PL / EN
JARED LETO

JARED LETO

ZAWÓD

aktor, muzyk

URODZINY

26 grudnia 2971

NARODOWOŚĆ

amerykańska

JARED LETO – DZIECIŃSTWO

Jared Leto urodził się 26 grudnia 1971 r.  Wychowywany samotnie przez matkę, wraz zestarszym bratem Shannonem wielokrotnie się przeprowadzali. Ostatecznie, po licznych zmianach meldunku (Ameryka Południwa, Haiti, Kolorado), odiedlili się na stałe w Virginii.

JARED LETO – WCZESNA MŁODOŚĆ

Jared podjął studia na University of Arts w Filadelfii na kierunku malarstwo, które po krótkim czasie porzucił dla aktorstwa, którego tajniki zgłębiał w Nowym Jorku jako student School of Visual Arts.

JARED LETO – AKTOR

1992 rok to moment jego aktorskiego debiutu. Występy telewizyjne poprzedziły rolę u boku Claire Danes w serialu Moje tak zwane życie, którą zwrócił na siebie uwagę krytyków.

JARED LETO – FILMOWGRAFIA

Aktor ma na koncie role w takich produkcjach jak m.in.: Skrawki życia, Ostatnie takie lato, Ulice strachu, Cienka czerwona linia, Podziemny krąg, Przerwana lekcja muzyki, American Psycho, Requiem dla snu, Azyl, Legion Samobójców, Pan życia i śmierci.

Za kreację zakażonego HIV transseksualisty i narkomana o imieniu Rayon w dramacie biograficznym Jeana-Marca Vallee Witaj w Klubie (Dallas Buyers Club, 2013) otrzymał nagrodę Zlotego Globa i Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy.

JARED LETO – MUZYK

Poza aktorstwem Leto z sukcesem udziela się tez muzycznie – wraz z bratem perkusistą tworzy zespół 30 Seconds to Mars, w którym jest wokalistą i gitarzystą.

JARED LETO - WYRÓŻNIENIA

Za kreację zakażonego HIV transseksualisty i narkomana w filmie Witaj w klubie otrzymał nagrodę Złotego Globa i Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. Poza tym został dwukrotnie wyróżniony przez magazyn People jako jeden z 50 najpiękniejszych ludzi świata.

JARED LETO – ŻYCIE PRYWATNE

Aktor, od 2015 roku twarz zapachu Gucci Guilty muza Alessandro Michele, pozostawał z projektantem w wieloletniej przyjaźni, która ewoluowała w relację partnerską. Prywatnie Leto jest także wielkim miłośnikiem twórczości swego partnera.

 

podobne artykuły