Kupuj mniej i dbaj o to, co już masz
Najprostszy sposób na zrównoważoną szafę to redukcja konsumpcji. Zamiast wymieniać ubrania na nowe co sezon, zadbaj o te, które już posiadasz i lubisz. W szczególności poświęć się pielęgnacji jakościowych rzeczy marek premium oraz ubrań niebazowych (innych niż bielizna osobista czy bawełniane basici), jak np. okryć wierzchnich, których nie trzeba wymieniać zbyt często.
Kupując mniej i rzadziej pośrednio przyczynisz się do tego, że zmniejszy się wolumen produkcji nowych ubrań, a to w efekcie doprowadzi do redukcji zanieczyszczenia środowiska – fabryki zużyją mniej wody, a używane ubrania nie trafią na wysypiska.
Pielęgnacja ubrań
Dbanie i regularna konserwacja swoich ulubionych ubrań oznaczają, że dłużej je ponosisz – wykorzystasz to, co już masz, zamiast kupować nowe. I tak np., zaopatrz się w specjalną golarkę do dzianiny i po każdym sezonie zimowym potraktuj nią swoje kaszmirowe i wełniane swetry oraz szaliki.
Ponadto naprawiaj, zamiast wyrzucać: czasem wystarczy drobna poprawka, by ubranie odzyskało swoją dawną świeżość i blask. Poproś zaprzyjaźnioną krawcową o drobne prace, jak np. wymiana zamka czy guzików, by przedłużyć żywotność swoich sukienek czy marynarek. Hitem ostatnich lat są także kursy z kreatywnych metod naprawiania ubrań, jak np. artystyczne cerowanie swetrów i haftowanie.
Co więcej, zadbaj o swoje ubrania także w praniu – pierz je w możliwie niskiej tempretaurze, np. 20 lub 30 stopniach, a także unikaj korzystania z suszarki bębnowej (przyspiesza eksploatację ubrań). Do prania używaj delikatnych dla ciała i tkanin oraz przyjaznych dla środowiska detergentów.
Na czas prania ubrania wywracaj na lewą stronę (chroni kolory i aplikacje), a delikatną bieliznę wkładaj do specjalnych siateczek. Po oczyszczeniu, susz stroje w odpowiedniej pozycji, np. delikatne kaszmirowe i wełniane swetry wymagają suszenia na płasko.
Chroń sezonowe ubrania w zamykanych na zamek organizerach i torbach – w ten sposób zabezpieczysz je przed kurzem i słońcem w oczekiwaniu na kolejny sezon.
Zamiast wyrzucać, oddawaj lub odsprzedawaj
Rynek cyrkularny to duża siła współczesnej mody – ubrania z drugiego obiegu to świetne rozwiązania zarówno dla kupujacych i sprzedających, jak i oczywiście dla środowiska.
Zobacz także: 5 rzeczy premium, dla które warto polować w second handach
Obecnie w sieci można znaleźć wiele różnych aplikacji i platform do sprzedawania i kupowania ubrań oraz akcesoriów z drugiej ręki – od popularnych jak Vinted i Depop, po Vestiarie Collective czy Rebag z projektami marek premium.
Wybieraj marki zrównoważone i slow fashion
Marki zrównoważone oraz działające w duchu slow fashion zwykle oferują nie tylko etyczne rozwiązania w produkcji swoich projektów, ale przy okazji także wysoką jakość i ponadczasowe wzornictwo, które przetrwają wiele sezonów i będę opierać się trendom. To ubrania, które można miksować ze sobą na wiele różnych sposobów i nosić szykownie przez wiele lat.
Wiodącą na świecie marką modową z sektora premium, która działa etycznie i ekologicznie jest Stella McCartney – brytyjska projektantka od dawna deklaruje swoje zaangażowanie w ochronę środowiska naturalnego i zwierzęta. Natomiast w polskiej modzie zwróć uwagę na brand The Odder Side, który chętnie podkreśla swoje zrównoważone praktyki.
Zdjęcie główne: Instagram @stellamccartney