PL / EN
Logotyp serwisu lamode.info
FABERGE - HISTORIA NAJSŁYNNIEJSZEGO I NAJDROŻSZEGO JAJA ŚWIATA

FABERGE - HISTORIA NAJSŁYNNIEJSZEGO I NAJDROŻSZEGO JAJA ŚWIATA

Oto najdroższe jaja świata, których tradycja sięga XIX wieku – Fabergé. Prawdziwe dzieła sztuki i obiekty pożądania najbogatszych.

JAJO FABERGE - HISTORIA

Historia tych niesamowitych jaj sięga XIX wieku, kiedy to car Aleksander III postanowił obdarować swoją żonę, cesarzową Marie Fiodorowną, klejnotem w postaci pisanki. Aby stworzyć prezent, car zwrócił się do jubilera Fabergé o wykonanie tego projektu. Wielkanoc była wtedy najważniejszym świętem w Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, stąd wybór cara padł na jajko. Jajka zdobiono w Rosji w celach magicznych - w ludowych wierzeniach zwyczaj ten uważany był za jeden z warunków zapewnienia szczęścia.


Fabergé

Pierwsze, wyjątkowe Fabergé wykonano ze złota, srebra, kamieni szlachetnych, kości słoniowejmasy perłowej i ozdobiono emalią. Zgodnie z tradycją, w każdym jaju została ukryta niespodzianka, owiany tajemnicą, aż do samego święta. W słynnym, pierwszym jaju znajdowała się miniaturowa replika diamentowej korony cesarskiej oraz karety koronacyjnej z siedzeniami z rubinu i szybkami z górskiego kryształu

ZOBACZ TEŻ: MIROSLAVA DUMA DLA FABERGE

W motywach zdobniczych ukryta była zawsze bogata symbolika: elementy solarne odwoływały się do takich wartości jak odrodzenie i wieczność, figury geometryczne były znakiem nieskończoności. Sama praktyka dekorowania skorupki miała spotęgować cudowne własności jajka. Fabergé otrzymał pełną swobodę w projektowaniu i realizacji. Jak można się domyślić, artysta często odwoływał się do wydarzeń z życia dworu cesarskiego.


Jajo Fabergé Autumn

W 1900 roku jajka Fabergé wystawiono na Światowej Wystawie w Paryżu. Jajka zostały nagrodzone złotymi medalami, a Fabergé otrzymał Legię Honorową i stał się sławny w całej Europie. Do wybuchu rewolucji powstały 54 jaja carskie. W ostatnich czasach moda na jajka Fabergé powróciła. 

DODATKI FABERGE

Marka Faberge to dzisiaj nie tylko słynne jaja. W ofercie luksusowej firmy znajdują się kolekcje biżuterii i zegarków dla kobiet i mężczyzn. Ponadto, klienci mają też do dyspozycji usługę indywidualnego projektowania i personalizacji.

Biżuteria i zegarki Faberge

BIŻUTERIA FABERGE

Jubilerska linia Heritage odnosi się do dziedzictwa marki, Faberge Imperial to ukłon w stronę rosyjskich tradycji, folkloru i rzemieślnictwa, Rococo zgodnie z nazwą odnosi się do tego barokowego okresu. Treillage to inspiracje słynnym diamentowanym jajem Trellis z 1892 roku. Three Colours of Love to głównie pierścionki z fantazyjnymi krojami i wielobarwnymi kamieniami, podobnie artystyczna seria Emotion - pełna kreatywności i kolorów.

ZEGARKI FABERGE

Damska linia Lady Compliquee to zwrot ku tradycji "niespodzianki" i kunsztownych detali, a Dalliance to zegarki łączące rzemieślnicze dziedzictwo z innowacyjnymi technikami. Altruist to czasomierz dla pasjonatów współczesnej klasyki, podczas gdy linia Visionnaire wyraża męską siłę i odwagę. Kropkę nad "i" stawiają zegarki Flirt - zaskakujące, kolorowe i śmiałe projekty odnoszące się do spuścizny Petera Carla Fabege.

Te piękne jaja nie są tradycyjną ozdobą wielkanocnych stołów, są bowiem zbyt cenne. Najbogatsi kolekcjonerzy marzą, aby mieć je w swoich zbiorach. Warto się zainspirować!

video

GUCCI LINK TO LOVE

tagi: Fabergé | historia | design |

podobne artykuły