w 1933 roku. Jej charakterystyczny, kuferkowy kształt, ponadczasowe kolory- brąz i beż oraz słynny monogram LV sprawiły, że zapragnęły jej wszystkie kobiety na ziemi. Występuje w czterech rozmiarach. Jej cena zaczyna się od 700 dolarów za najmniejszy kuferek. W dodatku nie bywa przeceniana – popyt na nią jest tak duży, że i tak błyskawicznie znika z półek. Niestety, jest też jedna z najczęściej podrabianych torebek na świecie. Tym niemniej, choć już parokrotnie ogłaszano, że jest passe, ona wciąż pozostaje bestseller’em.

 

Marka Hermes słynie aż z dwóch legendarnych już torebek. Pierwszą z nich jest Kelly, nazwana tak na cześć aktorki i księżnej Monaco, Grace Kelly. Kariera Kelly rozpocząć się miała, gdy będąca w ciąży księżna, próbując ukryć swój stan przed fotografami, zasłoniła torebką od Hermes’a brzuch. Już wkrótce każda kobieta chciała mieć taką torebkę – Grace Kelly była w końcu ikoną stylu i uosobieniem elegancji. Torebka ta, jak sama księżna jest skromna, ale efektowna – płaska i na krótkiej rączce pasuje przede wszystkim do powściągliwych i szykownych kreacji.

Drugą torebką jest słynna Birkin. Ponoć aktorka i piosenkarka Jane Birkin sama narysowała swoją wymarzoną torebkę podczas rozmowy z ówczesnym prezesem Hermes’a i tak miała powstać Birkin Bag. Ta torebka stała się szybko synonimem luksusu – jej cena zaczyna się od 5000 dolarów i na jej otrzymanie trzeba czekać dwa lata! Dbałość o detal i wysoka jakość to jej główne zalety. Jej urokowi nie mogła się oprzeć nawet Samantha z „Seksu w wielkim mieście” – tam też pada słynne zdanie „To nie jest torba, to jest Birkin!”.

 

Jackie Onassis Kennedy, także ikona stylu, uosobienie klasy i szyku, również ukochała sobie jedną torebkę. Na jej cześć została ona nazwana Jackie, a zaprojektował ją dom mody Gucci. Ta torebka, o zaokrąglonym kształcie i z charakterystycznymi dwoma skórzanymi frędzlami znakomicie pasowała zarówno do eleganckiej, jak i „luźnej” stylizacji. Po latach, reaktywowała ją projektantka domu mody Gucci, Frida Giannini, dzięki czemu pokochały ją młodsze pokolenia fashion victims.

 

Chanel nie mógłby się nazywać najsłynniejszym domem mody wszechczasów, gdyby spod jego „igły” nie wyszła ani jedna kultowa torebka. Taką jest Chanel 2.55 – mała, pikowana, na długim łańcuszku, z małą klapką i słynnym logo. Powstała w lutym 1955 roku. Jej rozmiar sprawił, że szybko stała się must have wśród akcesoriów – dziś noszą ją Vanessa Paradis, Chloe Sevigny, a dawniej miały je choćby Jakcie Onassis i Romy Schneider.

 

Model ten, najpopularniejszy w kolekcji YSL i ostatnio ponownie wydany, jest jedną z najmłodszych it bags - jego premiera miała miejsce w 2006 roku. Charakteryzują ją zamek, proste linie i sprytne wykonane w kształcie litery Y szwy. Ponieważ nie jest tak popularna, jak inne torebki tu opisane, cenią ją sobie znawczynie mody, szukające przede wszystkim wysokiej jakości.

 

Najmłodsza z „legendarnych” torebek to Alexa od Mulberry. Zaprojektowana na cześć Alexy Chung, niedawno nagrodzonej BFC za „brytyjski styl”, jest kwintesencją miejskiego, nonszalanckiego stylu. Pojemna i wygodna zarazem, już podbiła serca Brytyjek. Sukcesy marki Mulberry na rynku światowym na pewno sprawiają, że torebka ta przejdzie do historii.

 

A Wam która z torebek podoba się najbardziej?

 

video

CHANEL JESIEŃ ZIMA 2022/23

tagi: must have | torebka | TRENDY |

podobne artykuły