Wyścigi konne to doskonała okazja, by ubrać się inaczej niż zwykle – ta okoliczność wiąże się z konkretnym dress codem, ma także długie tradycje konkretnych strojów i dodatków.
Jak więc wystylizować się na wyścigi konne?
Strój na wyścigi konne: styl smart casual
Smart casual to idealny pomysł na stylizację na wyścigi konne: będzie elegancko, ale niezobowiązująco. Strój wieczorowy czy formalny nie są wymagane: wyścigi konne to nie okoliczność na taki wymagający dress code, wszak jest to czas dobrej zabawy i rozrywki w ciągu dnia.
Równocześnie jednak styl mocno casualowy i athleisure – sportowy nie wyglądają dobrze podczas wyścigów. Szczególnie niewskazane są ultra sportowe stylizacje podczas wielkiego otwarcia nowego sezonu wyścigów lub podczas zasiadania w Trybunie Honorowej. Obuwie sportowe generalnie nie jest wprawdzie zakazane, ale odradzane – można jednak wybrać schludnie wyglądające, miejskie sneakersy, które sprawdzą się w stylizacji smart casual. Podobnie niezalecane są komplety dresowe, czapki z daszkiem, bluzy z kapturem czy klapki, a więc stroje tożsame z modą casual lub plażową.
Sprawdź także: Jak ubrać się do opery w 2023 roku? Zasady savoir vivre i pomysły na stylizacje | lamode
Jak się ubrać na wyścigi konne – mężczyźni
Najlepszy zestaw na wyścigi konne dla mężczyzny to koszula lub koszulka z kołnierzykiem (polówka), dobrze skrojone spodnie i smart shoes. Opcjonalnie na wierzch można narzucić miękką, półformalną marynarkę, ale wszystko zależy od pogody. Wśród spodni doskonale sprawdzą się modele gładkie lub w klasyczne wzory: kratkę czy pepitkę. Dobrze prezentują się spodnie garniturowe, chinosy, spodnie materiałowe czy jednolite, nieprzecierane jeansy o fasonie straight.
W zależności od sezonu można manewrować kolorami – na lato pięknie prezentuje się biel i błękit, rozświetlone energetycznymi odcieniami.
Czytaj także: Jak ubrać się do teatru? Ponadczasowe stylizacje dla kobiet w każdym wieku | lamode
Jak się ubrać na wyścigi konne – kobiety
Podobny schemat odzieżowy sprawdzi się także dla kobiet: prosty i stylowy zestaw stworzy dobrze dopasowana koszula, klasyczne spodnie (z powodzeniem mogą to być fasony zwężane lub szerokie) i eleganckie buty. Nie muszą to być jednak szpilki – warunki na hipodromie mogą utrudniać poruszanie się na wysokich obcasach. Równie szykownie prezentują się kitten heel – czółenka na niskim obcasie, sandałki na małym klocku, płaskie baleriny czy sandały na koturnie – te modele są wygodne i eleganckie równczoeśnie.
W przypadku kobiet miejsce gładkich spodnie może również zająć spódnica. Postaw na klasyczne modele w duchu smart casual, które równie dobrze sprawdzą się w pracy czy na półformalnym spotkaniu, jak plisowane spódnice midi czy spódnice ołówkowe za kolano.
Finalnie, panie mogą ubrać na wyścigi także sukienki – najlepszy wybór to lekkie, ale eleganckie kreacje koktajlowe. Dodadzą szyku i będą prezentować się odpowiednio w takim otoczeniu. Kreacje koktajlowe mają wiele odsłon, jednak łączy je długość (nie krótsza niż do kolan i nie dłuższa niż do połowy łydki), płytkie lub nawet zabudowane dekolty oraz krój, który nie opina zbyt mocno sylwetki, ale też nie jest zbyt oversize. Lepiej unikać też nadmiaru zdobień, jak cekiny, pióra czy przeźroczystości, a także postawić na gładkie, jednolite kolory.
Warto dodać, że pokazy tylko samych skoków konnych, bez wyścigów zezwalają na nieco bardziej praktyczne i casualowe stylizacje, gdyż zwykle odbywają się one w sezonie jesienno-zimowym. Okrycia wierzchnie i spodnie wykonane z wełny i tweedu to sprawdzony wybór na taką okazję.
Czytaj także: Królewska etykieta przyjęć w domu: 14 zasad, które warto znać – Buzz – miumag.pl
Stylizacja na wyścigi konne – kapelusze
Jest jeden element stroju, bez którego trudno wyobrazić sobie wyścigi konne: kapelusze. Nakrycia głowy dla kobiet i mężczyzn to tradycyjna cześć podziwiania wyścigów. To także świetna okazja, by założyć coś na głowę – większość osób na co dzień nie ma okazji nosić pięknej fedory czy panamy, a także efektownych .
Dla mężczyzn można postawić na klasyczne, letnie fasony kapeluszy, wykonane ze słomy czy trawy, jako że wyścigi konne zwykle odbywają się w sezonie wiosenno-letnim. Pięknie i lekko wyglądają fedory, panamy czy boatery (kapelusz gondoliera).
Kobiety mogą wybrać te same modele kapeluszy tylko w wersji damskiej, jednak kobieca moda na wyścigi zezwala także, a nawet zachęca do bardziej efektownych nakryć głowy. Popularnością na wielu hipodromach – szczególnie w Wielkiej Brytanii – cieszą się zamaszyste modele z dużym, opadającym rondem lub też małe kapelusiki z mnóstwem ozdób typu toczek, pillbox hat (czyli mały kapelusz bez ronda oraz z płaską koroną) czy też fascynator (efektowne nakrycie zasłaniające tylko czubek z głowy, ale z ozdobami i/lub woalką).
Szczególnie wydarzenie Royal Ascot jest znane z pokazu niesamowicie fantazyjnych kapeluszy – na tę okazję kobiety wybierają niezwykle efektowne, dekoracyjne nakrycia głowy. To prawdziwa rewia kapeluszy.
Z kolei mężczyźni wybierają na czas Royal Ascot klasyczne cylindry.
Royal Ascot – jaki dress code?
Royal Ascot to prestiżowe wydarzenie w tematyce konne, które odbywa się co roku w lipcu na torze w Ascot, Anglii (Wielka Brytania). Są to kluczowe wyścigi w brytyjskim kalendarium i nie bez powodu uczestniczy w nich nawet rodzina królewska. Wydarzenie to ze względu na swoją renomę i długą historię narzuca uczestnikom konkretny, surowy dress code.
Niewłaściwa stylizacja grozi nawet wydaleniem z terenu hipodromu!
I tak, od mężczyzn wymagane jest noszenie tzw. trzyczęściowego morning suit wraz z cylindrem oraz czarnymi butami.
Kobiety muszą nosić sukienki formalne oraz przestrzegać wielu zasad dotyczących swojego stroju, w tym długości linii spódnic i rękawów (stroje nie powinny odsłaniać zbyt mocno skóry), a także muszą mieć na sobie kapelusz – może być on jednak dowolny i efektowny. Sukienki nie mogą być także prześwitujące, mocno wydekoltowane ani bez ramiączek.
Zdjęcie główne: Instagram @forbesmiddleeast